Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Położona w województwie dolnośląskimi, na dość dużej wysokości, bo między 450 a 710 m n. p. m. miejscowość Świeradów Zdrój ma długą tradycję uzdrowiskową na skutek występowania w niej źródeł wody leczniczej z dodatkiem radonu. Wpływa ona znakomicie na poprawę procesów enzymatycznych i przemian komórkowych w organizmie, wzmacnia tkankę nerwową oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. Świeradów Zdrój jest urokliwym miejscem ze względu na ciekawą rzeźbę terenu oraz miejscowości znajdujące się w jego pobliżu, m. in. Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Zgorzelec, Liberc w Czechach oraz Gorlitz w Niemczech. Turyści chętnie organizują w Świeradowie Zdroju bazę wypadową do wycieczek w Góry Izerskie. W pobliżu przebiegają szlaki górskie o różnorodnym stopniu trudności, którymi można latem wybrać się na Izerski Stóg, Smrek lub Halę Izerską oraz stoki narciarskie przyciągające w zimie amatorów białego szaleństwa.

Historia

Berliński lekarz Leonard Thurneysser jako jeden z pierwszych w 1572 roku wspomniał Świeradów Zdrój noszący wtedy nazwę Fegebeutel i lecznicze właściwości wód płynących z tutejszych źródeł. Potwierdzenie uzdrowiskowego charakteru miejscowości uzyskano dopiero sto pięćdziesiąt lat później, a w 1899 roku powstał tutaj pierwszy Dom Zdrojowy w Parku Zdrojowym. Historia Świeradowa nie należy do najspokojniejszych, miasto bowiem kilkakrotnie było plądrowane w latach 1634-1639, m. in. z powodu przywiązania tutejszych mieszkańców do wiary protestanckiej. W okresie potopu szwedzkiego stacjonowały tutaj wojska rotmistrza Hermanna w trakcie szturmu zamku Gryf przez wojska najeźdźców. Po II wojnie światowej Świeradów Zdrój zmuszeni byli opuścić dawni mieszkańcy, z których wielu wysiedlono po przejęciu miasta przez wojska radzieckie i przekazaniu go polskiej administracji. Oficjalna nazwa Świeradowa Zdroju została przyjęta dopiero w 1946 roku, zastępując niemiecką: Bad Flinsberg.

Atrakcje turystyczne

Unikatowym zabytkiem Świeradowa Zdroju w skali całego kraju jest jego Hala Spacerowa będąca ulubionym miejscem przechadzek kuracjuszy. Jej długość wynosi 80 metrów, jest najdłuższym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku, z przepiękną polichromią roślinną współgrającą z zielenią znajdującą się w środku, witrażami, przeszkleniami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch związanej z tymi terenami. W Hali Spacerowej można skorzystać z leczniczych właściwości wody zawierającej szczawy radonowo-żelaziste, której źródło znajduje się tuż przy wejściu.

To właśnie zabytki związane z historią Świeradowa Zdroju jako uzdrowiska są jednymi z najatrakcyjniejszych w mieście. Należą do nich m. in. Dom Zdrojowy wybudowany w 1899 roku na miejscu zniszczonego w pożarze poprzedniego budynku. Dwie jego części łączy wspomniana Hala Spacerowa, znajduje się przed nim także ogromny taras o długości ponad 160 metrów. Pod nim znajduje się sztuczna grota służąca kiedyś za pijalnię wody mineralnej. Z końca XIX wieku oraz początku XX pochodzą też klimatyczne budynki poszczególnych domów zdrojowych oraz pensjonatów dla kuracjuszy.

Na wielbicieli większej aktywności czekają w Świeradowie Zdroju wyjątkowo urokliwe zakątki, które można odkrywać podczas krótszych i dłuższych spacerów. Wśród nich zachwycające wodospady, jak Czarny Potok na rzece o tej samej nazwie powyżej Czerniawy-Zdroju, sztucznie utworzony wodospad Kwisa w dolinie rzeki o tej nazwie, często w zimie odwiedzany przez wielbicieli zimnych kąpieli – morsy. Niebieskim szlakiem turystycznym można udać się także do historycznego źródła doktora Adama nazywanego tak od lekarza uzdrowiskowego Adama Quelle pracującego tutaj na przełomie XIX i XX wieku i popularyzującego naturalne metody leczenia.

Gory Izerskie to także miejsce przyciągające w ostatnich latach coraz częściej wielbicieli ekstremalnego kolarstwa górskiego. Dzięki przygotowaniu dla rowerzystów specjalnych tras odbywają się tutaj zawody MTB, konkursy BMX, zjazdy po zboczach dla wielbicieli podwyższania sobie poziomu adrenaliny lub maratony rowerowe.

Osoby, które ciekawi dawna architektura, znajdą w Świeradowie Zdroju jej ciekawe zabytki w postaci chat przysłupowych, łączących konstrukcję przysłupową, wieńcową i mieszaną, pochodzących z końca XIX wieku. Ich elementem charakterystycznym są przysłupy – drewniane filary znajdujące się także w izbie, podtrzymujące górną część domu. Zostały one wpisane w Krainę Domów Przysłupowych, występujących w trzech krajach: Niemczech, Czechach i Polsce, zachowanych w szczególnie dużej liczbie w Górnych Łużycach i dlatego nazywanych czasem domami łużyckimi. W Świeradowie znajdują się przy ulicach Lwóweckiej, Długiej oraz Głównej.

Zabytkiem architektury jest także Czarci Młyn – XIX-wieczna zachowana budowla z pełnym systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, a także z przynależącą do niego piekarnią oraz salą biesiadną. Napędzany kołem do lat 50. XX wieku, młyn wodny jest jednym z nielicznych zachowanych w tym rejonie budynków przemysłowych, w którym dzisiaj organizowane są zwiedzania grupowe połączone z takimi atrakcjami, jak warsztaty pieczenia chleba czy ubijanie masła tradycyjną metodą.

Wielbiciele obserwacji astronomicznych powinni z kolei odwiedzić wyjątkowe miejsce, jakim jest Izerski Park Ciemnego Nieba znajdujący się nieopodal kultowego schroniska Chatka Górzystów. Brakuje w nim prądu, a kąpiele można brać tylko w zimnej wodzie strumienia, za to dzięki pozbawieniu tego miejsca dopływu elektryczności można obserwować nocne niebo bez żadnego sztucznego światła, co zdarza się w niewielu już miejscach w Polsce.

Noclegi w Świeradowie Zdroju

Pensjonaty uzdrowiskowe, domy wczasowe, kwatery prywatne i apartamenty lub hotele czekają na wszystkich turystów, którzy w Świeradowie Zdroju planują odpoczynek i kuracje lecznicze lub po prostu zamierzają stąd właśnie ruszać na szlaki górskie albo stoki narciarskie w zimie. Bogata baza noclegowa przygotowana w tym mieście oferuje miejsca dla każdego, w zależności od jego osobistych preferencji i upodobań. To idealne miejsce do wypraw w Góry Izerskie lub po prostu do odwiedzenia kilku zakątków, w których czas, jak się wydaje, jeszcze na trochę się zatrzymał.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Świeradowie Zdroju.

Mapa

Aktualności

-
Zamek Czocha
Leśna, Sucha

Kto nie miał jeszcze okazji odwiedzić w wakacje Zamku Czocha w Suchej, może to zrobić jesienią. 3 listopada odbędzie się nocne zwiedzanie zamku, który został uznany w 2012 r. za jeden z „7 nowych cudów Polski” (według plebiscytu National Geographic Traveler). To budowla z XIII w., powstała na pograniczu śląsko-łużyckim. Turyści będą mieć okazję, aby poznać ciekawą historię murów tej twierdzy oraz zobaczyć zakamarki, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Na nocne zwiedzanie obowiązuje rezerwacja biletów. Zamek znajduje się w miejscowości Sucha, ok. 20 km na północ od Świeradowa-Zdroju. Nocnemu zwiedzaniu szczególnie sprzyja jesienny, listopadowy nastrój, nieco mroczny i owiany tajemnicą. 

Parking: na posesji

Kontakt: rezerwacja: 75 721 11 85 / 725 441 936

 

Ski&Sun
Świeradów-Zdrój, ul. Źródlana 7

Zapraszamy na IV edycję biegu 4 Fun Świeradów Run – Super Bieg 2017, który odbędzie się 8 października. Zawodnicy pobiegną na trzech dystansach – 2,7 km, 10 km i 15 km na Stóg Izerski (start o godz 11:00). W tym dniu przewidziano także bieg dla dzieci – na dystansie 300 m (godz. 11:30). Zawodnicy nie muszą martwić się o rozgrzewkę – organizatorzy zapewnią trening z instruktorem fitness. W ramach tego wydarzenia, 9 października odbędzie się także bieg o Puchar Nadleśnictwa (szczegóły na stronie www). Biegi rozpoczną się ze stacji kolei gondolowej przy ośrodku Ski&Sun. Zachęcamy do rejestracji.

Wstęp: 50 zł opłata wpisowa + 10 zł dla biegnących pierwszy raz

Parking: na ulicy

superbieg.pl/swieradow-zdroj-polmaraton-gorski

-
Dom Zdrojowy
Świeradów-Zdrój, ul. 3 Maja 1

Konkursu Orkiestr Wojskowych zapowiada się bardzo ciekawie – potrwa dwa dni (22-23 września) i odbędzie się Hali Spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie. Będzie można wysłuchać Orkiestr Wojskowych z Radomia, Giżycka, Koszalina, Bytomia, Siedlec i ze Szczecina. Widzów i słuchaczy czeka także pokaz musztry paradnej. Taki konkurs nie zdarza się często, warto odwiedzić Świeradów-Zdrój i posłuchać tych niesamowitych wojskowych orkiestr. W konkursie przewidziano wręczenie nagrody publiczności.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 8 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
słabe opady deszczu
jutro
13 ℃
min. 5 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
12 ℃
min. 9 ℃
maks. 13 ℃
opady 0.86 mm
słabe opady deszczu
2017-10-22
12 ℃
min. 8 ℃
maks. 12 ℃
opady 5.7 mm
umiarkowane opady deszczu
noclegi w Świeradowie Zdroju

noclegi w Świeradowie Zdroju

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!