Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Położona w województwie dolnośląskimi, na dość dużej wysokości, bo między 450 a 710 m n. p. m. miejscowość Świeradów Zdrój ma długą tradycję uzdrowiskową na skutek występowania w niej źródeł wody leczniczej z dodatkiem radonu. Wpływa ona znakomicie na poprawę procesów enzymatycznych i przemian komórkowych w organizmie, wzmacnia tkankę nerwową oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. Świeradów Zdrój jest urokliwym miejscem ze względu na ciekawą rzeźbę terenu oraz miejscowości znajdujące się w jego pobliżu, m. in. Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Zgorzelec, Liberc w Czechach oraz Gorlitz w Niemczech. Turyści chętnie organizują w Świeradowie Zdroju bazę wypadową do wycieczek w Góry Izerskie. W pobliżu przebiegają szlaki górskie o różnorodnym stopniu trudności, którymi można latem wybrać się na Izerski Stóg, Smrek lub Halę Izerską oraz stoki narciarskie przyciągające w zimie amatorów białego szaleństwa.

Historia

Berliński lekarz Leonard Thurneysser jako jeden z pierwszych w 1572 roku wspomniał Świeradów Zdrój noszący wtedy nazwę Fegebeutel i lecznicze właściwości wód płynących z tutejszych źródeł. Potwierdzenie uzdrowiskowego charakteru miejscowości uzyskano dopiero sto pięćdziesiąt lat później, a w 1899 roku powstał tutaj pierwszy Dom Zdrojowy w Parku Zdrojowym. Historia Świeradowa nie należy do najspokojniejszych, miasto bowiem kilkakrotnie było plądrowane w latach 1634-1639, m. in. z powodu przywiązania tutejszych mieszkańców do wiary protestanckiej. W okresie potopu szwedzkiego stacjonowały tutaj wojska rotmistrza Hermanna w trakcie szturmu zamku Gryf przez wojska najeźdźców. Po II wojnie światowej Świeradów Zdrój zmuszeni byli opuścić dawni mieszkańcy, z których wielu wysiedlono po przejęciu miasta przez wojska radzieckie i przekazaniu go polskiej administracji. Oficjalna nazwa Świeradowa Zdroju została przyjęta dopiero w 1946 roku, zastępując niemiecką: Bad Flinsberg.

Atrakcje turystyczne

Unikatowym zabytkiem Świeradowa Zdroju w skali całego kraju jest jego Hala Spacerowa będąca ulubionym miejscem przechadzek kuracjuszy. Jej długość wynosi 80 metrów, jest najdłuższym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku, z przepiękną polichromią roślinną współgrającą z zielenią znajdującą się w środku, witrażami, przeszkleniami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch związanej z tymi terenami. W Hali Spacerowej można skorzystać z leczniczych właściwości wody zawierającej szczawy radonowo-żelaziste, której źródło znajduje się tuż przy wejściu.

To właśnie zabytki związane z historią Świeradowa Zdroju jako uzdrowiska są jednymi z najatrakcyjniejszych w mieście. Należą do nich m. in. Dom Zdrojowy wybudowany w 1899 roku na miejscu zniszczonego w pożarze poprzedniego budynku. Dwie jego części łączy wspomniana Hala Spacerowa, znajduje się przed nim także ogromny taras o długości ponad 160 metrów. Pod nim znajduje się sztuczna grota służąca kiedyś za pijalnię wody mineralnej. Z końca XIX wieku oraz początku XX pochodzą też klimatyczne budynki poszczególnych domów zdrojowych oraz pensjonatów dla kuracjuszy.

Na wielbicieli większej aktywności czekają w Świeradowie Zdroju wyjątkowo urokliwe zakątki, które można odkrywać podczas krótszych i dłuższych spacerów. Wśród nich zachwycające wodospady, jak Czarny Potok na rzece o tej samej nazwie powyżej Czerniawy-Zdroju, sztucznie utworzony wodospad Kwisa w dolinie rzeki o tej nazwie, często w zimie odwiedzany przez wielbicieli zimnych kąpieli – morsy. Niebieskim szlakiem turystycznym można udać się także do historycznego źródła doktora Adama nazywanego tak od lekarza uzdrowiskowego Adama Quelle pracującego tutaj na przełomie XIX i XX wieku i popularyzującego naturalne metody leczenia.

Gory Izerskie to także miejsce przyciągające w ostatnich latach coraz częściej wielbicieli ekstremalnego kolarstwa górskiego. Dzięki przygotowaniu dla rowerzystów specjalnych tras odbywają się tutaj zawody MTB, konkursy BMX, zjazdy po zboczach dla wielbicieli podwyższania sobie poziomu adrenaliny lub maratony rowerowe.

Osoby, które ciekawi dawna architektura, znajdą w Świeradowie Zdroju jej ciekawe zabytki w postaci chat przysłupowych, łączących konstrukcję przysłupową, wieńcową i mieszaną, pochodzących z końca XIX wieku. Ich elementem charakterystycznym są przysłupy – drewniane filary znajdujące się także w izbie, podtrzymujące górną część domu. Zostały one wpisane w Krainę Domów Przysłupowych, występujących w trzech krajach: Niemczech, Czechach i Polsce, zachowanych w szczególnie dużej liczbie w Górnych Łużycach i dlatego nazywanych czasem domami łużyckimi. W Świeradowie znajdują się przy ulicach Lwóweckiej, Długiej oraz Głównej.

Zabytkiem architektury jest także Czarci Młyn – XIX-wieczna zachowana budowla z pełnym systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, a także z przynależącą do niego piekarnią oraz salą biesiadną. Napędzany kołem do lat 50. XX wieku, młyn wodny jest jednym z nielicznych zachowanych w tym rejonie budynków przemysłowych, w którym dzisiaj organizowane są zwiedzania grupowe połączone z takimi atrakcjami, jak warsztaty pieczenia chleba czy ubijanie masła tradycyjną metodą.

Wielbiciele obserwacji astronomicznych powinni z kolei odwiedzić wyjątkowe miejsce, jakim jest Izerski Park Ciemnego Nieba znajdujący się nieopodal kultowego schroniska Chatka Górzystów. Brakuje w nim prądu, a kąpiele można brać tylko w zimnej wodzie strumienia, za to dzięki pozbawieniu tego miejsca dopływu elektryczności można obserwować nocne niebo bez żadnego sztucznego światła, co zdarza się w niewielu już miejscach w Polsce.

Noclegi w Świeradowie Zdroju

Pensjonaty uzdrowiskowe, domy wczasowe, kwatery prywatne i apartamenty lub hotele czekają na wszystkich turystów, którzy w Świeradowie Zdroju planują odpoczynek i kuracje lecznicze lub po prostu zamierzają stąd właśnie ruszać na szlaki górskie albo stoki narciarskie w zimie. Bogata baza noclegowa przygotowana w tym mieście oferuje miejsca dla każdego, w zależności od jego osobistych preferencji i upodobań. To idealne miejsce do wypraw w Góry Izerskie lub po prostu do odwiedzenia kilku zakątków, w których czas, jak się wydaje, jeszcze na trochę się zatrzymał.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Świeradowie Zdroju.

Mapa

Aktualności

-
Dom Kuracyjny Pasja
Dom Kuracyjny Pasja Świeradów-Zdrój, ul. Nad Basenem 2

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w Radomiu zachęca do wzięcia udziału w rajdzie po Górach Izerskich „Góry Bez Granic”. Wycieczka odbędzie się w dn. 28.04. - 03.05.2018 i jest przeznaczona dla członków PTT oraz dla wszystkich sympatyków górskich wycieczek. W planie rajdu znajdują się m.in. następujące trasy: Wysoka Kopa, Rozdroże Izerskie, Stóg Izerski, Dolina Czarnego Potoku oraz na terenie Czech – Frydland i Zavornik. Nie zabraknie ogniska i wspaniałej rajdowej atmosfery.

Wstęp: 490 zł

Parking: na posesji

www.radom-ch.ptt.org.pl/pliki/wiosna_2018.pdf

Kontakt: 537 086 914 / zarzad@ptt.radom.pl

Ski&Sun
Świeradów-Zdrój, ul. Źródlana 7

Sylwester 2017 zbliża się wielkimi krokami, a jeśli ktoś nie ma jeszcze planów na ten wieczór, powinien wybrać się do Świeradowa-Zdroju. Tam będzie można witać Nowy Rok aż 1060 m n.p.m.! Zabawa sylwestrowa odbędzie się w restauracji przy górnej stacji kolei gondolowej, do atrakcji wieczoru należy także przejazd tą koleją, a także przekąski i świetna zabawa przy muzyce dyskotekowej! To będzie niezapomniany Sylwester w pięknych okolicznościach przyrody.

Wstęp: 100 zł

Parking: na ulicy lub na posesji

skisun.pl/index.php/2017/11/22/sylwester-skisun-swieradow-zdroj-2

Kontakt: rezerwacja miejsc restauracja@skisun.pl / 663 600 632

 

-
Hala spacerowa
Hala spacerowa Świeradów-Zdrój, ul. 3 Maja 1

Urząd Miasta w Świeradowie-Zdroju zaprasza na kolorowy Jarmark Rękodzieła i Sztuk Wszelakich, który odbędzie się w dn. 16-17 grudnia, od godz. 10:00. Jarmark gości wielu wystawców z Dolnego Śląska, którzy zaprezentują mnóstwo wspaniałych i kolorowych perełek rękodzieła. Stroiki, bombki, pachnące choinki, smaczne pierniki, zabawki czy biżuteria – to tylko niektóre z rzeczy, które można tutaj spotkać, aby poczuć wspaniałą atmosferę zbliżających się świąt. Jarmark rękodzieła odbywa się w zabytkowej hali spacerowej uzdrowiska i trwa dwa dni.

Wstęp: wolny

Parking: na ulicy

Kontakt: 75 782 05 00

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 6 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
10 ℃
min. 7 ℃
maks. 11 ℃
opady 1.52 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
15 ℃
min. 8 ℃
maks. 15 ℃
opady 1.62 mm
słabe opady deszczu
2023-03-25
8 ℃
min. 5 ℃
maks. 8 ℃
opady 3.43 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!