Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Golgoty Beskidów

Golgota Beskidów

Golgota Beskidów to stacje Drogi Krzyżowej, które wiodą od wsi Radziechowy (nieopodal Żywca i Węgierskiej Górki) aż na szczyt wzgórza Matyska, którego wysokość bezwzględna wynosi 609 metrów nad poziomem morza. Wzgórze należy do Beskidu Śląskiego i wieńczy je Krzyż Milenijny.

Historia

Za inicjatora powstania Golgoty Beskidów oraz Krzyża Milenijnego, uważa się proboszcza parafii radziechowskiej księdza prałata Stanisława Gawlika. Krzyż postawiono na Matysce pod koniec 2001 roku. Warto wiedzieć, że przypomina on pastorał Jana Pawła II. Krzyż ten miał wzywać ludzi do modlitwy. Wtedy też postanowiono, aby w miejscu dawnych stacji postawić nowe. Zlecono to zadanie profesorowi Czesławowi Dźwigajowi, który pochodził z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dużo działali również parafianie, którzy organizowali zbiórki pieniędzy, a oprócz tego sami pomagali wykonywać fundamenty oraz prace kamieniarskie. Warto wiedzieć, że prace trwały aż do września 2009 roku. Ksiądz Gawlik zobaczył tylko czternastą stację, bowiem wkrótce niespodziewanie umarł i od tego czasu pieczę nad budową sprawował ksiądz Ryszard Kubasiak.

Oprócz tego w 2005 roku wierni rozpoczęli usypywanie na Matysce kurhanu, który ma upamiętniać bohaterów narodowych. Aktualnie znajduje się tu między innymi ziemia z grobu księdza Popiełuszki, Stanisława Pyjasa, Stanisława Pietraszki. Przyniesiono tu również urnę z ziemią z Ostaszkowa, Katynia, Bykowa, Miednoje oraz Peru, gdzie zamordowano polskich misjonarzy, franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego oraz Michała Tomaszka. Ponadto w 2007 roku przyniesiono ziemię z grobu poległych Polaków w powstaniu warszawskim, a także z fortów z Węgierskiej Górki, które broniły Polski w 1939 roku.

Ciekawostki oraz kontrowersje

Droga Krzyżowa na Matysce wzbudza wiele emocji. Przede wszystkim bardzo wiarygodnie pokazuje cierpienie, a oprócz tego jest przepełniona symboliką. Co ciekawe w stacji V Szymon Cyrenejczyk, który pomaga nieść krzyż Jezusowi, ma twarz Jana Pawła II, natomiast w stacji XI przedstawione jest przybijanie Jezusa do krzyża przez Śmierć.

Polecane obiekty w pobliżu Golgoty Beskidów