Noclegi w pobliżu Getta w Łodzi
Getto w Łodzi
Łódź to duże miasto, które słynie głównie z dynamicznego rozwoju w ostatnich wiekach oraz z przemysłu włókienniczego. Możemy tu skorzystać z oferty hoteli czy jednostek kulturalnych, które do dzisiaj wykorzystują dawne przestrzenie magazynowe i produkcyjne. Łódź jednak skrywa wiele innych historii, w tym także te tragiczne. Wiele z nich rozegrało się w czasie II wojny światowej, głównie ze względu na dużą ilość mniejszości żydowskiej, która zamieszkiwała te tereny. Dlatego też powstało tu getto łódzkie, czyli Litzmannstadt Ghetto.
Powstanie getta
Pierwsze przygotowania do utworzenia tego getta poczyniono w październiku 1939 roku. W lutym kolejnego roku wyznaczono już dzielnicę żydowską, która miała być zamkniętym obszarem, podlegającym ścisłej izolacji. Powstało ono w najgorzej rozwiniętym rejonie miasta – części dzielnic Bałuty oraz Stare Miasto. Pierwotnie getto obejmowało obszar 4,13 km kwadratowego, a po czerwcu 1942 roku nieznacznie pomniejszono ten obszar. Sprowadzono tu tyle osób, że w szczytowym momencie zagęszczenie na kilometr kwadratowy wynosiło ponad 42 tysiące. Oprócz 140 tysięcy Żydów, którzy mieszkali w Łodzi wcześniej, sprowadzono tu również osoby z Austrii, Czech czy z zachodnich terenów Polski.
Przez pierwsze lata Niemcy pozwalali m. in. na naukę dzieci i młodzieży, a na terenie getta funkcjonowały różne legalne organizacje żydowskie. Wszystko zaczęło się zmieniać po wrześniu 1942 roku. Wywieziono wtedy najbardziej chorych do obozów zagłady, a getto zamieniono w obóz pracy. Całkowitą likwidację getta rozpoczęto w czerwcu 1944 roku. Ostatni transport do Auschwitz wyszedł stąd w ostatnich dniach sierpnia.
Plan getta
Na getto w Łodzi składały się trzy części, które rozdzielały obecne ulice Zgierską oraz Limanowskiego. By je przekroczyć należało czekać przy bramach i przejść kontrolę. W 1940 zbudowano jednak piesze kładki, które ponad ulicami łączyły ze sobą poszczególne części getta. Specjalnym miejscem był Bałucki Rynek, przy którym mieściły się siedziby organizacji żydowskich. Dostać się tam można było jedynie ze specjalną przepustką. Na terenie getta znajdowała się także stacja kolejowa Radegast, skąd wywożono transporty do obozów koncentracyjnych. Dzisiaj znajduje się tam pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia.
Więcej szczegółów znajduje się pod adresem: http://www.lodzgetto.pl/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!