Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu dworu i parku w Boszkowie

Dwór i park w Boszkowie

Boszkowo to niewielka wioska słynąca przede wszystkim, jako popularne w południowej Wielkopolsce letnisko. Piaszczysta plaża, atrakcyjna infrastruktura turystyczna, możliwość uprawiania sportów wodnych oraz wspaniały wakacyjny klimat corocznie przyciągają setki turystów. Niewielu przyjezdnych wie, iż Boszkowo to wioska z długą historią i zabytkowym dworkiem.

Z pokolenia na pokolenie…

Pierwsze ślady wsi pochodzą już z końca XII wieku, kiedy osada stała się własnością rodu Junoszów. Z kart historii czytamy o Przecławie, proboszczu benedyktynów, pierwszym właścicielu osady. Z czasem wieś stała się siedzibą rodu Boszkowskich, którzy władali nią niemalże do połowy XVII wieku. W kolejnych latach znalazła się w rękach innych rodzin m.in. Ossowskich. Przez prawie całe XVIII stulecie wioska była własnością Żychlińskich, którzy pomiędzy jeziorami prowadzili niewielką karczmę.

Następne lata to kolejne zmiany właścicieli osady. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, w latach 1815-1848, miejscowość stała się częścią okręgu śmigielskiego, powiatu kościańskiego (ówcześnie Kosten). Boszkowo liczyło wtedy 124 mieszkańców, którzy zamieszkiwali w 13 domostwach. Pod koniec XIX wieku osada nosiła nazwę Machcin, powiększając nie tylko liczbę mieszkańców, zabudowań, ale również powierzchnię.

Rycerskie odznaczenie

Powstanie dworku związane jest z życiem rodziny Łakomnickich. Na początku XIX wieku, prawdopodobnie w 1900 roku wybudowano dwór, najpewniej na miejscu dawnego budynku. Wioska prężnie rozwijała się przede wszystkim pod względem rolniczym, stając się ważnym folwarkiem. Majątek pozostawiony przez ową rodzinę posiadał miano dóbr rycerskich – Rittergut. Dwór jest budowlą parterową przykrytą dwuspadowym dachem. Drzwi wejściowe skierowane są w kierunku północno – wschodnim.

Wokół dworu znajduje się park z drugiej połowy XIX wieku. Ogród nie jest duży, jego terytorium wynosi ok. 1,5 ha, jednak w przeszłości jego powierzchnia mogła być większa, biorąc pod uwagę rosnące drzewa. Obecnie dworek należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Niestety budynek jest opuszczony, przez co stopniowo popada w ruinę. Dotąd nie podjęto działań remontowych. W pobliżu, w zabudowaniach dawnego folwarku mieści się hodowla gęsi.

Polecane obiekty w pobliżu dworu i parku w Boszkowie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!