Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Dworu Artusa w Toruniu

Dwór Artusa w Toruniu

Dwór Artusa mieści się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Budynek został wybudowany w latach 1889-1891 r., za autora projektu przyjmuje się Rudolpha Schmidta, miejskiego radcę budowlanego. Aktualnie budynek służy przede wszystkim celom kulturalnym oraz handlowym. W okresie 1994-2005 r. mieściła się tu siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Historia Dworu Artusa

Dwór Artusa początkowo nazywany był Domem Klubowym lub też Domem Towarzyskim. Obecna nazwa pochodzi dopiero z XVII wieku. Pierwsza wersja budynku powstała już w XIV wieku. To właśnie tu podpisano II pokój toruński. Dwór Artusa był wielokrotnie przebudowywany, a w czerwcu 1802 r. odbyła się jego rozbiórka na polecenie władz pruskich. W 1826 roku wybudowano jego następcę w klasycystycznym stylu, ale i on uległ rozbiórce w 1889 roku. Wówczas rozpoczęto budowę kolejnego budynku, w tym samym miejscu.

Trzeci z kolei budynek Dworu Artusa posiadał restaurację, sklepy, pokoje gościnne i sale balowe. Gościł tu między innymi Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Józef Haller. Odbywały się tu różne uroczystości, bale, spotkania. Po zakończeniu II wojny światowej budynek przekazano powstającemu właśnie Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Utworzono w nim między innymi Collegium Maximum, a także słynny Klub Studencki Od Nowa. Od 1993 roku funkcjonuje on jako siedziba toruńskiego Centrum Kultury.

Dwór Artusa dziś

Obecnie budynek reprezentuje styl neorenesansowy, konkretnie niderlandzki. Posiada trzykondygnacyjną fasadę, ale nie brakuje również elementów nawiązujących do gotyku i pierwotnego wystroju renesansowego. Budynek pokrywa czterospadowy, bardzo wysoki dach, dzięki czemu Dwór Artusa doskonale widać z różnych punktów widokowych.

Ceny biletów i zwiedzanie

Zwiedzanie grupowe jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Koszt wynosi 100 zł od grupy. W cenę wliczony jest już przewodnik. Dwór Artusa można zwiedzać także indywidualnie pod opieką przewodnika. Takie zwiedzanie odbywa się średnio raz w miesiącu, a o wydarzeniu Dwór informuje odpowiednio wcześniej. Cena biletu normalnego wynosi wówczas 6 zł, a ulgowego 4 zł. Więcej szczegółów można znaleźć na http://artus.torun.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Dworu Artusa w Toruniu