Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Dybowski w Toruniu

Noclegi w okolicy Zamku Dybowskiego w Toruniu

Zamek Dybowski w Toruniu

Średniowieczny Zamek Dybowski, nazywany też Zamkiem Dybów w Toruniu, wznosi się do dzisiaj na lewym, południowym brzegu Wisły w dzielnicy Piaski. Wiąże się z nim historia, m. in. statutów nieszawskich, ale był też świadkiem burzliwych czasów potopu szwedzkiego.

Historia zamku

Zamek powstał z inicjatywy króla Władysława Jagiełły, jako przeciwwaga dla krzyżackiego w tym czasie Torunia i zamku zakonnego górującego na prawym brzegu Wisły. Granica między Polską a państwem zakonnym przebiegała bowiem właśnie przez rzekę. Jagiełło chcąc mieć nad nią kontrolę, postanowił założyć nową osadę naprzeciw Torunia – Nową Nieszawę i Zamek Dybowski. Sama osada nie zachowała się zbyt długo, na skutek działań krzyżackich została spalona, a ludność zmuszona do osiedlenia się w większej odległości od Wisły. Zamek Dybów został zdobyty, a następnie odrestaurowany i obsadzony załogą krzyżacką.

Po zawarciu pokoju w Brześciu Kujawskim zamek po 4 latach wrócił do majątku polskiego. To tutaj w 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk wydał statuty nieszawskie – przywileje dla szlachty w poszczególnych częściach Polski. Swoją siedzibę na Zamku Dybowskim mieli królewscy starostowie, mieściła się tutaj także komora celna, konkurująca z komorą toruńską. Zamek Dybowski gościł też często królów polskich odwiedzających te tereny.

W okresie potopu szwedzkiego Zamek Dybowski został spalony przez Szwedów. Kolejnych jego zniszczeń dokonali Polacy, broniący się z Torunia przez wojskami szwedzkimi ostrzeliwującymi stąd oblężone miasto. XIX wiek przyniósł zamkowi przebudowy mające na celu włączenie go w obwód twierdzy toruńskiej.

Najnowsze losy zamku

Dziś Zamek Dybowski to zachowany prawie cały obwód murów obronnych, szczątki wieżyczek i brama znajdująca się od strony południowej. Malownicze ruiny mają za sobą badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu do 2001 roku, jednak z roku na rok ich los jest dość niepewny, ze względu na zmianę koryta Wisły. Powoduje ona liczne powodzie przyczyniające się do podtapiania średniowiecznych murów.

W 2015 roku ustanowiona została Fundacja Zamek Dybów i Gród Nieszawa, która podjęła wysiłki zebrania funduszy na ochronę i restaurację tego obiektu, będącego dziś głównie miejscem prywatnych imprez w plenerze. Gromadzenie funduszy odbywa się np. poprzez organizację pikników – Majówek z historią przypominających o tradycjach średniowiecznego Torunia i Nowej Nieszawy. W ich trakcie na zamku odbywają się m. in. turnieje rycerskie, pokazy artyleryjskie i uzbrojenia rycerskiego i żołnierskiego oraz inscenizacje historyczne bitew z różnych epok.

Polecane obiekty w okolicy Zamku Dybowskiego w Toruniu