Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

W Opolu znajduje się wspaniałe muzeum historyczne – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Muzeum powstało po II wojnie światowej, jego celem było udokumentowanie losów polskich jeńców wojennych, w systemie niemieckim i radzieckim. Muzeum ma bardzo szlachetną misję, prowadzi działalność edukacyjną, dokumentacyjną, wystawienniczą, naukową i wydawniczą, by nie zaginęła pamięć o jeńcach obozów jenieckich.

Pamięć o jeńcach wojennych

Muzeum składa się z dwóch siedzib, jedna znajduje się w Łambinowicach, druga natomiast w centrum Opola. Placówki oddalone są od siebie o 40 km. Muzeum powstało w 1965 roku, początkowo było tylko oddziałem Okręgowego Muzeum Śląska Opolskiego. Swoją obecną nazwę ma od 1984 roku. Większość zbiorów pochodzi z czasów II wojny światowej, są to muzealia i archiwalia. To najcenniejsze zbiory jakie można w Polsce znaleźć, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością.

Niektóre przedmioty były wytwarzane przez jeńców, inne służyły im do życia codziennego. Jest tu też wiele przedmiotów, które były własnością służby więziennej i administracji. Poza nimi są tu filmy, obrazy, zdjęcia i dokumenty oraz mapy związane z jeńcami przebywającymi na terenie III Rzeszy i ZSRR. Ponadto znajdują się tu również przedmioty, które pochodzą z wcześniejszych okresów, z czasów I wojny światowej i z okresu międzywojennego. Są to najstarsze okazy muzealne, bardzo cenne i wartościowe pod względem historycznym. Muzeum jest też hołdem dla osób zmarłych w obozach.

Nie tylko muzealne ekspozycje

W muzeum często odbywają się różne imprezy tematyczne, wieczorki muzyczne i poetyckie. Prezentowana jest na nich tematyka związana z okresem wojennym, z jeńcami i ich ciężkim losem. Z okazji 50 – lecia działalności muzeum zostało odznaczone medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Informacje dla zwiedzających

Muzeum jest czynne w godzinach: 8.00 – 15.00. Wstęp jest bezpłatny. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na http://www.cmjw.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu