
Noclegi w pobliżu Wąwozu Homole


Wąwóz Homole
Szczawnica i jej okolice wspaniałym miejscem na odpoczynek w górach. Nie za wysokie szczyty do pokonania, a klimat gór jest niezwykły. Okolica jest również wygodna dla rodzin z małymi dziećmi. Miejscem szczególnie malowniczym w tym regionie jest Wąwóz Homole.
Historia
Wąwóz Homole nie mieści się dokładnie w Szczawnicy, ale w Jaworkach położonych niedaleko. Nazwa homole pochodzi od rosyjskiego słowa homoła lub gomoła, które oznaczają obły. Nazwa nawiązuje do kształtu doliny. Cały wąwóz Homole to nie więcej niż 800 metrów. Ściany wąwozu są zbudowane ze skał wapiennych z czasów jury i kredy, wymieszanych z niewielką ilością margli. Wąwóz ma bardzo ciekawą rzeźbę. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka, który w bardzo dużym stopniu pomógł go wyrzeźbić. W potoku jest wiele kaskad, a na jego dnie spoczywają bardzo duże głazy. Jeżeli chodzi o roślinność, to na dnie wąwozu rosną bardzo rzadkie rodzaje roślin wapieniolubnych oraz światłolubnych jałowców.
Już od XV wieku wąwóz Homole był często odwiedzany przez poszukiwaczy skarbów. Krąży legenda, że zostało w nim ukrytych wiele drogocennych przedmiotów, w tym dokumentów. W dokumencie z 1529 roku o nazwie „Castrum Homola”, zostało wspomniane o zamku Homola. Badania wykazały, że faktycznie kiedyś stała tam warownia i odnaleziono jej fragmenty. Kiedyś w wąwozie wypasano owce, bo nie mogły z niego wyjść.
Dobre oznakowanie
Obecnie przez wąwóz turyści przechodzą po metalowych mostkach. Kiedyś trzeba było przeskakiwać po kamieniach. Wejście do wąwozu jest tuż przy szosie biegnącej przez miejscowość Jaworki. Wąwóz jest bardzo dobrze oznakowany, znajdziemy w nim wiele tablic informacyjnych i ryzyko zgubienia się jest minimalne.
Malownicze krajobrazy
Wąwóz jest cudownym miejscem widokowym. Obraz postawionych pionowo skał i płynącego między nimi potoku nieustannie zachwyca turystów. Wąwóz jest otoczony lasem i z każdego punktu można podziwiać łąki, na których często pasą się owce lub krowy.
W sezonie turystycznym pobiera się opłatę 1,5 zł za wejście do wąwozu. Opłata parkingowa to 2 zł za godzinę.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!