Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Pienińskego im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya położone jest w Szlachtowej nieopodal Szczawnicy. Obecnie zajmuje budynek dawnej strażnicy granicznej, gdzie zostało przeniesione w latach 2012-2014. Stanowi zamiejscowy oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Ekspozycje stałe i czasowe

Zbiory muzeum stanowią kolekcję eksponatów związanych z życiem pienińskich górali. Możemy poznać charakter przyrodniczy otaczających muzeum gór, jak i ludzi zamieszkujących te tereny. Wszystko udokumentowane jest przedmiotami codziennego użytku, rycinami, zdjęciami i dokładnie opisane. Większość ekspozycji koncentruje się na pierwszej połowie XX wieku, jednak są również starsze przedmioty, jak chociażby dawne godła domów, którymi kiedyś oznaczono numery adresowe poszczególnych zabudowań. Część wystawy poświęcona jest patronowi muzeum – Józefowi Szalayowi, który uznawany jest za twórcę szczawnickiego uzdrowiska.

Dunajec

Znajdują się tutaj również eksponaty związane z metodami leczenia stosowanymi w Szczawnicy kiedyś i dziś, jak również te dokumentujące pobyt u wód osób z samego szczytu miejscowej elity arystokratycznej. Szczególne miejsce w miejscowej kulturze stanowi oczywiście Dunajec, rzeka stanowiąca niegdyś główny trakt przecinający Pieniny. Ma to odzwierciedlenie w zbiorach muzeum. Od czasu do czasu na terenie Muzeum Pienińskiego pojawiają się czasowe ekspozycje związane z wybranym aspektem miejscowej kultury. Często są to bardzo ciekawe wystawy kolekcji prywatnych, niemożliwe do obejrzenia nigdzie indziej.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum jest otwarte przez cały rok. Jednak w sezonie letnim (od 1 maja do 15 października) czynne jest od 10:00 do 17:30 (ostanie wejście o 16:45), natomiast przez pozostałą część roku zwiedzanie możliwe jest do godziny 15:30 (ostatnie wejście o 14:45). W poniedziałki oraz w święta i dni poświąteczne muzeum, podobnie jak inne tego typu obiekty jest nieczynne. Bilety dostępne są w kasie znajdującej się na miejscu. Cena normalnego to 6 złotych, ulgowego 4 złote. Jeżeli zwiedzamy w grupie zorganizowanej, można wynająć przewodnika za niewielką opłatą wynoszącą 20 złotych od całej grupy.

Więcej informacji na temat Muzeum Pienińskiego można uzyskać na stronie http://www.muzeum.sacz.pl/50,23,Muzeum_Pieninskie_im__J__Szalaya_w_Szlachtowej.htm

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Pienińskego im. Józefa Szalaya w Szczawnicy


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!