Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Palenica

Noclegi w pobliżu szczytu Palenica

Palenica

Wejście na Palenicę to punkt obowiązkowy dla osób, które odpoczywają w Szczawnicy. Dodatkowo będzie to okazja do podziwiania przepięknych widoków nie tylko ze szczytu, ale również po drodze na niego. Na Palenicę można także wjechać kolejką krzesełkową.

Pieniński szczyt

Szczyt w Małych Pieninach, który oddziela przełęcz Maćkówki od głównego grzbietu ma wysokość jedynie 722 m.n.p.m., więc nawet osoby, niespecjalnie przyzwyczajone do chodzenia po górach z pewnością poradzą sobie ze zdobyciem tego szczytu. Na górę można się dostać kolejką krzesełkową zarządzaną przez Polskie Koleje Liniowe. Na stoku umieszczona jest również Stacja Narciarska Palenica. Znajdują się tam dwie trasy narciarskie. Szczególnie lubiana jest trasa czerwona – Palenica 1. Uznawana jest za najatrakcyjniejszą trasę narciarską w Pieninach.

Historia Palenicy

Szczyt Palenica składa się z wapieni różnego rodzaju. Kiedyś ze względu na działalność człowieka stoki tej góry zostały całkowicie pozbawione drzew. W 1938 roku zostały ponownie zalesione. Drzewa sadzili w czynie społecznym okoliczni mieszkańcy. Najpierw w XIX wieku, na szczyt dostawali się wyłącznie kuracjusze Szczawniccy. Gdy ruszył wyciąg krzesełkowy Palenica zaczęła być masowo odwiedzana przez turystów. Ze szczytu można zobaczyć Pieniny oraz Beskid Sądecki. Na Palenicy występuje rzadko spotykany storczyk kukawka. Palenica po północnej stronie ma dwa niższe wierzchołki: Groń (687 m) oraz Niżny Groń (605 m).

Za ciekawostkę można uznać fakt, że od 1949 roku do lat 70-tych XX wieku na północnym stoku Palenicy istniała mała skocznia narciarska. Wybudowano ją na życzenie Artura Wernera. Skocznia miała murowany próg, co było bardzo nowoczesne w tamtych latach. Dwukrotnie ją przebudowywano. Skocznia miała drewnianą wieżę sędziowską. Rozgrywane były na niej mistrzostwa województwa. Punkt konstrukcyjny to około 40-50 metrów.

Godziny otwarcia i cennik

Kolejka liniowa na Palenicę w dni powszednie jest otwarta w godzinach od 9:00 do 18:30, a w soboty i w niedzielę do 19:30. Zjeżdżalnia grawitacyjna jest czynna w dni powszednie od 9:30 do 18:00, a w soboty i niedzielę od 9:30 do 19:00. Bilet normalny na kolejkę liniową w obie strony kosztuje 18 zł, a w jedną stronę 13 zł. Bilety ulgowe kosztują odpowiednio 15 i 10 zł. Jeden przejazd na zjeżdżalni grawitacyjnej to koszt 8 zł, 5 przejazdów to koszt 30 zł, a 10 przejazdów 45 zł.

 

Polecane obiekty w pobliżu szczytu Palenica