Zwardoń
Zwardoń to niewielka wieś położona w województwie śląskim, do której każdego roku przyjeżdża wielu turystów z uwagi na przepiękne krajobrazy roztaczające się wokół oraz bardzo dobrze rozbudowane zaplecze turystyczne. Każda osoba, która chciałaby nie tylko odpocząć od miejskiego szumu, aby nabrać energii do dalszego działania, ale również spędzić aktywnie czas zwiedzając okoliczne wzniesienia oraz ciekawe atrakcje turystyczne powinna pomyśleć o urlopie w Zwardoniu.
Położenie
Zwardoń to malownicza miejscowość położona pomiędzy przepięknymi wzniesieniami w zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Znajduje się tuż przy samej granicy ze Słowacją pomiędzy trzema przełęczami – Zwardońską, Graniczną oraz Przysłop. Z uwagi na bardzo ciekawe położenie w miejscowości bardzo dobrze rozwinięte jest zaplecze turystyczne, dlatego też chcąc spędzić ciekawie czas z dala od tłumów, warto wybrać się na krótki urlop właśnie w te strony.
Najważniejsze fakty historyczne
Zwardoń to dosyć młoda miejscowość, jednak w jej historii warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych faktów, które ją ukształtowały. Zwardoń składa się z kilku osiedli, jednak najstarszym jest osiedle Myto, które najprawdopodobniej na przełomie XVII i XVIII wieku zostało odwiedzone przez braci, którzy nosili nazwisko Zwardoń i stąd właśnie wzięła się nazwa miejscowości. Wspomnieni bracia postanowili osiedlić się na terenach, które wówczas do nikogo nie należały, zajmując się w tym czasie hodowlą bydła. Pod koniec XVIII wieku przez Przełęcz Przysłop został zbudowany trakt cesarski. W XIX wieku cały majątek Zwardonia został sprzedany Habsburgom, a w 1884 roku otworzono linię kolejową biegnącą przez Zwardoń od Żywca do Czadcy. Rozwój kolei spowodował, iż w Zwardoniu zaczęto budować drewniane chałupy oraz murowane domy, a w 1891 roku w miejscowości uruchomiono Urząd Pocztowy. W kolejnych latach rozpoczęła się budowa tutejszej szkoły, a w ciągu kilku następnych lat Zwardoń stał się jedną z najbardziej znanych stacji narciarskich w całej okolicy.
Bardzo dobre położenie, idealne warunki pogodowe, a także bezleśne stoki spowodowały, iż w okolicy zaczęły powstawać schroniska oraz pensjonaty gotowe na przyjęcie wielu turystów, którzy chcieliby spędzić ciekawie czas w tej malowniczo położonej miejscowości. Szybki rozwój infrastruktury turystycznej spowodował, iż do Zwardonia zaczęli przyjeżdżać narciarze z całej Polski, dlatego na początku XX wieku założono w miejscowości Koło żywieckiego Oddziału Babiogórskiego PTTK, które w dosyć krótkim czasie zorganizowało zbiorową stację turystyczną, oferującą narciarzom kilkadziesiąt miejsc noclegowych.
Podczas II wojny światowej Niemcy przeprowadzili akcję mającą na celu wysiedlenie okolicznej ludności. W tym czasie doszło do zamknięcia polskiej szkoły, a Niemcy rozpoczęli rozbudowę ówczesnego jej budynku, w którym powstały magazyny, a także niemiecka szkoła. Po zakończeniu wojny wszystko powróciło do poprzedniego stanu, gdyż zarówno szkoła, jak i placówka pocztowa rozpoczęły swoją działalność. W II połowie XX wieku w okolicach Zwardonia postał rezerwat przyrody Butorza. W 1995 roku w Zwardoniu zostało otwarte międzynarodowe przejście graniczne na Słowację, a 3 lata później rozpoczęto budowę połączenia drogowego pomiędzy polską oraz słowacką drogą szybkiego ruchu.
Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki
W Zwardoniu wprawdzie nie znajduje się zbyt wiele zabytkowych budowli, jednak wybierając się do tej miejscowości, warto zwrócić uwagę na Schronisko Turystyczne Dworzec Beskidzki, które położone jest w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Kościół Nawiedzenia NMP. Turyści, którzy przybywają do Zwardonia, w miejscowości tej mogą liczyć nie tylko na spokój, ale również na miłe spędzenie urlopu z uwagi na liczne szlaki turystyczne, a także ośrodki narciarskie, które stanowią największą atrakcję tej przepięknej miejscowości. Zwardoń to obecnie jeden z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych, który oferuje kilkanaście dobrze działających wyciągów narciarskich, a także bardzo ciekawe trasy zjazdowe.
Spacery i przejażdżki rowerowe
Wybierając się w te strony, warto zabrać ze sobą rower, którym można udać się na ciekawą wycieczkę licznymi szlakami turystycznymi. Jednak spacerowicze również nie powinni narzekać, a w pierwszej kolejności powinni wybrać się na spacer Aleją Zakochanych, który najlepiej rozpocząć ze szczytu Rachowca kierując się następnie czerwonymi znakami rozmieszczonymi na całej trasie wędrówki. Taki spacer to idealna propozycja dla osób, które chciałyby poznać najbliższą okolicę Zwardonia, a także spędzić miło czas z dala od tłumów.
Noclegi i gastronomia
Bardzo szybki rozwój infrastruktury narciarskiej spowodował, iż obecnie do Zwardonia każdego roku przyjeżdża nie tylko wielu narciarzy, ale również turystów, którzy chcieliby spędzić tutaj ciekawie czas, podziwiając roztaczające się wokół przepiękne widoki. Z tego też względu w Zwardoniu dobrze rozwinięte jest zaplecze noclegowe, ponieważ turyści mogą zatrzymać się w licznych schroniskach, pensjonatach, a także prywatnych kwaterach i gospodarstwach agroturystycznych. Przepiękne widoki to najlepszy powód do tego, aby wybrać się właśnie w te okolice. Jeśli chodzi o infrastrukturę gastronomiczną to w Zwardoniu znajduje się kilka restauracji, które oferują nie tylko lokalne przysmaki, ale również dania kuchni polskiej i europejskiej, dzięki czemu każdy turysta powinien bez problemu znaleźć tutaj coś dla siebie.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Zwardoniu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!