Ustroń
Liczący 16 tysięcy mieszkańców Ustroń to miasto znajdujące się w województwie śląskim. Miejscowość położona jest na północnym stoku pasma górskiego zwanego Beskid Śląski nad rzeką Wisłą. Ustroń usytuowany jest u wylotu doliny Wisły i sąsiaduje ze Szczyrkiem oraz Wisłą. Dzięki swojemu umiejscowieniu to urokliwe miasteczko skrywa malownicze krajobrazy oraz wiele atrakcji turystycznych.
Rys historyczny
Nazwa „Ustroń” według językoznawców pochodzi od miejsca zacisznego, ustronnego leżącego „na stronie”. Legendy oraz przekazy ludowe głoszą, iż oddział tatarski w 1241 r. miał spalić w tym miejscu kilkuset jeńców polskich, co dało początek nazwie „ustrina”, tzn. pogorzelisko z ciał ludzkich. Pierwsza wzmianka na temat Ustronia odnotowana została ok. 1305 r. i dotyczyła płacenia dziesięciny na rzecz biskupstwa we Wrocławiu. Pierwszy powstał Ustroń Dolny, następnie w połowie XVI w. Ustroń Górny (dzisiejsze centrum), a pierwszych osadników „na Polance” (dzisiejszy Ustroń Polanka) odnotowano w 1607 r. Do najważniejszych dat historycznych w dziejach Ustronia zalicza się niewątpliwie rok 1621, kiedy Ustroń został doszczętnie spalony przez wojska neapolitańskie toczące boje w czasie wojny trzynastoletniej po stronie Austrii. Ważnym wydarzeniem historycznym jest odkrycie pokładów rud żelaza w 1772 r., co zaowocowało powstaniem pierwszej huty w Księstwie Cieszyńskim. W 1920 r. decyzją Rady Ambasadorów, międzynarodowego ciała kończącego I wojnę światową, Ustroń zalazł się w granicach Polski. Ostatnią i najistotniejszą datą dla Ustronia jest decyzja Prezesa Rady ministrów z 28. 12. 1956 r., kiedy to utworzono administracyjnie miasto Ustroń. Dzięki tej decyzji i miasto rozwinęło się turystycznie, wybudowano drogę dwupasmową do Katowic oraz uregulowano rzekę Wisłę w celach wypoczynkowych. Do dziś miasto rozkwita i kusi swoimi atrakcjami turystów z całego kraju.
Skumulowana moc atrakcji
Kolorowy i piękny krajobraz pasma górskiego to jeden z wielu atutów Ustronia. Miasteczko bogate jest w moc atrakcji dla amatorów aktywnych form wypoczynku oraz osób spragnionych wiedzy na temat starych zabytków. Najsłynniejszą atrakcją w palecie pokus miasta jest Leśny Park Niespodzianek. Spacerując po bukowym lesie można podziwiać swobodnie biegające sarny, jelenie czy dziki. Park składa się z kilku ścieżek, a podczas ich pokonywania odkryć można świat bajek dla dzieci oraz pokazy ptaków drapieżnych. Ujmujący jest pokaz ataku sokoła w locie nurkowym na zabawkę wypuszczaną na linie z rąk profesjonalisty.
Oczywiście Ustroń leży w górach i jego podstawowymi atrakcjami są piękne i malownicze szyty do zdobycia. Czantoria wznosząca się 995 m nad poziom morza kusi atrakcyjnym tarasem widokowym, koleją linową z czteroosobową kanapą czy letnim torem saneczkowym. W swoim bogatym „dossier” Czantoria posiada także stok narciarski, przez co jej urokami można rozkoszować się latem i zimą. Drugim szczytem jest także atrakcyjna Równica (883 m n. p.m.). Głównym atutem turystycznym szczytu jest możliwość wjazdu samochodem. Bogactwo niespodzianek dla dzieci takich, jak strzelnica dla dzieci, park linowy, tor saneczkowy czy magiczne panoramy urozmaici pobyt w Ustroniu najbardziej wybrednym pociechom. Nie bez znaczenia jest informacja, że u podnóży szczytu znajduje się wspomniany Leśny Park Niespodzianek. Do wielu innych form aktywnego wypoczynku zaliczają się liczne trasy rowerowe, Ścieżka Rycerska znakowana zielonym wizerunkiem rycerza, piesze szlaki turystyczne i spacerowe oraz ośrodki narciarskie.
Zabytkowe obiekty Ustronia
Cała paleta atrakcji dla aktywistów jest bardzo dobrze uzupełniona możliwością zwiedzania wielu zabytków. Bogata historia oraz zmiany przynależności państwowej zaowocowały powstaniem wielu zabytkowych ośrodków kultu religijnego. Zwiedzając z pasją liczne budowle można zapoznać się z architekturą kilku kościołów katolickich czy ewangelicko-augsburskiego. Wartym odwiedzenia jest także muzeum etnograficzne Stara Zagroda. Najbardziej rozpoznawalną wizytówką Ustronia jest odrestaurowany rynek. Piękny ratusz, zadziwiający amfiteatr przedstawiający historyczny wizerunek miasta oraz nieszablonowe nocne oświetlenie wzbogacone szumem fontanny wprawiają turystów w rozkoszny nastrój. Na rynku nie sposób ominąć Biblioteki, której koronną atrakcją stał się mural- trójwymiarowy obraz. Zdjęcia wykonane na rynku staną się nieocenioną pamiątką oraz ożywią każde wspomnienie związane z wizytą w Ustroniu.
Noclegowa i kulinarna strona Ustronia
Ustroń jest nie tylko nieocenionym miejscem dla różnych form wypoczynku, ale także doskonałą bazą hotelową z bardzo dobrym zapleczem restauracyjnym. W promieniu kilku kilometrów od centrum znajdziemy ponad 180 hoteli znanych sieci oraz mniejszych ośrodków o wysokim standardzie. Do najbardziej znanych i prestiżowych miejsc, w których można się zatrzymać zaliczamy liczne hotele, o zróżnicowanej ilości gwiazdek. Mniejsze ośrodki, także znajdujące się w odległości 3 km od centrum, są tańsze od wspomnianych i stanowią doskonałą alternatywę dla mniej zamożnych turystów. Pensjonaty są świetnym miejscem na wypoczynek i nocleg. Olbrzymia oferta hoteli, pensjonatów oraz prywatnych domostw sprawia, że nocleg w odległości kilku kilometrów od samego centrum nie jest problemem. Bogata oferta jest nie do przecenienia, jednak biorąc pod uwagę popularność miejscowości, aby nie zostać pozbawionym szerokiego wyboru, należy wcześniej zadbać o nocleg i nie szukać wolnych miejsc po przybyciu na miejsce. Bardzo ważny jest także czas przybycia do Ustronia. W weekendy dojazd może być utrudniony ze względu na bardzo duży przepływ pieszych na mało-przepustowym rondzie w centrum.
Ustroń, pełen atrakcji, proponuje także szeroki wybór restauracji oraz karcz, które zaspokoją apetyt w trakcie wyczerpującego dnia. W samym centrum znajdują się karczmy góralskie, restauracje oraz budki oferujące szeroką paletę dań czy specjałów regionalnych, takich jak np. oscypki z grilla. Godnych na pewno uwagi jest kilka pozycji i zaliczają się do nich: Karczma Góralska, Koliba pod Czarcim Kopytem, Zbójnicka Chata czy Koliba na Czantorii. Zwiedzający mogą także zaspokoić swoje podniebienie kuchnią orientalną oferowaną przez chińską restaurację. W weekendy przy pięknej i słonecznej pogodzie istotna jest pora posiłku. W porze obiadowej od godziny 13 do ok. godziny 17 liczyć się trzeba z faktem, że czas oczekiwania na posiłek jest dłuższy. Alternatywą jest wykupienie noclegu z wyżywieniem.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ustroniu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!