Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Dąb Sobieskiego w Ustroniu

Noclegi w okolicy dębu Sobieskiego w Ustroniu

Dąb Sobieskiego w Ustroniu

Ustroń jest to pełna uroku miejscowość położona na południu Polski w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Jest to jednocześnie bardzo znane miejsce urlopowe, wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Swoją sławę zawdzięcza świetnym warunkom klimatycznym oraz obecnością wspaniałych gór Beskidu Śląskiego. Oprócz odbywania górskich wędrówek turyści odwiedzają miejscowość, aby zwiedzić lokalne muzeum, Dom Zdrojowy oraz stare kościoły i domostwa góralskie. Atrakcją, nieco mniej znaną, ale równie wspaniałą jest dąb Sobieskiego.

W cieniu historii, czyli dąb Sobieskiego

Na ulicy Daszyńskiego 54 w Ustroniu zobaczymy niezwykłe drzewo. Majestatyczne, wysokie, okazałe, pokryte bluszczem opadającym aż do ziemi wygląda niczym z tajemniczej krainy. Jest to dąb Sobieskiego - wspaniały i historyczny pomnik przyrody.

Historia dębu

Każdy słyszał o słynnej bitwie pod Wiedniem, w której niebagatelną rolę odegrał król Polski Jan Sobieski. Otóż w maju 1683 roku część jego wojska zdążającego na bitwę z Turkami, maszerowało przez Bielsko, Skoczów oraz właśnie Ustroń, podążając następnie w kierunku Cisownicy i Lesznej. Legenda głosi, że dąb został właśnie wtedy zasadzony, a zrobili to mieszkańcy Ustronia chcąc upamiętnić tę doniosłą chwilę. Legenda ta nie jest bezpodstawna - zapiski o przemarszu wojsk polskich prowadził tamtejszy proboszcz.

Obecnie dąb ma 30 metrów wysokości, a jego obwód to 6,45 m. Jest to piękne, okazałe drzewo, które koniecznie należy zobaczyć. Dąb Sobieskiego to pomnik przyrody – warto przyjrzeć się bliżej temu wspaniałemu drzewu.

Polecane obiekty w okolicy dębu Sobieskiego w Ustroniu