Rymanów Zdrój

Położenie geograficzne

Rymanów Zdrój jest to niewielka wieś na południu Polski, która kryje w sobie liczne i niesamowite możliwości. Znajduje się ona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Turyści mają możliwość zobaczenia malowniczych okolic tego uzdrowiska. Przez wieś przepływa rzeka Tabor, a także przebiega główny szlak Beskidzki, dlatego dla niektórych turystów, może to być idealne miejsce na nocleg w czasie swojego aktywnego wypoczynku.

Historia

Historia Rymanowa związana jest z przyjazdem w te tereny Anny Potockiej, a także Stanisława Antoniego Potockiego w 1872 roku. Właśnie w tym czasie zakupili oni wioskę Rymanów-Zdrój. Pierwsze źródła mineralne zostały odkryte 16 sierpnia 1876 roku, bardzo szybko po przyjeździe państwa Potockich. Poszukiwanie takich leczniczych źródeł odbywało się oczywiście nie bez powodu. Zasugerowano się istnieniem takich zdrojów mineralnych w pobliskim Iwoniczu-Zdroju. Przypuszczenia szybko okazały się prawdziwe, a pierwsze źródło zostało odkryte nad brzegiem rzeki Taba.

Niestety całe dobro, które zostało zbudowane w tamtych czasach, zostało zniszczone przez rosyjskie wojska napierające w czasie I wojny światowej. Dlatego reaktywacja uzdrowiska nastąpiła dopiero w 1926 roku. Rymanów-Zdrój nie cieszył się zbyt długo swoją świetnością, ponieważ w czasie II wojny światowej dokonano kolejnych poważnych zniszczeń. Mimo tego, jeszcze pod koniec wojny stacjonowało tutaj wiele znanych osobistości o niemieckim pochodzeniu. W tym czasie jednak zniszczono między innymi reprezentacyjny dom gościnny, który znajdował się długo pod własnością rodziny Potockich. Po wojnie rozpoczęto odbudowę zniszczonych budynków i przywracanie ich do użyteczności publicznej.

Uzdrowisko Rymanów – Zdrój

Największą atrakcją jest oczywiście tutejsze uzdrowisko. W samej wiosce mamy do czynienia naprawdę z bardzo dużą liczbą źródeł, z których możemy korzystać. W samej pijalni dostępne są aż trzy rodzaje wód: Tytus, Celestyna, a także Klaudia. Warto wspomnieć również o pozostałych źródełkach, które nazywają się: Staś, Marysieńka, Ignacy, Jan, Naftusia, Anna, Krokusowe, Mieczysław oraz Danuta. W takim razie, każdy ma możliwość znalezienia dla siebie idealnej wody mineralnej.

Atrakcje

Rymanów - Zdrój znajduje się na trasie wielu szlaków pieszych i rowerowych. Połączenie kuracyjnych zabiegów z systematycznym ruchem spowoduje, że po takim wypoczynku będziemy mogli wrócić do domu wyjątkowo mocno zregenerowani. Do najpopularniejszych szklaków turystycznych pieszych, zalicza się oczywiście Główny Szlak Beskidzki, prowadzących z Rymanowa-Zdroju, do Iwonicza Zdroju. Ponadto można wybrać się także lokalnymi szlakami prowadzącymi też do sąsiedniego uzdrowiska, jeden szlak prowadzi przez Klimkówkę, natomiast drugi wiedzie przez Przymiarki. Ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu będzie pokonanie ścieżki dydaktycznej Rymanów-Zdrój, której długość rozciąga się na 5,5 km. Jednocześnie można podziwiać 17 interesujących stanowisk edukacyjnych.

Rowerzyści natomiast znajdą tutaj Rowerowy Szlak Etnograficzny o długości 31 km. Trasa zaczyna się w Rymanowie-Zdroju i ciągnie się między innymi przez Bartoszów, Pastwiska czy też Rudawkę Rymanowską, by ostatecznie dotrzeć do uzdrowiska. Ciekawym pomysłem na aktywne spędzanie wspólnego czasu, jest również familijna ścieżka rowerowa. Obejmuje ona na swojej trasie: krokusową łąkę, punku czynnej ochrony płazów oraz leśną klasę dydaktyczną.

Noclegi i baza gastronomiczna

Wybierając się do Rymanowa-Zdroju nie ma najmniejszych problemów, żeby znaleźć dla siebie miejsce noclegowe. Mamy do dyspozycji noclegi między innymi w tutejszych willach, pensjonatach, hotelach, a także kwaterach prywatnych. Zwykle wykupując turnus w Rymanowie-Zdroju w cenie noclegów znajduje się również pełne wyżywienie. Można jednak również korzystać z szerokiej oferty gastronomicznej tutejszych lokali oraz restauracji. Ceny są całkiem przystępne i dania przypadną do gustu wszystkim turystom przybywającym z różnych zakątków Polski. Dominuje tradycyjna, polska kuchnię. Popołudniami, kiedy kuracjusze nie mają zabiegów zdrowotnych, mogą z powodzeniem wybrać się na dancingi w pobliskich kawiarniach i lokalach. Ponadto ośrodki organizują wiele innych zabaw i koncertów ze słynnymi gwiazdami, które wchodzą w skład polskiej kultowej estrady.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rymanowie Zdroju.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 8 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
22 ℃
min. 9 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
18 ℃
min. 12 ℃
maks. 21 ℃
opady 0.47 mm
słabe opady deszczu
2024-06-17
20 ℃
min. 12 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!