Rybnik

Rybnik

W województwie śląskim leży miasto Rybnik, które swoimi licznymi atrakcjami, zachęca turystów do odwiedzenia. Rybnik jest miastem na prawach powiatu, największym ośrodkiem Aglomeracji Rybnickiej oraz centrum Rybnickiego Okręgu Węglowego. Miasto jest podzielone na 27 dzielnic, leży na Płaskowyżu Rybnickim, który zalicza się do Wyżyny Śląskiej. To miasto ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem turystycznym, jak i kulturalnym, warto więc je odwiedzić i poznać bliżej.

Historia

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie obecnego Rybnika pochodzą z okresu 8 tysięcy lat p.n.e. Pierwsza osada powstała w tym miejscu w średniowieczu na przełomie IX i X wieku. Była to osada rybacka, stąd też nazwa miejscowości nawiązująca do licznych jezior, w których można było łowić ryby na terenie tej miejscowości. Osada zaczęła przeistaczać się w miasto pomiędzy 1288 a 1308 rokiem, wówczas została lokowana przez prawo niemieckie i pojawiły się pierwsze wzmianki pisane o Rybniku jako o mieście.

Od 1327 roku Rybnik na wskutek różnych wydarzeń należał najpierw do Czech, później do Austrii, następnie do Prus i do Niemiec. Dopiero po Powstaniach Śląskich od 1922 roku Rybnik został włączony do Polski. Wcześniej odbył się Plebiscyt na Górnym Śląsku, gdzie sami mieszkańcy głosowali za tym, gdzie chcą zostać przyłączeni: do Polski czy do Niemiec. W tym czasie miasto zaczęło się prężnie rozwijać, stacjonował tu również batalion 75 Pułku Piechoty. W czasie II wojny światowej Rybnik wraz ze swoimi 20 kopalniami został w całości zajęty przez okupantów. Wówczas rozpoczęły tu działalność Tajne Organizacje Niepodległościowe. W 1945 roku Rybnik został zajęty przez Armię Czerwoną. W późniejszych latach miasto zostało gruntownie odbudowane. Powstała tu Elektrownia Rybnik, która obecnie jest jedną z największych elektrowni na Górnym Śląsku. Powstał też Rybnicki Okręg Węglowy, rozwinęła się oświata, kultura i przemysł.

Atrakcje

Na terenie Rybnika można znaleźć mnóstwo atrakcji turystycznych. Wiele z nich ma charakter sakralny. Jednym z najbardziej znanych zabytków miejskich jest Bazylika św. Antoniego w stylu neogotyckim pochodząca z 1903 roku. Poza nią warte uwagi są również: Kościół Akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej czy Kościół Ewangelicko-Augsburski pochodzący z 1791 roku. Jednym z niezwykłych miejsc jest również Zamek Piastowski z XVIII wieku. Warto też spojrzeć na budynek dawnego Starostwa z 1887 roku, dawny ratusz miejski z wieżą zegarową w stylu klasycystycznym czy na nowy ratusz pochodzący z 1928 roku, który ma styl neoklasycystyczny.

Wszystkie powyższe zabytki architektury znajdują się w śródmieściu, jednak i w innych obszarach miasta można znaleźć ciekawe atrakcje. Z pewnością na uwagę zasługuje Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku Niewiadomiu, późnobarokowy murowany dwór z 1736 roku, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich oraz Kalwaria Golejowska.

Amatorzy rekreacji na wolnym powietrzu mogą korzystać z licznych ścieżek spacerowych i tras rowerowych, których w tym rejonie jest bardzo dużo. Z pewnością warto się też wybrać nad Jezioro Rybnickie, gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy i szkółka żeglarska. Można się przespacerować po parkach, w których znajdują się liczne pomniki przyrody. Ciekawą atrakcją będzie wycieczka do Aeroklubu ROW, gdzie można polatać szybowcami. W okolicy przebiegają też szlaki turystyczne, do najpopularniejszych można zaliczyć: Szlak Zabytków Techniki oraz Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Kultura i rozrywka

Miasto stawia duży nacisk na rozwój kulturalny. Punktem centralnym jest tu Rybnickie Centrum Kultury, któremu podlega Teatr Ziemi Rybnickiej, kino "Kultura", Filharmonia Rybnicka i Galeria Sztuk Rybnickiego Ośrodka Kultury. W Rybnickim Centrum Kultury, odbywają się różne imprezy kulturalne, występy kabaretów, zespołów muzycznych i tanecznych, a także grup teatralnych. Na terenie miasta działają biblioteki miejskie, galerie sztuki, muzea i domy kultury. W mieście bardzo hucznie obchodzone są Dni Miasta Rybnik. Trwają aż cztery dni i są świetowane na terenie całego rejonu miasta. Odbywają się wówczas koncerty znanych zespołów muzycznych, występy kabaretów, odbywają się różne konkursy i zabawy dla całej publiczności. Wszędzie stoją budki z jedzeniem i piciem, a także z rękodziełem wykonywanym przez miejscowych rzemieślników. To czas wielkiej zabawy na wolnym powietrzu, w którym nie tylko mieszkańcy biorą chętnie udział. Co roku w Rybniku odbywa się też RYJEK, znana na całą Polskę impreza kabaretowa czy OFPA Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej.

Noclegi i gastronomia

Każdy turysta, który odwiedzi Rybnik może może zdecydować się na nocleg w hotelu bądź w pensjonacie. Na terenie miasta zlokalizowanych jest wiele ekskluzywnych hoteli, gdzie dodatkowo można skorzystać z zabiegów SPA. To hotele o doskonałej renomie, gdzie można miło spędzić czas w otoczeniu luksusu i przepychu. Pobyt w pensjonatach jest zdecydowanie mniej kosztowny. W takich miejscach panuje bardzo przyjemna atmosfera, jest przytulnie, wygodnie i domowo.

Na terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc, gdzie można smacznie zjeść i miło spędzić czas. Jest tu wiele restauracji i małych kawiarenek. Serwuje się w nich kuchnie świata, można spróbować specjałów kuchni włoskiej, chińskiej, tajskiej, czy francuskiej. Niektóre restauracje są bardzo eleganckie, inne zaś mają przytulny, swojski charakter.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rybniku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 3 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
16 ℃
min. 6 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.62 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
21 ℃
min. 9 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-29
22 ℃
min. 12 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!