Ruciane-Nida

Ruciane-Nida

Lokalizacja

Jest to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Znajduje się w południowej części przepięknego Pojezierza Mazurskiego nad jeziorami takimi jak: "Nidzkie" oraz "Guzianka Wielka". Oba zbiorniki wodne od drugiej połowy osiemnastego wieku połączone są Kanałem Nidzkim. Dodatkowo, warto wiedzieć, że przez Ruciane - Nida przepływa rzeka o słodkiej nazwie "Nidka". Rozprzestrzeniają się dookoła niej niezwykle czarujące widoki. Dookoła niej roztaczają się bowiem lasy "Puszczy Piskiej" bardzo bogate w różnorodną florę oraz faunę. Miejscowość znajduje się na wysokości 130 metrów nad poziomem morza i jest obszerna na powierzchnię mniej więcej siedemnastu kilometrów kwadratowych. Dane stworzone w roku 2012 pokazują, że wówczas miejscowość liczyła sobie 4766 mieszkańców.

Krótka historia

Na samym początku, czyli w siedemnastym wieku powstały dwie osady: Ruciane oraz Nida. Tą drugą założono tam, gdzie dawniej znajdowała się wioska rybacka oraz młyn nad rzeką. Ludzie, którzy mieszkali w tej osadzie zajmowali się głównie rybołówstwem, ale także produkowali smołę oraz węgiel drzewny. Natomiast niedaleko osady Ruciane już w czternastym wieku zaczęły działać hamernie, smolarnie, a także różnorakie wypalarnie węgla drzewnego. Na początku wieku dziewiętnastego umiejscowiona była tam między innymi leśniczówka oraz mała osada leśna. Pod koniec tego samego wieku zaobserwować można było dosyć mocny rozwój wszelkiej komunikacji i nawet uruchomiono linię kolejową ze stacją w Rycianem. Dodatkowo uruchomiony został szlak wodny, co sprawiło, że niezwykle intensywnie Ruciane zaczęło się rozwijać pod kątem turystycznym. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej okolice te odwiedzało aż dwanaście tysięcy ludzi rocznie.

Na co warto zwrócić uwagę?

Atrakcji w miejscowości można by wymieniać bez końca. Miejscowość ta gwarantuje, że nikt pod żadnym pozorem nie będzie się tam nudził. Miłośnicy przyrody będą oczarowani "Śluzą Guzianką". Jest to śluza komorowa znajdująca się pomiędzy jeziorami "Guzianka Mała" oraz "Bełdany". Można po jeziorach przepłynąć się statkami pasażerskimi. Cena rejsu nie jest duża i z pewnością każdego będzie na to stać, a nie będzie żałować. Widoki praktycznie zapierają dech w piersiach. Ruciane-Nida zaplanowało też coś specjalnie dla fanów sportu i aktywnego odpoczynku. Jest tam wiele zróżnicowanych szlaków turystycznych rowerowych oraz pieszych. Rowery można wypożyczyć na miejscu. Całodniowe wycieczki tego typu zacieśnią więzy pomiędzy podróżnymi i będą wspaniałą przygodą, którą długo będą wspominać. Ścieżki otacza przepiękna natura, co stwarza wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Dodatkowo, spragnieni wrażeń powinni wybrać się na spływ kajakowy rzeką Nidką oraz Krutynią. Nie oznacza to jednak, że jest to ośrodek tylko i wyłącznie o charakterze wypoczynkowym i rekreacyjnym i nie ma czego tam zwiedzać. Wręcz odwrotnie.

Przede wszystkim turyści powinni wybrać się do kościoła p. w Matki Bożej Ostrobramskiej, który zachwyca swoimi ozdobami i wnętrzem. Ciekawym obiektem, który powstał w 1982 roku jest Wyłuszczarnia nasion imienia Zdzisława Borońskiego, w której podczas drugiej wojny światowej suszono tytoń dla wojska. Można także obejrzeć kompleks fortyfikacji, który wchodzi w skład Węzła obronnego Ruciane. Jednakże największą popularnością cieszą się wszystkie wille, takie jak: Strobla czy Andersa. Posiadają one wspaniałe ogrody, choć niestety w jakimś stopniu zatraciły swój dawny wygląd. Wartym zobaczenia jest z pewnością dom Boreszjówka, który znany jest z tego, że posiada dach w kształcie odwróconej łodzi. Przy okazji można wstąpić do Mazurka, który łączy w sobie praktycznie wszystkie cechy budownictwa mazurskiego. Jeżeli komuś będzie jeszcze mało, specjalną atrakcją jest wieża wodna oraz parowozownia.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rucienej-Nidzie.

Mapa

Aktualności

Muzeum Michała Kajki
Ogródek 5

Muzeum Michała Kajki w Ogródku (ok. 50 km od Rucianego-Nidy) organizuje ciekawy cykl wykładów. W sali kominkowej odbywać się będą „Mazurskie spotkania z historią Mazury Mazurzy”. Już 17 lutego br. posłuchamy ciekawego wystąpienia archeologa i historyka Jerzego Łapy. Będzie on opowiadał o mazurskich podaniach ludowych. Początek wydarzenia o godz. 16.00.

Wstęp wolny

pisz.wm.pl/473568,Mazurskie-spotkania-z-historia-w-Ogrodku.html#axzz517cDpCzl

Pałac
Pacółtowo 2

Zaledwie 25 km od miasta Ruciane-Nida znajduje się Pacółtowo. W tej miejscowości możemy wziąć udział w niezwykłym sylwestrowym wydarzeniu. W zabytkowym pałacu organizowany jest bal maskowy. Oprócz smakowitego menu zabawę uświetni DJ, grający do samego rana. O północy wzniesiemy toast kieliszkiem szampana i będziemy podziwiać pokaz sztucznych ogni.

www.palacpacoltowo.pl/bal-noworoczny-w-palacu-pacoltowo

GOKSiR
Piecki, ul. Zwycięstwa 6

Niecałe 25 km od miejscowości Ruciane-Nida znajdują się Piecki. Warto tam zajrzeć 3 grudnia br. W tę niedzielę będzie tam miał miejsce jarmark mikołajkowy. Odbędzie się na ul. Zwycięstwa 6. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach. Na jarmarku będzie można obejrzeć i zakupić świąteczne ozdoby.

Wstęp wolny

piecki.com/?page_id=18

prognoza pogody

dzisiaj
25 ℃
min. 15 ℃
maks. 28 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
18 ℃
min. 15 ℃
maks. 20 ℃
opady 0.44 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
19 ℃
min. 10 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2023-09-25
18 ℃
min. 9 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!