Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Śluza Guzianka w Rucianem-Nidzie

Noclegi w pobliżu Śluzy Guzianki w Rucianem-Nidzie

Śluza Guzianka w Rucianem-Nidzie

Szlak jezior mazurskich obfituje w ciekawe miejsca i możliwości przepływania z jednego akwenu do drugiego, dzięki wybudowanym konstrukcjom śluz. Jedną z nich jest ponad stuletnia śluza Guzianka w miejscowości Ruciane – Nida, umożliwiająca przepływanie z Jeziora Bełdany na Jezioro Guzianka Mała.

Charakterystyka śluzy Guzianka

Wybudowana w 1879 roku śluza Guzianka początkowo wykonana została z drewna, które w 1899 roku zastąpiono trwalszymi materiałami, jak kamienie i cegły. Dzięki połączeniu jeziora Bełdany z Guzianką Małą, śluza Guzianka jest częścią głównego systemu jezior mazurskich, w skład którego wchodzi Jezioro Bełdany, Jezioro Nidzkie, Guzianka Mała oraz Guzianka Wielka.

W tych trzech ostatnich bowiem poziom wody jest wyższy o 2 metry w porównaniu z większością jezior mazurskich. Tą różnicę niweluje właśnie wybudowana śluza, która w ciągu roku śluzuje około 20 tysięcy jednostek wodnych. W sezonie żeglarskim śluza Guzianka jest na tyle popularnym i chętnie uczęszczanych miejscem, że w planach jest wybudowanie drugiej komory śluzowej.

Sposób śluzowania

Sam proces śluzowania jest jedną z największych atrakcji na jeziorach mazurskich, zwłaszcza dla dzieci, które pierwszy raz stykają się z mechanizmem wyrównywania poziomów wody. Zajmuje on kilkadziesiąt minut, w trakcie którego jednorazowo może zmieścić się w komorze do 20 jednostek wodnych.

Po wpłynięciu jednostek przez wrota górne i ich zamknięciu następuje wyrównanie poziomu wody z poziomem położonego niżej jeziora przez wypuszczanie z komory wody. Dopiero po tym procesie następuje otwarcie wrót dolnych, wypuszczenie jachtów na wody jeziora i powtórzenie całej pracy w odwrotnym kierunku. W czasie przebywania w śluzie należy zachować spokój i przycumować jacht do cum na wewnętrznych jej ścianach przytrzymując liny jachtowe. Jednostki w środku śluzy nie muszą być cumowane.

Informacje dla zwiedzających śluzę Guzianka

  • maj i wrzesień – godz. 7:00-19:00
  • czerwiec – godz. 7:00-20:00
  • lipiec i sierpień - godz. 7:00-21:00
  • październik – godz. 7:00-17:00

Ceny śluzowania w godz. 7:00-16:00 (godz. 16:00-7:00):

  • łodzie wiosłowe, kajaki: 3,64 zł (7,28 zł)
  • łodzie sportowe, turystyczne, żaglowe, motorowe do 15 ton nośności: 6,46 zł (12,12 zł)
  • statki pasażerskie, barki: 13,84 zł (14,52 zł)

Polecane obiekty w pobliżu Śluzy Guzianki w Rucianem-Nidzie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!