Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu klasztoru żeńskiego Staroobrzędowców w Rucianem-Nidzie

Klasztor żeński Staroobrzędowców w Rucianem-Nidzie

Żeński klasztor staroobrzędowców w Wojnowie (gmina Ruciane-Nida) to jeden z nielicznych w Polsce zabytków tego rodzaju, obok Białegostoku i Grabarki. Wprawdzie dziś klasztor już nie funkcjonuje, bowiem w 2006 roku zmarła ostatnia mniszka tutaj mieszkająca, jednak dzięki opiece pobliskich mieszkańców prowadzących także gospodarstwo agroturystyczne, można zwiedzać to ciekawe mazurskie miejsce przypominające o wielokulturowości tego rejonu Polski.

Historia klasztoru w Wojnowie

Początki istnienia klasztoru staroobrzędowców sięgają 1836 roku, kiedy nad Jeziorem Duś powstała niewielka pustelnia prawosławna założona przez starca Ławrientija Rastropina. W 1847 roku została ona przekształcona w klasztor, którego przeorem został Michaił Chawronin. W II połowie XIX wieku na skutek prześladowania w Rosji wyznawców tego odłamu prawosławia, nie uznających reform wyznania wprowadzonych w XVII wieku, mazurski klasztor stał się miejscem schronienia dla wielu uchodźców.

Rozkwit klasztoru nastąpił w latach 1852-1867 kiedy zarządzał nim przeor Paweł Pruski, z którego inicjatywy w pobliskim miasteczku Pisz została założona drukarnia. Po jego odejściu, wyjeździe do Rosji i przejściu na reformowane prawosławie, klasztor starowierców przeżywał znaczący kryzys. By mu przeciwdziałać z Moskwy wysłana została specjalna emisariuszka staroobrzędowców, która pojawiła się w Wojnowie w 1885 roku, gromadząc wokół siebie grupę sióstr zakonnych z oddaniem poświęconych kultywowaniu staroobrzędowego prawosławia. Poza pracą na roli, mniszki opiekowały się także ludźmi starszymi i chorymi, trwając do czasów powojennych i hamując przechodzenie rodzimych wyznawców prawosławia na reformowaną odmianę tej religii.

Klasztor staroobrzędowców dzisiaj

Urokliwa budowla klasztoru staroobrzędowców po śmierci ostatniej mniszki, jest dziś atrakcją turystyczną i miejscem noclegowym dla odwiedzających te tereny. W centralnym miejscu podwórza, na które wchodzimy przez murowaną bramę znajduje się dom modlitwy – molenna. Wokół podwórza zachowane zostały budynki gospodarcze i zakonne, a w domu modlitwy – zabytki prawosławne, m. in. cenne ikony z Matką Boską, Trójcą Świętą, Chrystusem oraz prorokami.

Klasztor można zwiedzać w godzinach: 9:00 – 18:30. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: www.klasztor.info

Polecane obiekty w pobliżu klasztoru żeńskiego Staroobrzędowców w Rucianem-Nidzie