Rewa

Rewa

Położenie

W województwie pomorskim, w gminie Kosakowo nad samym Morzem Bałtyckim, leży mała wioska rybacko - turystyczna Rewa. Miejscowość ta leży pomiędzy Gdynią a Puckiem, na Mierzei Rewskiej na Kaszubach. Mierzeja w większej części jest zanurzona w wodzie, tylko częściowo jest widoczna. To bardzo specyficzny i unikalny region, który cieszy się zainteresowaniem mieszkańców, turystów oraz geologów. To wymarzone miejsce nad morzem, na spokojny i aktywny wypoczynek.

Miejscowość należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w Pradolinie Kaszubskiej, pomiędzy popularnymi kępami o nazwie Oksywska i Pucka. Jednym z największych atutów tego miejsca jest kilometrowy cypel, który wychodzi w morze, a jednocześnie oddziela wody Zalewu Puckiego od wód Zatoki Gdańskiej. Cypel ten jest przez mieszkańców nazywany "Szperkiem". Ciekawostką jest to, że woda z jednej strony cypla jest dużo cieplejsza od wody po drugiej stronie cypla. Poza tym zawsze po jednej stronie cyplu, tzw. stronie zawietrznej woda pozostaje spokojna, po drugiej stronie natomiast może być bardzo wzburzona. Rewa ma też ciekawą okolicę, z jednej strony znajduje się rezerwat "Mechelińskie Łąki", z drugiej zaś Mostowe Błota wraz z rzekami Reda i Zagórska Struga.

Historia

Pierwsze wzmianki o tej małej miejscowości pochodzą już z 1589 roku. Początkowo w tym miejscu znajdowała się mała osada Riffe, gdzie mieszkali sami rybacy. Obecną nazwę miejscowość ma od 1772 roku, kiedy to osada należała do klasztoru w Oliwie i w tamtym czasie liczyła zaledwie 14 rybaków. 8 lat później Rewa znacznie się rozwinęła, liczba jej mieszkańców sięgnęła już liczby 500. Od tego czasu miejsce to stało się portem dla wszystkich statków pełnomorskich. Na terenie Rewy często są prowadzone badania archeologiczne, dzięki którym parę lat temu odkryto, że na tym terenie była kiedyś osada kultury rzucewskiej, co jest bardzo ważnym odkryciem tego regionu.

Atrakcje

Rewa jest znanym centrum turystycznym i mimo swoich małych rozmiarów, jest chętnie odwiedzana o każdej porze roku. Największą atrakcją turystyczną w tym miejscu jest samo Morze Bałtyckie i plaża. Można się tu oddać pasji uprawiania windsurfingu, kitesurfingu czy żeglarstwa. Niezwykłe warunki, które zapewnia Mierzeja Rewska, przyciągają miłośników takich sportów. To doskonałe miejsce dla amatorów i początkujących, dzięki spokojnym warunkom będą mogli łatwo poznawać sporty wodne. Sezon na tego typu sporty wodne trwa tu od wiosny do jesieni, można więc przez większą część roku oddawać się swojemu ulubionemu sportowi.

Na plaży można spędzić bardzo miło czas odpoczywając i ciesząc się piękną pogodą. Można tu też zagrać w piłkę siatkową, czy pobiegać brzegiem morza. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, bo w piasku można się bawić całymi godzinami, co najmłodsi uwielbiają.

Ciekawa propozycja jest skierowana do miłośników wypraw podwodnych, płetwonurków i badaczy głębin. W tym rejonie znaleziono trzy duże wraki statków, zatopione z niewiadomych przyczyn. Wraki te zostały zarejestrowane przez Centralne Muzeum Morskie Wraki i naprawdę warto się im przyjrzeć z bliska. W okolicy działa też wypożyczalnia sprzętu dla płetwonurków, jak i strojów oraz łodzi. Warto też obejrzeć Rewę Mew, czyli mieliznę ze sztucznie wykopanym rowem, zwanym Głębinką. Co jakiś czas na morzu ukazują się małe wysepki, które widać podczas odpływów. Jest to ciekawe widowisko, które można podziwiać z plaży, albo z pokładu statku na morzu.

W samym centrum Rewy warta uwagi jest Aleja Zasłużonych Ludzi Morza. Aleja ta powstała w 2004 roku i zapoczątkowało ją odsłonięcie Krzyża Morskiego na "Szperku" oraz specjalnych tablic. Tablice te powstały ku pamięci gen. Józefa Hallera, Klemensa Długiego i Jana Leszczyńskiego. Co roku na cyplu umieszczane są kolejne trzy tablice, upamiętniające ludzi blisko związanych z morzem. Aleja obecnie jest mocno rozbudowana, postawiono na niej ławki i stojaki na rowery.

Noclegi

Jako, że do Rewy co roku przyjeżdżają setki turystów, baza noclegowa tej miejscowości jest pokaźnie rozbudowana. Można tu znaleźć noclegi na każdą kieszeń, te luksusowe i te tańsze. We wsi głównie można znaleźć gospodarstwa agroturystyczne, jak i małe przytulne pensjonaty. Noclegi w takich miejscach nie są zbyt kosztowne, dlatego też cieszą się sporą popularnością. Jest tu też kilka pól namiotowych i kempingowych, gdzie można rozbić własne obozowisko za niewielką cenę. Ludzie poszukujący większych luksusów znajdą zakwaterowanie w hotelach o doskonałej renomie, gdzie można przy okazji skorzystać ze strefy SPA.

Gastronomia

W Rewie jest wiele obiektów gastronomicznych, głównie przeważają tu małe lokalne smażalnie ryb i kawiarenki z letnimi ogródkami. Turyści i mieszkańcy bardzo chętnie odwiedzają takie miejsca, bo można w nich smacznie i niedrogo zjeść. Świeżo złowiona ryba przyrządzona w piecu, na patelni albo w wędzarni, jest jest najlepszym nadbałtyckim przysmakiem. Warto jednak pamiętać o tym, że ceny ryb podawanych w takich miejscach, są zależne od ich wagi, czym większa porcja ryby, tym większą cenę się za nią zapłaci. W Rewie istnieje też możliwość zakupu świeżej rybki, bezpośrednio od rybaków wracających z połowu i przyrządzenia jej samodzielnie.

Rewa jest wspaniałym miejscem na urlop przez cały rok. Jest to mała miejscowość, przez to nawet w pełnym sezonie nie ma tu tłumów, dlatego jest tu kameralnie i swojsko, co wielu przyjezdnym bardzo się podoba. Miejscowość ta zachowała wiele elementów rybackiej wioski, mimo że z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowywana i coraz bardziej znana.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rewie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 9 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
9 ℃
min. 6 ℃
maks. 10 ℃
opady 0.23 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
7 ℃
min. 5 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-11-28
5 ℃
min. 5 ℃
maks. 6 ℃
opady 19.89 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.