Okuninka

Okuninka

Położenie geograficzne

Okuninka, pomimo że jest dość niewielką miejscowością, corocznie w sezonie bardzo chętnie odwiedzą ją spora grupa turystów spragnionych ciszy, spokoju i piękniej przyrody. Położona w województwie lubelskim ( do 1998 roku należała do województwa chełmskiego), powiecie włodawskim zamieszkiwana jest przez niespełna 400 mieszkańców. Głównym zajęciem lokalnych mieszkańców jest agroturystyka, wielu z nich z zarobków osiągniętych w sezonie jest w stanie utrzymać się praktycznie przez cały rok. Sercem życia wsi, szczególnie w sezonie letnim jest Jezioro Białe.

Kilka słów o historii

Niewiele zachowało się do dnia dzisiejszego źródeł historycznych, według których można by było dokładnie opisać historię powstania i rozwoju tej niewielkiej wsi na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Znacznie więcej dostępnych wiadomości znaleźć możemy odnośnie Jeziora Białego, o którym do dnia dzisiejszego krąży wiele legend, między innymi legenda o krokodylu powtarzana między ludźmi od 1999 roku. Wszystko rozpoczął jeden z mieszkańców twierdząc, że widział w okolicy owego gada. Przez to Okuninka dość długo omijana była przez turystów. Pomimo ciężkiej pracy specjalistów nigdy nie odnaleziono śladów obecności krokodyla. Ale legenda pozostała do dziś. Po dziś dzień krokodyl uznawany jest za maskotkę i jeden ze znaków rozpoznawczych Okuninki. Zyskał imię Władzio, a nawet doczekał się organizowanych corocznie, trwających trzy dni obchodów Dni Krokodyla Władzia.

Jezioro Białe - największa wartość Okuninki

Jezioro Białe jest zbiornikiem wodnym o powierzchni 1, 06 km² ze średnią głębokością 14, 1 m. Raj dla miłośników wędkarstwa spotkać tu można takie gatunki ryb jak sielawa, płoć, ukleja, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty, karaś złoty, sum. Co roku prowadzone jest zarybianie. Jezioro charakteryzuje się znikomą roślinnością zarówno przybrzeżną, jak i podwodną. Podziwiać możemy za to piaszczyste plaże i czystą wodę.

Czego żaden turysta nie powinien przegapić

Pierwszym miejscem do którego udaje się większość turystów przybywających w te okolice jest oczywiście plaża główna nad Jeziorem Białym. Najlepszym miesiącem na kąpiel w tym miejscu okazuje się być lipiec - woda zdaje się być wówczas nie tylko najczystsza ale też i najcieplejsza. Co ciekawe plaża przyjezdnym oferuje nie tylko kąpiele wodne i słoneczne, gdyż znajdują się tu również puby czy dyskoteki, gdzie wieczorami można bardzo miło spędzić czas.

Okuninka to miejsce, które idealnie nada się dla osób kochających aktywności fizyczną. Znaleźć tu można szkołę windsurfingu połączoną z wypożyczalnią sprzętu. To opcja dla tych, którzy mają nieco więcej czasu na wakacyjny odpoczynek niż kila dni. Od niedawna również prowadzone są kursy nurkowania połączone ze zwiedzaniem podwodnego świata Jeziora Białego. Wrażenia nie do zapomnienia na długie lata. Jazda konna - piękne stadniny i zadbane zwierzęta pozwolą miło spędzić czas nie tylko najmłodszym ale także ich opiekunom. Przy wodnym akwenie nie może zabraknąć także rejsów statkiem wikingów, motorówkami czy po porostu żaglówkami.

Dla amatorów ciszy i spokoju Okuninka oferuje wiele zbiorników wodnych bogatych w liczne gatunki ryb, gdzie można bez problemów łowić, o ile oczywiście posiadamy na to specjalne pozwolenie. Sprzęt za odpowiednią opłatą możemy wypożyczyć, jeśli zapomnieliśmy lub też nie posiadamy własnego.

Ciekawe wydarzenia

Do corocznie organizowanych imprez w tej niewielkiej, ale malowniczej miejscowości zaliczyć można Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej (organizowany w czerwcu lub lipcu) oraz znane już Dni Krokodyla, które zawsze przyciągają dużą liczbę turystów. Obie imprezy odbywają się zawsze na plaży głównej w Okunince.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Okuninka to co prawda niewielka wieś, mimo to posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Każdy znajdzie coś dla siebie zgodnego z własnymi wymaganiami i możliwościami finansowymi, gdyż nie brakuje tu luksusowego hotelu, ośrodków wypoczynkowych czy domków letniskowych, całkiem nieźle radzą sobie kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne. Największą popularnością wśród turystów cieszą się gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne, gdzie nocleg znaleźć można już za 15 zł od osoby za dobę w czystym i miło urządzonym wnętrzu. Nieco więcej bo 40-60 zł za dobę pobytu zapłacimy w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie poza noclegiem właściciele swoim gościom oferują wiele atrakcji, umilając czas szczególnie wtedy, gdy nie dopisuje pogoda. Odwiedzając Okuninkę poza sezonem warto zatrzymać się w lokalnym hotelu, gdzie po dniu pełnym wrażeń możemy skorzystać z zabiegów relaksacyjnych, masaży czy aromatycznych kąpieli.

Skoro jest jezioro muszą być i ryby, a jako że w okolicznych akwenach jest ich pod dostatkiem można zjeść tu wiele gatunków świetnie przyrządzonych ryb, szczególnie w smażalniach niedaleko jeziora, gdzie mamy pewność że serwowane przysmaki są świeże, gdyż niedawno zostały złowione. Ale nie tylko rybą człowiek żyje. Miłośnicy znajdą również bary i restauracje oferujące domową, polską kuchnię, a lubiący eksperymenty na pewno trafią na dania których albo nigdy albo od bardzo dawna nie mieli okazji kosztować.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Okunince.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
33 ℃
min. 19 ℃
maks. 34 ℃
opady 24.33 mm
intensywne opady deszczu
jutro
28 ℃
min. 19 ℃
maks. 29 ℃
opady 1.57 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
27 ℃
min. 17 ℃
maks. 28 ℃
opady 6.64 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-07-19
25 ℃
min. 16 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!