Giżycko

Giżycko

Giżycko to przepiękna miejscowość położona na Mazurach, która każdego roku przyciąga wielu turystów pragnących nie tylko wypocząć, ale również spędzić aktywnie czas. Nie bez powodu miejscowość ta nazywana jest żeglarską stolicą Polski, ponieważ otoczona jest dwoma wielkimi jeziorami, na których można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Co jednak warto jeszcze widzieć o Giżycku, wybierając się w te strony na wakacyjny odpoczynek?

Położenie

Giżycko położone jest w województwie warmińsko-mazurskim w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich pomiędzy jeziorami Kisajno oraz Niegocin. Warto również wiedzieć o tym, iż Giżycko znajduje się na północny-wschód od Olsztyna i większą część miasta pokrywa Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior. W okolicy Giżycka znajduje się spora liczba jezior, dlatego też zwolennicy ciszy oraz spokoju powinni wybrać się właśnie w te strony.

Najważniejsze fakty historyczne

Pierwsze wzmianki o terenach, na których obecnie znajduje się Giżycko, pochodzą z XVI wieku, kiedy to ówczesny książę pruski podniósł Niegocin do rangi miasta, choć tak naprawdę historia tego miejsca sięga dużo bardziej wstecz. Z pewnością dosyć interesującym faktem z historii dzisiejszych terenów Giżycka jest to, iż pod koniec XIII wieku obszar Wielkich Jezior został opanowany przez zakon krzyżacki, a kilka lat później rycerze zakonni wznieśli gród obronny. Zamek, który został wówczas wzniesiony, dotrwał dzisiejszych czasów, a w XV wieku pod jego osłoną zaczęła tworzyć się osada, która składała się głównie z mazowieckich osadników. Z pewnością ważnym momentem w historii Grodu nad Niegocinem był przeprowadzony w 1657 roku atak tatarów, podczas którego całe miasto zostało doszczętnie spalone, jednak ocalało wówczas kilka budowli, a mianowicie ratusz, kościół oraz zamek. Na początku XIX wieku w mieście (nazywało się ono w tamtych czasach Lötzen) wybuch ogromny pożar, który pochłonął praktycznie wszystko. Prawdziwy przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy to mazurskie jeziora połączono licznymi kanałami, umożliwiając tym samym żeglugę śródlądową. W 20-leciu międzywojennym w mieście zaczęto budować hotele, restauracja oraz kawiarnie, natomiast na znajdujących się w okolicy jeziorach rozpoczęto organizację regat żeglarskich oraz wioślarskich.

Zabytki Giżycka

Pierwszym interesującym zabytkiem, na który warto zwrócić uwagę jest Twierdza Boyen, która została wzniesiona w XIX wieku i w dawnych czasach stanowiła główne umocnienie zamykające dostęp do terenów państwa pruskiego. Fortyfikacja w kształcie gwiazdy znajduje się w uroczym parku leśnym, dzięki czemu wybierając się w te strony, można nie tylko zwiedzić Twierdzę, ale również odpocząć od miejskiego zgiełku. Kolejną interesującą budowlą jest wybudowany w XIV wieku Zamek Krzyżacki, który po gruntownym odrestaurowaniu stał się siedzibą ekskluzywnego hotelu. Zamek leży nad kanałem Łuczańskim, który łączy ze sobą dwa jeziora, a mianowicie Niegocin oraz Kisajno. Wybierając się w okolice ulicy Warszawskiej, warto natomiast zwrócić uwagę na Cerkiew św. Anny z końca XIX wieku. Inną budowlą wartą zobaczenia jest również Wieża Ciśnień wzniesiona w stylu neogotyckim w 1900 roku, która w dawnych latach zaopatrywała miasto w bieżącą wodę. Na szczycie wieży znajduje się kawiarnia, z której można podziwiać przepiękne widoki na panoramę miasta.

Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

W Giżycku oprócz kilku ciekawych zabytków, które na dobre zapisały się w historię tego miasta, znajduje się również kilka ciekawych miejsc oraz atrakcji turystycznych, dzięki którym czas spędzony w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych. Muzeum znajdujące się w Wieży Ciśnień to jedno z ciekawszych miejsc, w którym można zobaczyć liczne eksponaty związane z historią Giżycka. Na terenie, który przylega do Twierdzy Boyen mieści się amfiteatr, na którego terenie każdego roku odbywają się liczne imprezy kulturalne przyciągające nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również wielu turystów. Każdego roku w miejscu tym odbywa się ponadto Międzynarodowy Zlot Motocyklowy będący z pewnością jedną z najciekawszych atrakcji tego miasta. Zwolennicy aktywnego wypoczynku powinni wybrać się nie tylko nad okoliczne jeziora, nad którymi można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne czy też spędzić ciekawie czas, ale również do Parku linowego „Wiewióra”, na którego terenie znajdują się liczne przeszkody oraz trasy o różnym stopniu trudności.

Noclegi, zaplecze gastronomiczne

W Giżycku baza noclegowa jest dosyć dobrze rozbudowana, dzięki czemu każdy turysta może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zarówno kilku gwiazdkowe hotele, jak i liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz pokoje gościnne powinny przypaść do gustu każdej osobie, jednak przed przyjazdem warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji pokoju. Turyści, którzy wolą natomiast bliższy kontakt z naturą, mogą wybrać się na jeden z kilku kempingów, spędzając tym samym ciekawy wakacyjny odpoczynek. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to na terenie Giżycka znajduje się kilka restauracji, barów oraz kawiarni, które oferują dania nie tylko polskiej, ale również zagranicznej kuchni. Bez problemu można znaleźć lokal, które specjalizują się w serwowaniu dań ze świeżych lokalnych ryb. Spędzając czas w Giżycku lepiej unikać pizzerii czy też lokali oferujących kebaby, ponieważ prawdziwą perłą tego miejsca są świeże ryby wyławiane z pobliskich jezior, które w tym miejscu smakują wprost wyśmienicie i nie ma ich co porównywać do mrożonek dostępnych w każdym supermarkecie. Będąc w Giżycku, nie należy zapominać o tym, iż miasto to położone jest nad licznymi jeziorami, dlatego też warto zdecydować się na rejs, dzięki któremu można nie tylko podziwiać rozciągające się wokół przepiękne widoki, ale również oderwać się od codziennej rzeczywistości i odpocząć od miejskiego hałasu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Giżycku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
22 ℃
min. 14 ℃
maks. 24 ℃
opady 2.97 mm
słabe opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 14 ℃
maks. 24 ℃
opady 5.92 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
22 ℃
min. 12 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
2024-05-28
22 ℃
min. 12 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!