Dębki

Położenie geograficzne

Dębki to malownicza miejscowość turystyczna położona nad samym morzem. To niewielka osada, która położona jest w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na terenie gminy Krokowa. Dębki są dobrze skomunikowane z pobliskimi miejscowościami nadmorskimi, dociera tutaj kilka linii autobusowych, a przez tę miejscowość przechodzi kilka szlaków turystycznych.

Historia

Pierwsze wzmianki o Dębkach pochodzą z XIII wieku, a dokładnie z roku 1277. Związane to było z przekazaniem miejscowości przez księcia Mściwoja II siostrom norbertankom, których klasztor budowany był na tych ziemiach. Od wspomnianego 1277 roku Dębki stały się wyposażeniem klasztoru, a władzę w nich pełniła siostra przełożona zakonu. Z początku wieś położona była przy ujściu rzeki Piaśnicy, później jednak uległo to niewielkim relokacjom. Nie znamy jednak całej historii miasteczka, ponieważ w późniejszych zapisach kronikarskich występuje rzadko. Jedna z niewielu wzmianek historycznych wspomina o tym, że Dębki dzierżawione były przez szlachecki ród Dembskich, od których prawdopodobnie pochodzi aktualna nazwa miejscowości.

Po pierwszym rozbiorze Polski dobra klasztorne zostały rozgrabione przez centralną władzę Prus, do których przyłączono północne tereny naszego kraju. Doszło wtedy również do uwłaszczenia, kiedy większość ziem klasztornych rozdano okolicznym chłopom oraz rybakom. Druga grupa stanowiła większość, ponieważ piaszczyste ziemie nie sprzyjały uprawom rolnym. Już po I wojnie światowej Dębki stały się miejscowością turystyczną, którą chętnie odwiedzali Polacy. Trend ten znacznie podupadł po II wielkim konflikcie zbrojnym, który zakończył się w roku 1945. Sytuacja pomału zaczęła się zmieniać, choć prawdziwy rozkwit turystyczny miejscowości Dąbki nastąpił po przemianach władzy w 1989 roku.

Najważniejsze zabytki

Dębki są głównie miasteczkiem letniskowym, co nie znaczy jednak, że nie ma tu ciekawych miejsc wartych uwagi. Jednym z nich jest kościół i kaplica Księży Zmartwychwstańców pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Ta drewniana konstrukcja powstała w latach 1934 – 1935. Jej budowa spowodowana była silnym rozwojem turystycznym tego terenu w latach 20 – tych oraz 30 – tych, czemu kres położyła II wojna światowa. Ciekawostką jest wykorzystany budulec — nie sprowadzano kamienia, ponieważ było go zbyt mało na terenie kraju i był to materiał bardzo trudny do zdobycia. Obiekty sakralne wybudowane zostały w całości z drewna w tradycyjnym stylu kaszubskim. Niestety w czasie wielkiej wojny kościół uległ zniszczeniu, a największa dewastacja spotkała ozdobny ołtarz, który udało się zrekonstruować dopiero w 2009 roku.

Kolejną atrakcją turystyczną jest dawna chata rybacka, która pochodzi z XIX wieku. Wchodzenie do niej jest jednak niemożliwe, ponieważ przekształcono ją na domek letniskowy. Można wykupić w niej nocleg albo ograniczyć się do podziwiania jej uroku z oddali. Wszyscy zapaleni rybacy powinni odwiedzić nowoczesne centrum, które wykorzystywane jest przez miejscowych rybaków. Pełni ono funkcje przystani rybackiej, z której zarządza się niewielkim portem, a w razie zagrożenia pełni funkcje bazy meteorologicznej.

Szlaki turystyczne

Przez Dębki przechodzą trzy szlaki turystyczne. Pierwszy z nich przeznaczony jest do pieszych wycieczek i zaliczany jest do traków długodystansowych. Jest to Szlak Nadmorski Bałtycki E9 prowadzący z Żarnowca do Łeby. Druga ze ścieżek przeznaczona jest dla rowerzystów, którzy teren ten mogą zwiedzić na dwóch kółkach. Cała trasa wiedzie z miejscowości Białogóra, przez Dębki do Karwi. Ostania z tras, to szlak przeznaczony dla koni, co wciąż jest dość niezbyt popularną, ale wspaniałą atrakcją turystyczną. Trasa konna zaczyna się i kończy w Wejherowie.

Nocleg i gastronomia

Dębki są miejscowością typowo letniskową, więc można wynająć tutaj głównie małe domki letniskowe. Znajdziemy tutaj również pensjonaty oraz ośrodki wczasowe. Można także skorzystać z propozycji kwater prywatnych albo wybrać pole namiotowe. Większość restauracji oraz lokali gastronomicznych w Dębkach działa głównie w okresie letnim w trakcie sezonu. Najpopularniejszym daniem są oczywiści wszelkie dania rybne.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Dębkach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 13 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.31 mm
słabe opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 23 ℃
opady 1.81 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
15 ℃
min. 14 ℃
maks. 15 ℃
opady 5.59 mm
słabe opady deszczu
2023-10-05
14 ℃
min. 13 ℃
maks. 14 ℃
opady 11.64 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!