Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to malownicze miasteczko znajdujące się w południowo-zachodniej części naszego kraju, w województwie dolnośląskim. Wiele wieków temu zgodnie z przekazali historycznymi, miasto położone było w hrabstwie kłodzkim. Jest to trzecia co do liczby ludności miejscowość na terenie powiatu kłodzkiego. Bystrzyca Kłodzka leży w Rowie Górnej Nysy przy ujściu rzeki Bystrzycy Kłodzkiej do Nysy. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu oraz warunki naturalne miasto położone jest w klimatycznej strefie przejściowej, więc w tych rejonach spodziewać się możemy umiarkowanych temperatur. Bystrzyca Kłodzka posiada również piękną panoramę miejską, prezentująca styl zabudowy tarasowej. Te niezwykłe widoki można podziwiać, stojąc na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej.

Fauna i flora

Roślinność występująca na terenie miasta oraz jego okolicach jest typowa dla pogórza Sudeckiego. Dzisiaj dużą część występujących na terenie Bystrzycy Kłodzkiej lasów zamieniono na łąki, pola oraz parki, które w okresie wiosennym oraz zimowym tworzą niezapomniany krajobraz. Pełnik europejski – jest to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin, które możemy oglądać na tych właśnie terenach. Ponieważ miasto znajduje się na terenach poza górskich, także zwierzęta są typowymi przedstawicielami gatunków, które zazwyczaj widujemy na terenie środkowoeuropejskim. W niektórych regionach można spotkać koszatkę leśną oraz jeża europejskiego.

Najważniejsze wydarzenia z historii

Pierwszą protoplastą miasta była niewielka osada czeska, obok której – według przekazów – rycerz o imieniu Havel założył w XIII wieku kolonię niemiecką o nazwie, która w polskim tłumaczeniu oznacza „Kępa Gawłowa”. W roku 1473 dwóch arystokratów nadało Bystrzycy prawo mili. Oznaczało to, że od tego czasu miasto uzyskało przywilej handlowy i wszystkie ówczesne obiekty handlowe (karczmy, kramy, piekarnie, targi) w okręgu jednej mili od szerokości miasta i stanowiły jego własność. W wieku następnym w roku 1514 na terenie miasta pojawiły się nowoczesne, jak na tamte czasy, wodociągi. Kolejną dużą zmianą w topografii miasta było wybudowanie bystrzyckich sukiennic. W 1567 roku miasto znalazło się pod panowaniem austriackiej dynastii Habsburgów. Miejscowość została doszczętnie splądrowana i ograbiona przez obie strony w trakcie wojny trzydziestoletniej.

Co warto zobaczyć?

Na terenie miasta znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków. Pierwszym z nich jest kolumna Trójcy Świętej pochodząca z 1736 roku. Jest to monument, który swoje korzenie posiada w epoce baroku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że początkowym przeznaczeniem tego obiektu było umocnienie wiary katolickiej na terenie miasta i tym samym walka z coraz bardziej upowszechniającym się wśród pospólstwa protestantyzmem. Kolumna znajduje się na placu Wolności. Kolejną obowiązkową pozycją jest Kościół św. Michała Archanioła. Pierwsze wzmianki o tej świątyni pojawiły się już w 1336 roku. Kościół położony jest w najwyższym punkcie miasta, czyli na placu Marii Skłodowskiej-Curie. Budynek posiada jedną wieżę, której wysokość szacuje się na około 60 metrów.

Kolejnym obiektem, który stanowi jeden z najcenniejszych zabytków, jest fragment muru pochodzący z końca XIII wieku zachowany w bardzo dobrym stanie. Mur znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego oraz przy ulicy Międzyleśnej, pierwotnie liczył 1580 m. Entuzjaści średniowiecznego budownictwa powinni wybrać się zwiedzić szczątki więzy warownej z XIV wieku. Na sam koniec wycieczki ulicami Bystrzycy Kłodzkiej warto odwiedzić ratusz miasta, którego początki sięgają wieku XIX. Ratusz położony jest na rynku miasta, a obecnie stanowi siedzibę kilku ważniejszych organów, należących do władz miasta.

Atrakcje

Na terenie miasta znajduje się bardzo duża ilość ciekawych atrakcji dla całej rodziny. Mowa tu przede wszystkim o stadionie miejskim czy basenie, który stanowi znakomitą ochłodę w upalne dni lata. Izba Pamięci Rolnictwa Gmin Masywu Śnieżnika czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00 – to wyjątkowe miejsce, aby zapoznać się z regionalną kulturą oraz szansa na spróbowanie regionalnych potraw. Dla wszystkich, którzy pragną spokojnego wypoczynku na łonie natury, miejscem godnym polecenia jest Park Zdrojowy Długopole Zdrój. Spacerując po Bystrzycy Kłodzkiej warto również odwiedzić kaplice szpitalne, są to średniowieczne budynki spełniające rolę szpitala, który działał zgodnie z siedmioma zasadami miłosierdzia. Wiernym, oprócz pomocy lekarskiej, udzielano także tutaj wsparcia duchowego.

Baza noclegowa

W Bystrzycy Kłodzkiej najczęściej występującym obiektem noclegowym są gospodarstwa agroturystyczne. Można znaleźć zakwaterowanie także w pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych. Na turystów czekają także komfortowe kwatery prywatne. Obiekty noclegowe zlokalizowane są nie tylko w centrum miejscowości, ale także na jej obrzeżach

Oferta gastronomiczna

Na turystów w Bystrzycy Kłodzkiej czekają liczne lokale gastronomiczne. Można tu znaleźć restauracje serwujące kuchnię polską, włoską czy też śródziemnomorską. Ponadto są tu również bary oferujące fast foody. Nie brakuje przytulnych i klimatycznych kawiarenek i ciastkarni, gdzie można wypić kawę i zjeść ciastko po całodniowym zwiedzaniu miasta. Warto pamiętać, że bardzo często agroturystyki i inne obiekty noclegowe oferuję w cenie także wyżywienie.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Bystrzycy Kłodzkiej.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 9 ℃
maks. 20 ℃
opady 5.14 mm
słabe opady deszczu
jutro
19 ℃
min. 11 ℃
maks. 19 ℃
opady 9.97 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
18 ℃
min. 12 ℃
maks. 19 ℃
opady 6.97 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-05-26
21 ℃
min. 12 ℃
maks. 21 ℃
opady 3.42 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!