Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy trasy podziemnej w Bystrzycy Kłodzkiej

Trasa podziemna w Bystrzycy Kłodzkiej

W Bystrzycy Kłodzkiej, która mieści się w powiecie kłodzkim, znajduje się wiele atrakcji dla turystów z Polski i zza granicy. To miasto o wielu trasach turystycznych, dzięki którym w aktywny sposób można poznać historię i życie mieszkańców tego miasteczka i jego okolic. Jednym z niezwykłych miejsc rekreacyjnych dla turystów, jest trasa podziemna, która przedstawiała podziemne rejony miasta. Obecnie, zważywszy na sukcesywne zamakanie komór i ryzyko obsunięcia się ziemi i skał, trasa nie jest otwarta do zwiedzania, poza wyjątkami, gdyż jest to zbyt niebezpieczne i ryzykowne dla zwiedzających.

Spacery pod ziemią

Podziemna Trasa Turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej składa się aż z piętnastu komór. Zamierzeniem władz Bystrzycy Kłodzkiej, było odnalezienie kolejnych komór podziemnych i tuneli, które wychodzą poza miasto i przechodzą pod korytem rzeki Nysa. Komory te prawdopodobnie służyły w dawnych czasach jako lochy i więzienia dla złoczyńców. Są to więc bardzo prowizoryczne pomieszczenia, bez żadnych udogodnień. Podobno trasa podziemna prowadziła daleko poza rejon miasta, a pomieszczenia miały kilka kondygnacji. Pierwszą komorę odkryto w 2000 roku, to zachęciło badaczy do poszukiwań kolejnych komór podziemnych w Bystrzycy Kłodzkiej. W ciągu następnych dwóch lat odkryto resztę komór. Oficjalne otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej nastąpiło pod koniec 2002 roku, w czasie trwania corocznego festynu średniowiecznego. Było to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej.

Obecnie dla zwiedzających udostępnione są tylko dwie małe komory, które łączy jeden tunel podziemny. W komorach tych znajdują się też piękne rzeźby i inne przedmioty, wykonane przez miejscowych rzemieślników. Poza nimi obejrzeć tu można też dokumenty historyczne, akta, listy nawiązujące do wykorzystywania tych podziemnych rejonów w zamierzchłych czasach.

Najważniejsze informacje

Wejście to tunelu znajduje się w Bibliotece Publicznej i zwiedzać to miejsce można tylko w godzinach pracy biblioteki, z przewodnikiem lub bez. Wstęp jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

  • pon, wt, śr, pt 9.00-17.00
  • czwartek 8.00-15.00
  • sobota 9.00-13.00

Polecane obiekty w okolicy trasy podziemnej w Bystrzycy Kłodzkiej