Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka jest niezwykle interesującą miejscowością, leżącą w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Miasto oferuje turystom niezliczone atrakcje turystyczne, bardzo popularnym miejscem, godnym odwiedzenia jest Muzeum Filumenistyczne. Muzeum to jest bardzo specyficzne, ponieważ wszystkie jego zbiory skupiają się wokół tematu niecenia ognia na przełomie ostatnich wieków. Ponadto muzeum jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, dlatego też jest tak cenione. Ponadto, niektóre z wystaw muzeum skupiają się wokół zagadnień życia mieszkańców terenów Bystrzycy Kłodzkiej, dlatego też jest to częściowo muzeum regionalne.

Historia Muzeum Filumenistycznego

Budynki, w których obecnie mieści się siedziba Muzeum Filumenistycznego, zostały wybudowane w 1822 roku. Początkowo w ich murach znajdował się kościół ewangelicki oraz szkółka parafialna. Dopiero w połowie XX wieku, a dokładnie w 1964 roku, budynek został przekształcony na muzeum, gdzie wystawiono na pokaz pierwsze zbiory. Pierwszym dyrektorem muzeum została Helena Getterowa, osoba ściśle powiązana z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kłodzkiej.

W muzeum można obejrzeć m.in różnego rodzaju zapalniczki używane na przełomie ostatnich wieków, np. zapalniczki lontowe, gazowe, benzynowe, chemiczne oraz elektryczne. Poza tym są tu krzesiwa skałkowe i nie tylko. Można znaleźć etykiety zapałek, od tych najwcześniej wytworzonych. Ciekawostką jest to, że muzeum prowadzi współpracę z producentami popularnych zapałek używanych w obecnych czasach.

Muzeum nie tylko wystawia na pokaz swoje zbiory, ale także organizuje różne warsztaty muzealne o charakterze edukacyjnym. A wszystko to w temacie historii niecenia ognia. W muzeum działa również sklepik, gdzie można nabyć różne pamiątki związane z ogniem np. zapałki, zapalniczki i inne rzeczy związane z tą tematyką.

Informacja dla zwiedzających

Godziny otwarcia muzeum poza sezonem: wtorek – sobota 8.00-16.00, niedziela 10.00-15.00. W czasie w sezonu wakacyjnego: wtorek – sobota 9.00-17.00, niedziela 10.00-16.00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny 7 zł
  • bilet ulgowy 5 zł
  • we wtorki wstęp jest bezpłatny

Więcej szczegółów znajduje się pod adresem: http://www.muzeum-filumenistyczne.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej