Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościoła św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej

Kościół św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej

W województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim leży niezwykła miejscowość Bystrzyca Kłodzka. To znane miasto o charakterze turystycznym, oferujące liczne atrakcje turystyczne, które można spotkać w tym rejonie. Z pewnością na bliższą uwagę zasługuje rzymskokatolicki kościół św. Jana Nepomucena, który jest kościołem filialnym parafii św. Michała Archanioła i leży na obrzeżach miasta. Kościół ten jest połączony jedną ze ścian z zabytkowym szpitalem pochodzącym z 1381 roku, szpitalem który służył ubogim i przyjezdnym.

Historia

Kościół św. Jana Nepomucena został wybudowany w XIV wieku. Początkowo miał on charakter kościoła szpitalnego zważywszy na swoją lokalizację, gdzie chorzy z pobliskiego szpitala mogli się modlić i odpoczywać. Kościół bardzo często ulegał zniszczeniom, nawiedzały go liczne pożary, ucierpiał też wskutek działań wojennych, dlatego też stale był odbudowywany. Często zmieniał swoje wezwanie i dopiero w 1833 roku zyskał wezwanie św. Jana Nepomucena i tak już zostało do dzisiejszego dnia. Od tego roku kościół nie zmieniał już swojego wyglądu. Drobne prace renowacyjne nie zmieniły jego kształtu ani formy. Kościół św. Jana Nepomucena został wpisany do rejestru zabytków w 1958 roku.

Charakterystyka kościoła

Zabytkowy kościół św. Jana Nepomucena jest raczej małych rozmiarów. Ma kształt półkolisty z przylegającą do niego prostokątną wieżą z dzwonnicą. Jest pomalowany na ciepłe, stonowane kolory. Jego największym atutem jest ołtarz barokowy będący hołdem dla św. Nepomucena. Ołtarz jest prawdziwym zabytkiem utrzymanym w doskonałym stanie. Nad ołtarzem uwagę przykuwa ogromny obraz z wizerunkiem św. Jana Nepomucena i małego anioła, który jest nawiązaniem do tajemnicy spowiedzi. Innym szczególnym zabytkiem w świetyni są organy kościelne. Organy te ufundował biskup wrocławski. Wspaniały witraż, przez który w słoneczną pogodę do kościoła wpada przepiękne światło, ufundowali sami mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej. Witraż przedstawia Św. Franciszka.

Więcej szczegółowych informacji można poczytać na stronie: http://www.parafiabystrzyca.dbv.pl/news.php

Polecane obiekty w pobliżu kościoła św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej