Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Lokalizacja Białki tatrzańskiej

Białka Tatrzańska to duża wieś, leżąca w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim i należy do gminy Bukowina Tatrzańska. Ta miejscowość turystyczna, znajduje się nad rzeką Białką, która jest dopływem Dunajca, w dolinie Tatr Bielskich. To pokaźnych rozmiarów wieś podhalańska, która jest znanym w Polsce letniskiem, chętnie odwiedzanym przez turystów w sezonie letnim i zimowym. O każdej porze roku czekają tu na turystów liczne atrakcje, dzięki którym można tu miło spędzić czas i aktywnie wypocząć. Miejscowość ta leży blisko znanych górskich kurortów turystycznych, m. in niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego.

Historia Białki Tatrzańskiej

Miejscowość ta wywodzi się z czasów panowania Władysława IV Wazy, który zarządzał na tych terenach już w XVII wieku. Wtedy nosiła ona nazwę Nowa Białka, nazwa ta wywodziła się od pierwszych prywatnych założycieli tej miejscowości. Początkowo miasteczko to czerpało głównie zyski z pasterstwa i kuśnierstwa, dopiero z czasem miejscowość ta nabrała charakteru letniskowego. W połowie XX wieku Białka Tatrzańska należała do województwa nowosądeckiego, dopiero u schyłku tego wieku, została włączona do województwa małopolskiego.

Główne atrakcje Białki Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska jest głównie kojarzona, ze swoimi licznymi ośrodkami narciarskimi. Co roku w to miejsce przyjeżdżają amatorzy białego szaleństwa, gdyż warunki do szusowania po stokach, są tutaj idealne. Najbardziej rozpoznawalny jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, który w rankingu 2009 roku najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Poza nim bardzo popularna jest tu też Stacja Narciarska Kaniówka. Dodatkowo na wyróżnienie zasługują też Wyciągi Narciarskie Bania, które są wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi. Ośrodki Narciarskie są tu doskonale zorganizowane. W miejscach tych można znaleźć wygodne zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach i domach wczasowych, z których ma się parę kroków na stoki narciarskie. Ponadto bezpośrednio na stokach działają szkółki narciarskie dla początkujących, gdzie można skorzystać z usług instruktora narciarskiego. Może on nauczyć jeździć na nartach albo na desce snowboardowej. Pomoc takiego instruktora jest nieoceniona, szczególnie w przypadku małych dzieci, ale również dorośli mogą skorzystać z takiej oferty. Dodatkowo na stokach przez cały sezon zimowy, są otwarte liczne lokale gastronomiczne, gdzie można zjeść smaczny posiłek i napić się czegoś ciepłego, co doskonale rozgrzeje po całym dniu spędzonym na stoku.

Ciekawe atrakcje zapewnia tu rzeka Białka, na której można uprawiać kajakarstwo górskie czy brać udział w spływach pontonowych. Takie sporty ekstremalne cieszą się dużym zainteresowaniem, tym bardziej że można je tu uprawiać przez cały rok. Okoliczne wzgórza sprzyjają też miłośnikom paralotni, którzy mogą tutaj podziwiać całą panoramę Białki Tatrzańskiej z lotu ptaka.

Kolejną istotną atrakcją tego miejsca, jest Park Wodny z Basenami Termalnymi o nazwie Terma Bania. To miejsce gdzie przyjemnie spędzą czas ludzie w każdym wieku, zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby samotne czy grupy przyjaciół. Atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Znajdują się tu baseny termalne, strefa welness, centrum SPA, jacuzi, zjeżdżalnie wodne itp. atrakcje dla małych i dużych. Ciekawostką tego miejsca jest to, że całe zadaszenie parku wodnego, jest zagospodarowane naturalną, żywą roślinnością, co zapewnia niesamowity efekt. Temperatura basenów termalnych, osiąga tutaj 80 stopni Celsjusza, co może być sporym zaskoczeniem dla gości tego parku. Park Wodny ma swoją część wewnętrzną, zadaszoną, z której można korzystać przez cały rok, jak i część odkrytą, znajdującą się na zewnątrz budynku, z której można korzystać w cieplejsze dni.

Miejskie zabytki

Turyści, którzy chętnie zwiedzają zabytki w miasteczkach turystycznych, na pewno będą zainteresowani zabytkowym kościołem, w całości wykonanym z drewna, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej. To kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza i pochodzi z początków XVIII wieku. Wnętrze kościoła jest przykładem wspaniałej barokowej i klasycystycznej architektury, która przejawia się w bogatych zdobieniach i dużym przepychu. Przy kościele zachowało się również murowane ogrodzenie, pochodzące z czasów budowy kościoła, które wpasowało się w tło, które stanowią piękne pomniki przyrody, czyli lipy, gęsto porastające okolicę kościoła. Obecnie w kościele tym odbywają się msze tylko w sezonie letnim, odprawiane w języku łacińskim, co może być ciekawą atrakcją dla turystów. W kościele można też zobaczyć ciekawy zbiór zabytkowych narzędzi rolniczych, które były używane przez lokalnych rolników w dawnych czasach.

Baza noclegowa i gastronomiczna w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska posiada solidnie rozbudowaną bazę noclegową i bazę gastronomiczną. Jako, że co roku miejsce to odwiedzają miliony turystów, pokoje na wynajem są czynne przez cały rok.

Każdy turysta, który chciałby popróbować miejscowych specjałów kulinarnych, koniecznie powinien odwiedzić Karczmę u Dziubasów, która znajduje się tuż obok wyciągu narciarskiego. Karczma ta jest wykonana z drewna i pomieści jednocześnie nawet 400osób. Dużą atrakcją tego miejsca, jest przygrywająca do posiłku kapela góralska, której muzyka tworzy tu niespotykany nigdzie indziej klimat.

Białka Tatrzańska jest idealnym miejscem, na wypoczynek o każdej porze roku. Miejscem o specyficznym klimacie, przyjaznych mieszkańcach i licznych atrakcjach turystycznych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Białce Tatrzańskiej.

Mapa

Aktualności

-
U Pietrasa
Białka Tatrzańska, Kaniówka 23

W dniach 27.01.2017 – 02.02.2018 w Białce Tatrzańskiej odbędzie się obóz narciarski przeznaczony dla dzieci i młodzieży, która chciałaby rozwijać swoją pasję do sportów zimowych. Obóz obejmuje szkolenie narciarskie, doskonalenie technik, ciekawe zajęcia, gry, zabawy i mnóstwo zimowych atrakcji (kulig, ognisko). Nad uczestnikami będzie czuwać profesjonalna kadra instruktorska. Zachęcamy do odwiedzenia klimatycznej Białki i spędzenia ferii aktywnie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Wstęp: 1490 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/1741146412855895

Kontakt: 604 276 089 / arturwloszek@wp.pl

-
Pensjonat Kaniówka
Białka Tatrzańska, ul. Kaniówka 11a

Uniwersytet Jagielloński organizuje sylwestrowy obóz narciarski, który będzie miał miejsce w malowniczej części Białki Tatrzańskiej – na stoku szczytu Kaniówka. Obóz przeznaczony jest dla pracowników UJ, studentów oraz ich rodzin. Podczas wyjazdu do Białki, będzie można udoskonalić swoje umiejętności narciarskie (każdy otrzyma karnet na Stok Narciarski Kaniówka), nie zabraknie także imprezy sylwestrowej w tej pięknej górskiej scenerii. Wyjazd organizuje Biuro Sportu UJ, a zapisów można dokonywać do 8 grudnia.

Wstęp: 700 – 1500 zł

Parking: na posesji

www.bs.uj.edu.pl/projekty-2017/2018/oboz-sylwestrowy

 

Miejski Ośrodek Kultury
Nowy Targ, al. Tysiąclecia 37

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na koncert z okazji uczczenia Dnia Niepodległości. Koncert nosi nazwę Ziarna pamięci i poprowadzi go aktor Janusz Michalik. Będzie można usłyszeć wspaniałe pieśni z okresu międzywojennego (Pieśń wojenna, Bywaj dziewczę zdrowe czy Maki) w wykonaniu wspaniałych śpiewaczek i śpiewaków (wystąpi Bogusław Morka, Mariusz Ruta, Emilia, Ruta i zespół Bogna Band). Koncert składa się z dwóch części, podczas drugiej usłyszymy znane przeboje światowe, takie jak Besame mucho czy Time to say goodbye. Zapowiada się wspaniały występ, warto więc odwiedzić Nowy Targ położony tylko 13 km od Białki Tatrzańskiej.

Wstęp: 50 zł

Parking: na ulicy

www.mok.nowytarg.pl/images/stories/aktualnosci/2017/listopad/morka_www_thumb_medium730_1029.jpg

prognoza pogody

dzisiaj
-10 ℃
min. -14 ℃
maks. -4 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
-1 ℃
min. -8 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
pojutrze
1 ℃
min. -8 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2023-12-07
0 ℃
min. -3 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!