Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze

Muzeum Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

W niewielkiej wsi Czarna Góra w województwie małopolskim mieści się zabytkowe Muzeum Zagroda Korkoszów, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym miejscu. Prezentuje ono dawne wyposażenie chat i domów w tym regionie, a także umożliwia zwiedzanie budynków gospodarczych.

Zabudowania zagrody spiskiej

Muzeum Zagroda Korkoszów to filia Muzeum Tatrzańskiego, która zlokalizowana jest w miejscowości Czarna Góra przy ulicy Zagóra 86. Mieszkalna część zagrody to sień, kuchnia, a także dwie izby, które usytuowane są jedna za drugą. Sień była zazwyczaj wykorzystywana jako składzik, w którym można było znaleźć wszystkie najpotrzebniejsze w domu przedmioty. W zagrodzie można zobaczyć wiele przedmiotów codziennego użytku takie jak: drewniane naczynia na mleko czy też ręczne żarna. Z sieni wychodzi się prosto do izby, w której w dawnych czasach przechowywano produkty żywnościowe oraz ziarno. Z kolei kuchnia to miejsce, które służyło do spania, a także do przygotowywania posiłków. Warto jednak podkreślić fakt, iż w czasie gdy do zagrody dostawioną "wielką izbę" to ona zaczęła pełnić funkcję sypialni w rodzinie Korkoszów. Oprócz chaty warte uwagi są również zabudowania gospodarcze a w szczególności kamienna stajnia, w której można zobaczyć wystawę przedstawiającą obróbkę lnu.

Historia

Zagroda Korkoszów została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku i przedstawia układ zabudowań spiskiej zagrody. W muzeum można zobaczyć zarówno prostą zabudowę składającą się z chałupy i stajni z końca XIX wieku, a także złożoną, w skład której wchodzą przede wszystkim budynki wybudowane w latach 30. XX wieku. Najstarsze budynki znajdujące się w zagrodzie zostały wzniesione pod koniec XIX wieku przez Alojzego Chyżnego, który przez kilka lat mieszkał w Ameryce, jednak po powrocie do kraju w 1919 roku postanowił rozbudować chałupę.

W kolejnych latach zagroda była również rozbudowywana przez Sebastiana Korkosza, od którego nazwiska wzięła się nazwa zagrody. W ciągu kilku lat w zagrodzie powstały kolejne zabudowania w postaci kamiennej stajni oraz wozowni. Pod koniec lat 40. XX wieku rodzina Korkoszów opuściła zagrodę, przenosząc się na stałe do Słowacji. W 1980 roku potomkowie głowy rodu Korkoszów postanowili przekazać zagrodę na rzecz Skarbu Państwa głównie po to, aby w tym miejscu powstało muzeum, które można zwiedzać po dziś dzień, poznając tym samym ciekawą historię tego miejsca.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia Zagrody Korkoszów: środa-niedziela 10:00-14:00. Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4,50 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze