Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Bory Tucholskie, nocleg i okolice

Baza noclegowa w Borach Tucholskich

Pobyt w Borach Tucholskich będzie odskocznią od wielkomiejskiego szumu, a to ma pierwszorzędne znaczenie podczas wyboru miejsca wypoczynku. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości na terenie Borów Tucholskich jest oczywiście Tuchola. Obiekty noclegowe na terenie miasta (zarówno te w pobliżu malowniczej starówki jak i na obrzeżach) gwarantują przyjemny pobyt o każdej porze roku, a często oferują także pomoc w zorganizowaniu wycieczek po urokliwych zakątkach tej leśnej krainy (park narodowy, rezerwat biosfery). Wiele obiektów oferuje wypożyczalnię sprzętów - rowery, kijki do nordic – przydatnych podczas wycieczek krajoznawczych po Tucholskim Parku Krajobrazowym (zabytkowy akwedukt w Fojutowie, Rezerwat Cisów Staropolskich w miejscowości Wierzchlas). Co ciekawe, na terenie Borów Tucholskich znajduje się ok. 900 jezior (40 z nich ma powierzchnię przekraczającą 1 km²). Do największych należy zaliczyć Jezioro Wdzydze (1455 ha), do którego najbliżej będzie z położonego na jego południowym brzegu Borska (teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego). Nad jezioro można szybko dojechać także z Kościerzyny (17 km na północ), gdzie znajdziemy jeden z najciekawszych okolicznych noclegów – hotel w odnowionym zabytkowym browarze. Noclegi w miejscowości Swornegacie czy Charzykowy (tu powstało osiedle złożone z samych domków letniskowych) zapewnią dostęp do Jeziora Karsińskiego i Charzykowskiego. Większość tutejszych agroturystyk charakteryzuje się dogodnym położeniem, co ułatwia szybki dotarcie nad jezioro i korzystanie z wszelkich możliwych form wypoczynku, do najbardziej popularnych zalicza się żeglarstwo (powstał tu nowoczesny port jachtowy), bojery, wędkarstwo oraz spływy kajakowe (za jeden z najpiękniejszych w Polsce uważa się spływ na rzece Brda – tzw. wodostrada). Dla turystów preferujący nocleg w mieście, poleca się ośrodki wypoczynkowe w zabytkowych Chojnicach (ok. 8 km od Jeziora Charzykowskiego), które mogą być bazą turystyczną do dalszej podróży w kierunku południowych Kaszub.

Bory Tucholskie – szlakiem pierwotnej puszczy

Jeden z najciekawszych kompleksów leśnych w Polsce położony na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Na powierzchni ok. 3 tys. km2 znajdziemy bogactwo borów sosnowych z fragmentami pierwotnej puszczy i zróżnicowaną roślinność oraz wiele gatunków zwierząt, wśród nich rzadkie ptaki – bielik, żuraw zwyczajny, czapla siwa czy rybołów. Bory Tucholskie to także ciekawe i unikalne krajobrazy równin, dolin, jezior, rzek – Brdy i Wdy. Można tu zobaczyć wszystkie typy drzew występujących w naszym klimacie – także te rzadkie - buczyny, grądy, łęgi i olsy. Głównymi atrakcjami Borów Tucholskich są parki narodowe: Tucholski, Wdecki, Wdzydzki i Zaborski, jeziora: Charzykowskie oraz Wdydze, a także atrakcje historyczne Chojnic, Tucholi i okolicznych miast. Wszystko to sprawia, że to rejon znakomicie nadaje się na urlop pośród malowniczych krajobrazów i naturalnego piękna przyrody i jest bardzo popularny turystycznie. Region Borów Tucholskich znajduje się na terenie Równiny Charzykowskiej oraz Równiny Tucholskiej pomiędzy Bytowem a Bydgoszczą.

Bory Tucholskie - kraina niebieskich strug rzek i niepowtarzalnych zielonych borów

Zwiedzanie Borów Tucholskich najlepiej rozpocząć od Chojnic (82 km od Bydgoszczy i 62 od Bytowa). W Chojnicach warto zwiedzić Plac Jagielloński, Bramę Człuchowską oraz zabytkowy Rynek. Stamtąd autobusem miejskim można dojechać do Charzyków, które stanowią bazę wypadową nad Jezioro Charzykowskie oraz do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Park Narodowy Bory Tucholskie powstał w 1996 r. i w 83% składa się z ekosystemów leśnych. Długość szlaków wynosi 76 km. Przechadzanie się leśnymi ścieżkami urozmaicają obszary ochrony ścisłej oraz pomniki przyrody na przykład Dąb Bartuś. Warto zatrzymać się przy krzyżu napoleońskim, który został umieszczony przy ścieżce dydaktycznej Piła Młyn w miejscowości Bachorze. Popularnymi miejscowościami turystycznymi w pobliżu Borów Tucholskich są także Pieczyska, Raciąż, Sokole Kuźnica, Swornegacie, Tleń oraz Zamrzenica. Ciekawym miejscem na terenie Borów Tucholskich jest akwedukt w Fojutowie znajdujący się na drodze Tuchola-Czersk. Budowla znajdująca się na Wielkim Kanale Brdy jest największym tego typu obiektem w Polsce. Przez tunel przepływa rzeka Czerska Struga. Równie ciekawym miejscem jest rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, które jest rezerwatem florystycznym zawierającym charakterystyczne kamienne kręgi i kurhany. Miejsce jest prawdopodobnie dawnym cmentarzyskiem Gotów. Jest to część Szlaku Kamiennych Kręgów, którego całkowita długość wynosi 92,6 km i prowadzi głównie przez tereny Ziemi Kaszubskiej. Ścieżkami wytyczonymi w obrębie Wdydzkiego Parku Narodowego są trasy przyrodniczo-edukacyjne wokół jeziora Rzuno, we Wdzydzach Kiszewskich, w Juszkach, szlakiem pięciu jezior, wokół jeziora Schodno oraz życie lasu wokół remizy. Na terenie stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości 35,6 m. Tereny Borów Tucholskich obfitują w atrakcje dla miłośników aktywności fizycznej. Znajdują się tutaj liczne szlaki piesze, rowerowe oraz wodne. Najbardziej znanym jest kajakowy Szlak Brdy o długości 233 km, który kończy się w Bydgoszczy. Do największych jezior należą jezioro Wdzydze, Kałębie, Radodzierz oraz Wielewskie. Popularnymi atrakcjami są także wędkowanie oraz turystyka konna.