Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Szymbarku

Noclegi w pobliżu Zamku w Szymbarku

Zamek w Szymbarku

Pojezierze Iławskie jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu. Tu do dyspozycji mamy przede wszystkim wybitną roślinność, która objęta jest ochroną przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego oraz kilka rezerwatów przyrody znajdujących się na jego terenie. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać naturę, niezmąconą ręką ludzką. Należy pamiętać, że tereny wokół Iławy bogate są w inne atrakcje, a jedną z najważniejszych jest Zamek w Szymbarku.

XIV-wieczna budowla w sercu Pojezierza Iławskiego

Szymbarski zamek to XIV-wieczna budowla, która niegdyś słynęła ze swojej świetności. Służyła jako kapituła pomezańska oraz rezydencja wielkich włodarzy. W 1945 roku budynek został spalony został przez armię czerwoną i od tego czasu możemy podziwiać jedynie ruiny dawnego zamku.

Historia zamku

Nad bramą wjazdową do dziś znajduje się inskrypcja mówiąca o rozpoczęciu budowy zamku w drugiej połowie XIV wieku. Powstał on z inicjatywy dawnego proboszcza Henryka ze Skarliny. Znajdowało się tu osiem baszt, most zwodzony, fosa i brama wjazdowa. Już te elementy świadczą o jej wielkości. W czasie II wojny światowej obiekt przejęty został przez wojska SS, które w tym miejscu trenowały swoje oddziały. Obecność wojsk niemieckich w tym czasie, także znacząco odbiła się na kondycji budynku. To jednak armia czerwona doszczętnie go zniszczyła podpalając i pustosząc zamek.

Zamek od 1997 roku jest w prywatnych rękach. Jego zachodnia fasada nadal cieszy jednak przyjezdnych, którzy mają okazję zapoznać się z jego wielkością. W niedalekiej odległości znajduje się Jezioro Szymborskie, które zapewnia nam doskonały widok na ruiny. Uprawiając więc sport, czy spacerując po okolicy warto wybrać się w tym kierunku i zapoznać się z historią tego miejsca.

Architektura zamku

Zamek w Szymborku powstał na planie prostokąta, wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu. Nasyp dawnego grodu pruskiego także okazał się pomocny. Najwyższym punktem zamku była wieża zegarowa, wznosząca się 24 metry nad ziemią. Baszty, most zwodzony i tutejsze mury zapewniały doskonałą izolację przed wrogiem. Nieopodal znajduje się stary cmentarz włodarzy zamku.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Szymbarku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!