Iława

Iława

Lokalizacja

Iława jest miastem położonym w województwie Warmińsko-Mazurskim, w bliskiej odległości od niepowtarzalnego jeziora, które nosi nazwę Jeziorak. Na terenie Iławy zamieszkuje ponad 30 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia tego miasta wynosi blisko 22 km². Z Iławy bez problemów można dopłynąć do Morza Bałtyckiego.

Historia miejscowości

Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z XIX wieku, kiedy to Konrad Mazowiecki na te tereny postanowił zaprosić Krzyżaków, którzy mieli za zadanie chrystianizować pogan, jednak potem Polska miała z nimi bardzo duże problemy. W 1305 roku Iława otrzymała prawa miejskie i należała wtedy do terytorium Prus Górnych. W połowie XV wieku Iława wstąpiła do szeregu miast, które weszły w skład Związku Pruskiego, który miał walczyć z Krzyżakami. W XV wieku Iława należała do Prus Zakonnych, które były lennem Polski, ale szybko znalazła się w posiadaniu Prus Książęcych. Na przełomie XVIII oraz XIX wieku miasto zaczęło się stopniowo rozwijać, ponieważ posiadało doskonałą lokalizację, było zlokalizowane w bliskiej odległości od szlaku handlowego, dlatego napływali tam turyści. Po I wojnie światowej na terenie Iławy odbył się plebiscyt, jego wynikiem Iława przynależała do Niemiec. Oficjalnie w 1945 roku Iława stała się częścią Polski.

Z czego słynie Iława?

Iława jest bardzo bogatym turystycznie miastem, dlatego też na tym terenie można zwiedzić wiele ciekawych miejsc, zabytków, ale też atrakcji rozrywkowych. Przede wszystkim na uwagę zasługuje jezioro Jeziorak, które jest najdłuższym jeziorem na terenie Polski. Warto spędzić nad nim urlop, na świeżym powietrzu wraz z całą swoją rodziną. Wartym odnotowania zabytkiem jest na pewno pomnik Stefana Żeromskiego, który był wielkim patriotą, niesamowitym pisarzem, ale też działaczem społecznym. Związany był on przede wszystkim z plebiscytem odbywającym się w XX wieku na terenie Iławy.

Najbardziej rozpoznawalnym punktem w tym mieście jest oczywiście Ratusz Miejski, który prezentuje się niezwykle okazale. Jest to siedziba Urzędu Miejskiego, posiada wieżę z tarasem, ale też doskonale zaprojektowaną tarczę zegarową. Na terenie Iławy znajdują się również liczne rzeźby barokowe, które jak sama nazwa wskazuje mają dużo wspólnego z epoką baroku. Jest ich tam sporo, dlatego turyści chcący dowiedzieć się nieco więcej na temat baroku, powinni je oczywiście odwiedzić podczas spędzania własnych wakacji na terenie Iławy.

Każda osoba powinna odwiedzić również unowocześniony Dworzec Kolejowy, który przeszedł modernizację. Można dzięki niemu dotrzeć z powodzeniem w różne zakątki Polski, więc nawet osoby podróżujące samochodem powinny mu się nieco bliżej przyjrzeć. Nad głównym wejściem znajduje się herb miasta. Dla fanów zabytków sakralnych przygotowana została Cerkiew Bizantyjsko-Ukraińska, która powstała w XIX wieku. Najpierw mieściła się tam gazownia, następnie pętla autobusowa, a współcześnie jest to budynek sakralny, w którym można się z powodzeniem pomodlić i zwiedzić go w całej okazałości.

Na uwagę w Iławie zasługuje również bardzo piękny Amfiteatr, który zlokalizowany jest na świeżym powietrzu. W porze letniej odbywa się tam wiele wydarzeń kulturalnych, dlatego też nic dziwnego, że turyści są tym miejscem po prostu zachwyceni, gdyż jest to jedna z najpiękniejszych budowli architektonicznych w regionie.

Nocleg i gastronomia

Osoby chcące spędzić w Iławie nieco większą ilość dni powinny oczywiście dobrać dla siebie optymalny nocleg. Nie trzeba się jednak o to zbytnio martwić, ponieważ do wyboru ma się wtedy wiele opcji noclegowych. Przede wszystkim mowa tutaj o różnego rodzaju pensjonatach, czy też hotelach. Zarezerwować wypada je oczywiście odpowiednio wcześnie, aby mieć pewność, że nocleg będzie czekał na zainteresowanych danego dnia. Turyści mogą się także zdecydować na wysokiej jakości hostele, czy też pokoje gościnne lub apartamenty. Wybór pod tym kątem jest bardzo szeroki, a dobrą informacją dla zainteresowanych osób jest na pewno to, że takie oferty noclegowe dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Zarezerwować można sobie nocleg bez problemów za pomocą sieci internetowej, dobrym pomysłem jest na pewno zarezerwowanie go w bliskiej odległości od jeziora, ponieważ można wtedy z powodzeniem udać się na wieczorne spacery brzegiem jeziora z ukochaną osobą.

Sfera kulinarna na terenie Iławy jest bardzo urozmaicona, więc turyści przybywający do tego miejsca nie powinni narzekać na to, że nie będą mieli gdzie zjeść. Na terenie Iławy zlokalizowanych jest wiele restauracji, które znajdują się w bardzo bliskiej odległości od jeziora Jeziorak, gdzie bardzo przyjemnie można spędzić wolny czas. W takich restauracjach serwowane są tradycyjne przysmaki ziemi iławskiej, z którymi każdy turysta może się zapoznać na własnej skórze. Przy okazji można tam także napić się lokalnych specjałów. Do wyboru zainteresowani mają również różnego rodzaju tawerny oraz karczmy, gdzie można poczuć się naprawdę luźno oraz swojsko, więc nic dziwnego, że turyści są zachwyceni takimi miejscami. Ponadto dobrym pomysłem jest zamówienie posiłków w hotelach, w których się aktualnie przebywa, gdyż tam również można zjeść naprawdę bardzo smaczne jedzenie, które cieszy się ogromną renomą na terenie całego kraju. Na jedzenie w Iławie na pewno nikt nie będzie narzekał.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Iławie.

Mapa

Aktualności

-
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Brodnica, ul. Królowej Jadwigi 1

Iławę od Brodnicy dzieli zaledwie 50 km. Warto tam się udać 28 stycznia 2018 r. W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Brodnicy odbędzie się noworoczny koncert „Z batutą i humorem”. Zagra nam Orkiestra Symfoniczna Sinfonietta Bydgoska pod dyrygenturą Macieja Niesiołowskiego. Wystąpi także wielka operetkowa diva – Grażyna Brodzińska. Podczas wydarzenia usłyszymy utwory z operetek i oper Straussa, Rossiniego czy Offenbacha.

Wstęp: 45 zł

pl-pl.facebook.com/events/134980497225307/

-
IOWA Music Bar
Iława, ul. Broniewskiego 3

W listopadzie mija 25 lat, odkąd pojawiła się debiutancka płyta zespołu Vader. Dokładnie 16 listopada 1992 roku na sklepowe półki zawitała „The Ultimate Incantation”. Wtedy też odbyła się pierwsza trasa zespołu za zachodnią granicą. 8 grudnia br. grupa zaprezentuje płytę w całości w IOWA Music Bar w Iławie. Otwarcie bram o 19:00, start koncertu o 20.00

Wstęp: 40-50 zł

www.facebook.com/events/2052085175020564

-
IOWA Music Bar
Iława, Broniewskiego 3

24 listopada fanów dobrego grania zapraszamy do Iławy. Odbędzie się tam wspólny koncert dwóch zespołów. W IOWA Music Bar wystąpi grupa Sexbomba i The Bill. Wydarzenie odbywa się w ramach trasy Punk Rock Circus. The Bill to punkrockowa grupa z 1986 roku, a Sexbomba to zespół rockandrollowy.

Wstęp: 25-35 zł

www.facebook.com/events/1513663852028225

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 8 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
15 ℃
min. 9 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
17 ℃
min. 10 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu
2022-10-07
14 ℃
min. 8 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!