Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu zabytkowej chałupy rybackiej w Mrzeżynie

Zabytkowa chałupa rybacka w Mrzeżynie

Dawna rybacka chałupa położona jest w miejscowości Mrzeżyno i stanowi obiekt żywcem wzięty z dawnych okresów dziejowych. Znajduje się przy ulicy Zabytkowej, która jest codziennie mijana przez turystów, dlatego nie sposób jej nie zauważyć.

Dawne budownictwo

Kiedyś około XVIII i XIX wieku tak właśnie wyglądały prawie wszystkie chałupy w tej miejscowości. Patrząc i podziwiając możemy przy okazji wyobrazić sobie obraz przedstawiający dawny i autentyczny wygląd praktycznie całego Mrzeżyna. To, co jest w niej niezwykłe i co odróżnia ją od mieszkań, w których żyje się w dzisiejszych czasach, to jej budowa – zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Już na samym początku rzuca się w oczy fakt, że bydynek jest całkowicie pokryty strzechą.

Układ i konstrukcja wewnętrzna tego niewielkiego budynku to przykład jednego z niewielu zachowanych egzemplarzy charakteryzujących chałupy ryglowe wąskofrontowe. Dzisiaj trudno jest uwierzyć w to, że budowane niegdyś tego typu mieszkania mogły rzeczywiście zapewnić ciepło i jakikolwiek komfort czy wygodę ówcześnie żyjącym tu ludziom. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że chałupy takie zamieszkiwane były głównie przez rybaków – po męczącym dniu spędzonym na morzu to właśnie w takiej chacie mogli solidnie odpocząć przed następnym dniem pracy, zjeść posiłek oraz wykonać wszystkie inne prozaiczne czynności codziennego życia.

Zwiedzanie

Obecnie zabytkową chałupę rybacką można podziwiać tylko z zewnątrz. Nie ma możliwości zwiedzania wnętrza budynku.

Polecane obiekty w pobliżu zabytkowej chałupy rybackiej w Mrzeżynie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!