Mrzeżyno

Mrzeżyno

Położenie i historia

Mrzeżyno jest niewielką nadmorską miejscowością. Leży w województwie zachodniopomorskim w powiecie gryfickim. Należy do gminy Trzebiatów. Mrzeżyno położone jest przy ujściu Regi. Tą niewielką miejscowość zamieszkuje około 1600 mieszkańców. Swoją nazwę osada zyskała po wojnie. Powstała w XV wieku tuż po tym, jak zniszczony został port w Trzebiatowie. Przekopano nowy właśnie tu, gdzie obecnie znajduje się Mrzeżyno. Miejscowość ta zaczęła przekształcać się w nadmorski kurort pod koniec XVIII wieku, kiedy to powstawały pierwsze ośrodki dla przybywających tutaj kuracjuszy. Na początku XX wieku do Mrzeżyna została doprowadzona kolejka wąskotorowa, dzięki czemu w szybkim tempie zwiększyła się ilość gości, którzy przyjeżdżali głównie w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych. Po wojnie Mrzeżyno przestało być miejscowością turystyczną na siedem lat. Stało się terenem ściśle wojskowym. Potem przywrócono mu jego poprzednią funkcję.

Zaślubiny Polski z Morzem w Mrzeżynie

W Mrzeżynie odbyły się jedne z trzech zaślubin Polski z Morzem. Były to pierwsze zaślubiny w okresie powojennym. Miały one miejsce 17 marca 1945 roku. Odbyły się krótko po tym, jak polscy żołnierze doszli do morza Bałtyckiego w okolicach wsi Grzybowo. Zaślubin dokonał dowódca 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii z I Armii Wojska Polskiego rotmistrz mjr Stanisław Arkuszewski wraz z delegacją kawalerzystów z 2 i 3 pułku ułanów. Kiedy wygłoszone zostały słowa zaślubin, ułan kapral Sochaczewski wjechał konno do Morza Bałtyckiego i wrzucił do wody pierścień, po czym wypowiedział następujące słowa: "Morze przyrzekamy Ci wierność po wsze czasy". Oddano też salwy honorowe. Na pamiątkę tego wydarzenia stanął tutaj pomnik z tablicą pamiątkową. Dzień później uroczyste zaślubiny Polski z Morzem odbyły się w Kołobrzegu. Było to bardzo ważne wydarzenie. Do dzisiaj co roku obchodzi się rocznice tych zaślubin. Uroczystości odbywają się zwykle przy pomniku upamiętniającym zaślubiny.

Atrakcje turystyczne

Port w Mrzeżynie został przystosowany do tego, żeby mogły do niego wpływać duże jednostki. Niestety są z tym niemałe problemy. Biorą się one z faktu, że ujście Regi jest coraz bardziej zapiaszczone. Korzystanie z tego portu było mocno utrudnione w okresie powojennym, ponieważ z terenów tych korzystała marynarka wojenna. Teraz mogą wpływać tu jednostki, których poziom zanurzenia wynosi nie więcej niż dwa metry. Może tu jednocześnie przebywać około czterdziestu jachtów. W mrzeżyńskim porcie stacjonuje też wiele kutrów rybackich. Port ten ma status morskiego przejścia granicznego.

Czym byłaby nadmorska miejscowość bez szerokiej, piaszczystej plaży? W Mrzeżynie plaże znajdują się po obu stronach ujścia Regi. Znajdują się tutaj wysokie wydmy. Tutejsze plaże to miejsce idealne dla przybywających w okolice kuracjuszy. Morze tworzy tutaj mikroklimat, który ma bardzo korzystny wpływ na alergików i osoby, które zmagają się z chorobami górnych dróg oddechowych.

W Mrzeżynie co roku organizowane są rejsy po morzu jednostką do zadań specjalnych. Stworzona została po to, żeby rozwijać jak największe prędkości. Jest to atrakcja pełna adrenaliny i niezapomnianych przeżyć. Tego typu jednostki wykorzystywane są głównie do patrolowania portów i nabrzeży a także do transportu i ochrony ładunków i akcji desantowych. Tworzy się je głównie dla wojska, ochrony i służb specjalnych.

Bardzo charakterystycznym dla Mrzeżyna widokiem są wędkarze na brzegach Regi. Nie ma w tym nic dziwnego. Rega jest czwartą najdłuższą krajową rzeką, która wpływa do wód Bałtyku. Można tu złowić między innymi szczupaki, pstrągi a nawet łososie. Bardzo często organizuje się tutaj zawody i różnego rodzaju konkursy wędkarskie. Razem z rybakami można też wypłynąć kutrem w morze.

Baza turystyczna

Mrzeżyno pomimo tego, że jest niewielką miejscowością, posiada bardzo bogatą bazę noclegową. Powstało tutaj ponad czterdzieści różnego rodzaju ośrodków, gdzie łącznie mieści się około 6800 miejsc noclegowych. Turystów bardzo często przyciągają tutaj niezbyt zaludnione plaże a przede wszystkim cisza i spokój. Będąc w Mrzeżynie warto zwrócić uwagę na pensjonaty. Są to bardzo urocze miejsca położone w pięknej okolicy. Właściciele bardzo dbają o swoich gości, chcąc, żeby wracali tu częściej. W tej nadmorskiej miejscowości powstało też całe mnóstwo domków letniskowych a także pól namiotowych. Tego typu obiekty są zazwyczaj zlokalizowane w niewielkiej odległości od Morza Bałtyckiego. Dzięki temu można iść na plażę o każdej porze. Turyści szczególnie upodobali sobie spacery o zachodzie słońca. Mrzeżyno jest miejscowością niewielką a przy tym spokojną. Jest to miejsce na wakacje idealne zarówno dla grup przyjaciół, jak i rodzin nawet z małymi dziećmi.

W Mrzeżynie znajduje się wiele klimatycznych miejsc, gdzie zjeść można smaczny posiłek. Są to różnego rodzaju restauracje, smażalnie, pizzerie oraz bary. Dużą popularnością cieszy się na przykład Smażalnia u Rybaka Mariana, która zlokalizowana jest przy samym brzegu Regi. Jest to jeden z najlepszych tego typu obiektów w całej okolicy. Warto zawitać też do Letniskowej Restauracji przy ulicy Letniskowej. Dobre jedzenie i piękny wystrój sprawi, że będzie się tutaj chciało wrócić jeszcze nie raz. Najlepszą pizzę w Mrzeżynie serwuje pizzeria Capri. Dba się tutaj o włoski klimat. Jest to miejsce tak popularne, że bardzo często trzeba poczekać za wolnym stolikiem. Tak samo dzieje się w Barze Portowym, gdzie zjeść można różne rodzaje ryby. O miejsca, gdzie można dobrze zjeść, najlepiej pytać osoby mieszkające w Mrzeżynie. Niestety część obiektów nie dba o swoich klientów lub podaje nieświeże i niesmaczne dania, na które szkoda wydawać pieniędzy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Mrzeżynie.

Mapa

Aktualności

Klub Wojskowy
Trzebiatów, ul. Zagórska 20

Klub Wojskowy PTTK Wagant zachęca do udziału w V Noworocznym Marszu Pogorzelica-Mrzeżyno. Marsz odbędzie się 6 stycznia od godz. 19:00, będzie przebiegać wzdłuż plaży na odcinku 14 km (zbiórka pod siedzibą Klubu Wojskowego w Trzebiatowie). Organizatorzy apelują o zabranie ze sobą latarek (najlepiej czołowych), dla uczestników nie zabraknie kawy, herbaty oraz ciepłej przekąski, w cenę wliczony jest także transport do Pogorzelicy oraz z powrotem do Trzebiatowa.

Wstęp: 18 zł członkowie PTTK, 20 zł – pozostali uczestnicy

Kontakt: zapisy 608 517 859

Stajnia Pestka
Mrzeżyno, ul. Kołobrzeska 2

16 grudnia w Stajni Pestka w Mrzeżynie odbędzie się prawdziwa „stajenna” Wigilia. Może w niej wziąć udział każdy miłośnik koni i jeździectwa. Uczestnicy zasiądą do wigilijnego stołu i spędzą miło czas podczas rozmów i wymiany doświadczeń. Swoją obecność należy potwierdzić do 14 grudnia, a każdy uczestnik wpłaca minimum 10 zł (zamiast prezentów). Datki zostaną przeznaczone na zakup karmy dla schroniska. Warto zabrać ze sobą także marchewkę, gdyż nie zabraknie spotkania z wierzchowcami.

Wstęp: min. 10 zł

Parking: na ulicy

Kontakt: 693 131 055

-
Trzebiatów
Trzebiatów

9 grudnia w Trzebiatowie odbędzie się ciekawa impreza taneczna - Zumbowe Mikołajki. Przez niemal 3 godziny będzie można tańczyć w rytmie energicznej zumby, poznać nowe osoby i po prostu świetnie się bawić. Dodatkowo, tego dnia odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych. Zajęcia poprowadzą profesjonalni trenerzy, a całe wydarzenie ma charakter charytatywny - będą zbierane datki na rzecz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na taneczne Mikołajki zaprasza przewodniczący Rady Powiatu, który patronuje całej akcji.

Wstęp: min. 20 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/841609865998317

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 16 ℃
opady 3.57 mm
słabe opady deszczu
jutro
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 15 ℃
opady 3.88 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
15 ℃
min. 12 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.57 mm
słabe opady deszczu
2023-10-07
16 ℃
min. 14 ℃
maks. 17 ℃
opady 4.37 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!