Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wigierski Park Narodowy

Noclegi w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy skojarzyć można z przyjaznym, zielonym logo z bobrem na tle jeziora. Te symbole niezaprzeczalnie wiele mówią o atrakcjach tego unikatowego miejsca. Bogata fauna, rzadka flora oraz to, z czego najbardziej słynie park liczne i czyste jeziora o różnym kształcie i powierzchni.

Skarby polskich jezior

Do Wigierskiego Parku Narodowego należy kierować się na północ Polski, w stronę województwa podlaskiego. To właśnie na północnym krańcu Puszczy Augustowskiej odnajdziemy jeden z największych parków narodowych w Polsce. Serce Wigierskiego Parku Narodowego bije nad jeziorem Wigry, którego wody stanowią największy zbiornik na całej Suwalszczyźnie. Nie sposób znaleźć na terenie kraju drugi taki park, w którym mieści się tak wiele zbiorników wodnych. 42 jeziora stanowią łączną powierzchnię ponad 27 kilometrów kwadratowych.

Trochę historii…

Powstanie Wigierskiego PN sięga 1 stycznia 1989 roku, kiedy to powołany przez Radę Ministrów stał się oficjalnie piętnastym parkiem narodowym w Polsce. W chwili, gdy nadawano mu ten tytuł, jego powierzchnia mierzyła 14956 hektarów i stawiała ona park na czwartym miejscu, co do wielkości wśród polskich parków narodowych.

Historia tego obszaru sięga jednak wiele tysięcy lat wstecz, kiedy niepowtarzalny krajobraz parku ukształtował lodowiec skandynawski. Miejsce to na przestrzeni wieków przeszło zjawisko aż ośmiu epok lodowcowych, podczas których nanoszone były nowe pokłady glin, kamieni, piasków, urozmaicone zostały morenowe wzniesienia, aż w końcu całe otoczenie przybrało kształt i wygląd który turyści mogą aktualnie podziwiać.

Do dyspozycji odwiedzających udostępniono liczne szlaki piesze i rowerowe, których łączna długość to ponad 250 km. Turyści mogą także skorzystać ze szlaków wodnych, w tym doświadczyć przygody podczas jednego z najbardziej znanych spływów kajakowych w Polsce - spływ Czarną Hańczą. Każdego amatora ciekawostek zainteresują także ścieżki edukacyjne, których wyróżniono w parku aż 7. Wiedzę pogłębią odwiedziny nowoczesnego Muzeum Wigier udostępniającego najciekawsze ekspozycje z tego regionu. Nie zabraknie pięknych krajobrazów, które podziwiać można z punktów widokowych - niesamowitych wrażeń dostarczy wieża klasztoru w Wigrach, a także jedna z dwóch platform znajdujących się w Starym Folwarku.<.p>

Nie można także zapomnieć najatrakcyjniejszych walorach tego regionu – przyrodzie. Wigierski Park Narodowy to dom dla prawie 300 gatunków różnorodnych kręgowców i licznych gatunków ptaków, a także bogatej flory, której obecność przyniesie ukojenie każdemu, kto wymaga chwili odpoczynku od miastowego zgiełku.

Najważniejsze informacje dla turystów

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 7:00 – 16:00, Sobota, niedziela i święta 9:00 – 16:00. Każda osoba, która chce podziwiać uroki parku jest zobowiązana do zakupy karty wstępu. Umożliwia ona korzystanie z atrakcji tego miejsca - dzięki niej można swobodnie poruszać się po ścieżkach przyrodniczych i szlakach, zwiedzać wystawy oraz mieć dostęp do wież widokowych. Koszt karty zależy od długości planowanego pobytu:

  • wstęp na jeden dzień: 5 zł normalny, 2,50 zł ulgowy
  • wstęp na tydzień: 15 zł normalny, 7,50 zł ulgowy
  • wstęp na dwa tygodnie: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie Wigierskiego Parku Narodowego: http://www.wigry.org.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!