Noclegi w okolicy Pokamedulskiego klasztoru w Wigrach
Pokamedulski klasztor w Wigrach
Nie trzeba być architektem lub interesować się historią, aby docenić takie wspaniałe piękno, jakim są wielkie i majestatyczne klasztory usytuowane niekiedy w wyjątkowo niedostępnych miejscach. Wyobrażenie o pracy ludzkich rąk, które musiały wznieść tak wielkie budowle sprawia, że turyści odwiedzający takie miejsca wychodzą z nich najczęściej zadumani i zamyśleni. Tak samo jest w przypadku wizyty w pokamedulskim klasztorze w Wigrach, który dzisiaj pełni funkcję kompleksu turystycznego.
Dzieje klasztoru
Już na początku XV wieku na niewielkiej wyspie na Wigrach stały pierwsze zabudowania myśliwskie, które następnie zburzono, a na ich miejscu rozpoczęto budowę klasztornych budynków. Świątynia oraz sam klasztor stanęły tu dopiero w 1667 roku, a kilka lat później praktycznie całkowicie spłonęły. Pod koniec XVIII wieku kameduli zbudowali więc kompleks klasztorny murowany, wciąż odcięty od lądu i leżący na wyspie. Ze względów praktycznych zbudowano jednak piaskową groblę, łączącą klasztor z lądem.
Kościół utrzymany jest w stylu barokowym, jest bogato zdobiony, z ołtarzami i kaplicami, stanowi centralną część klasztornych zabudowań. Z tych ostatnich, zwłaszcza z budynków mieszkalnych, roztacza się niesamowity widok na jezioro i pobliskie lasy. Niestety pierwotne zabudowania z XVII wieku nie wytrzymały trudów obu wojen. Uszkodzone w pierwszej i praktycznie zniszczone podczas drugiej wojny były stopniowo odbudowywane wedle starego projektu architektonicznego. Przez ponad pół wieku udało się odbudować kościół, wyremontować zabudowania mieszkalne i gospodarcze, a także odnowić zabytkowe eremy pustelnicze.
Czasy obecne
Klasztor został opuszczony przez mnichów i obecnie jedynie kościół pełni funkcję religijną. Pozostałe budynki są przystosowane do turystów i dzisiaj znajduje się tam kompleks noclegowy wraz z kompleksem wypoczynkowym – boiskami, kortami, placami zabaw. Poniżej dawnego klasztoru znajduje się przystań żeglarska. Udostępnione do zwiedzania są katakumby (codziennie od 9:00-18:00, w niedzielę od 13:00) i ogrody klasztorne. Za wejście nie jest pobierana opłata. Okazjonalnie w klasztorze organizowane są również wystawy: pamiątek po Janie Pawle II, malarstwa Jacka Malczewskiego, fotografie Franciszka Kupczyka. Aby dowiedzieć się więcej trzeba zajrzeć na stronę http://www.wigry.pro
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!