Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pokamedulskiego klasztoru w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach

Nie trzeba być architektem lub interesować się historią, aby docenić takie wspaniałe piękno, jakim są wielkie i majestatyczne klasztory usytuowane niekiedy w wyjątkowo niedostępnych miejscach. Wyobrażenie o pracy ludzkich rąk, które musiały wznieść tak wielkie budowle sprawia, że turyści odwiedzający takie miejsca wychodzą z nich najczęściej zadumani i zamyśleni. Tak samo jest w przypadku wizyty w pokamedulskim klasztorze w Wigrach, który dzisiaj pełni funkcję kompleksu turystycznego.

Dzieje klasztoru

Już na początku XV wieku na niewielkiej wyspie na Wigrach stały pierwsze zabudowania myśliwskie, które następnie zburzono, a na ich miejscu rozpoczęto budowę klasztornych budynków. Świątynia oraz sam klasztor stanęły tu dopiero w 1667 roku, a kilka lat później praktycznie całkowicie spłonęły. Pod koniec XVIII wieku kameduli zbudowali więc kompleks klasztorny murowany, wciąż odcięty od lądu i leżący na wyspie. Ze względów praktycznych zbudowano jednak piaskową groblę, łączącą klasztor z lądem.

Kościół utrzymany jest w stylu barokowym, jest bogato zdobiony, z ołtarzami i kaplicami, stanowi centralną część klasztornych zabudowań. Z tych ostatnich, zwłaszcza z budynków mieszkalnych, roztacza się niesamowity widok na jezioro i pobliskie lasy. Niestety pierwotne zabudowania z XVII wieku nie wytrzymały trudów obu wojen. Uszkodzone w pierwszej i praktycznie zniszczone podczas drugiej wojny były stopniowo odbudowywane wedle starego projektu architektonicznego. Przez ponad pół wieku udało się odbudować kościół, wyremontować zabudowania mieszkalne i gospodarcze, a także odnowić zabytkowe eremy pustelnicze.

Czasy obecne

Klasztor został opuszczony przez mnichów i obecnie jedynie kościół pełni funkcję religijną. Pozostałe budynki są przystosowane do turystów i dzisiaj znajduje się tam kompleks noclegowy wraz z kompleksem wypoczynkowym – boiskami, kortami, placami zabaw. Poniżej dawnego klasztoru znajduje się przystań żeglarska. Udostępnione do zwiedzania są katakumby (codziennie od 9:00-18:00, w niedzielę od 13:00) i ogrody klasztorne. Za wejście nie jest pobierana opłata. Okazjonalnie w klasztorze organizowane są również wystawy: pamiątek po Janie Pawle II, malarstwa Jacka Malczewskiego, fotografie Franciszka Kupczyka. Aby dowiedzieć się więcej trzeba zajrzeć na stronę http://www.wigry.pro

Polecane obiekty w okolicy Pokamedulskiego klasztoru w Wigrach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!