Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Wigier w Suwałkach

Muzeum Wigier w Suwałkach

W Wigierskim Parku Narodowym ochronie podlega przede wszystkim unikatowa flora tego regionu. Aby poznać ją dokładniej, dowiedzieć się więcej o sposobie jej ochrony oraz największych dla niej zagrożeniach, warto wybrać się do Muzeum Wigierskiego PN w Starym Folwarku. Zlokalizowane w miejscu dawnej Stacji Hydrobiologicznej stanowi doskonały punkt informacyjny o całym regionie.

Pomysł na muzeum

Otwarcie muzeum przebiegało bardzo długo – chociaż pomysł narodził się już w latach 90-tych XX wieku, to dopiero w 2003 roku zakończone zostały pierwsze planu projektowe. Budowa trwała 6 lat i muzeum zostało otwarte 22 stycznia 2009 roku. Mieści się w budynku po dawnej stacji badawczej, która pełniła w przeszłości liczne funkcje – od badawczych, przez edukacyjne i nawet usługowe. Konieczność powołania do życia muzeum narodziła się z chwilą, gdy do Wigierskiego Parku Narodowego zjeżdżało coraz więcej turystów, którym należało zapewnić odpowiednią opiekę naukową. Muzeum Wigierskiego PN stało się więc swoistą wycieczką nie tylko po samym terenie parku, jego ekosystemach przyrodniczych, ale również powrotem do korzeni i historii całego regionu.

Stary Folwark

Ekspozycje w muzeum mieszczącym się w Starym Folwarku to przede wszystkim cała masa danych o jeziorze Wigry, jego naturalnych mieszkańcach, ale również pejzażach, okolicznych pomnikach przyrody, chronionych gatunkach roślin i zwierząt. Muzeum jest częściowo interaktywne, zawiera krótkie filmy naukowe, prezentacje, plansze tematyczne, a także różne nagrania w prosty i przystępny sposób przybliżające specyfikę całego parku. Mieści się tu także specjalna sala laboratoryjna, gdzie odbywają się praktyczne lekcje muzealne.

Ciekawe i wzbudzające zainteresowanie turystów są wodne ścieżki edukacyjne – przewodnik muzeum na łodzi motorowej zabiera grupę do 10 osób na kilkudziesięciominutową przejażdżkę, w czasie której opowiada nie tylko o samym jeziorze i parku, ale również ich historii i znaczeniu dla ekosystemu czy ludzkiej gospodarki.

Kiedy zwiedzać

Muzeum Wigierskiego PN w Starym Folwarku działa przez cały rok, z wyłączeniem okresów świątecznych, ferii i świąt państwowych. W okresie wakacyjnym, czyli przez lipiec i sierpień placówka jest otwarta od 10:00-17:00, w pozostałej części roku od 10:00-15:00 przez cały tydzień, również w weekendy.

Koszt biletu to 10 zł za bilet normalny, 5 zł za ulgowy, dzieci do lat 5 wchodzą za darmo. Dodatkowo można wykupić bilet na wodną ścieżkę edukacyjną w cenie 12 zł normalny i 6 zł ulgowy. Więcej informacji dostępnych pod adresem: http://www.wigry.org.pl/mw/index.php

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Wigier w Suwałkach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!