Noclegi w pobliżu starego miasta w Toruniu
Stare Miasto w Toruniu
Toruń jest miastem, które nie narzeka na brak zainteresowania ze strony turystów. Przez cały rok można tu spotkać gości nie tylko z innych polskich miejscowości, ale także z wielu zagranicznych krajów. Zwłaszcza latem ruch turystyczny jest tutaj szczególnie wzmożony. Trudniej znaleźć miejsce, gdzie można usiąść i coś zjeść lub wypić. Miasto nie przestaje żyć także po zmroku. Większość wydarzeń oraz turystycznych atrakcji znaleźć można na terenie Starego Miasta.
Położenie
Stare miasto to jedna z trzech części, obok Nowego Miasta oraz Zamku Krzyżackiego, wchodząca w skład tzw. zespołu staromiejskiego w Toruniu. Granicami starego miasta są plac Teatralny, ulica Podmurna oraz ulica Fosa Staromiejska. Od Wisły odgradzają je dawne mury miejskie. Znajduje się wiele z najwspanialszych zabytków toruńskich.
Rynek Staromiejski
Głównym miejscem spotkań i spacerów na terenie toruńskiego starego miasta bez wątpienia jest rynek staromiejski wraz z deptakiem, który prowadzi na Nowe Miasto. Rynek to duży plac, którego wymiary przekraczają 100 na 100 metrów. Na jego środku znajduje się ratusz staromiejski, w którym mieści się obecnie główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu. Na ratuszowej wieży udostępniono dla turystów punkt widokowy, skąd doskonale widać panoramę całego zespołu staromiejskiego.
Kościoły na starówce
W okolicach znajduje się kilka przepięknych zabytków sakralnych, które warto zwiedzić. Jednym z nich jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny będący pofranciszkańską konstrukcją, która wyróżnia się rozmiarami spośród sąsiadujących budynków. Wartym odwiedzenia jest także gotycki kościół ceglany pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, który znajduje się przy ulicy Żeglarskiej. Bezpośrednio przy staromiejskim rynku znajduje się natomiast kościół świętego Ducha.
Zespół średniowiecznych obwarowań
Do starego miasta zalicza się także część dawnego zespołu obronnego miasta, na który składają się nie tylko miejskie mury, ale także baszty oraz bramy. Całość obwarowań zaczęła powstawać w XIII stuleciu i przez lata była rozbudowywana. Do staromiejskich bram zaliczają się Brama Klasztorna, Brama Żeglarska oraz Brama Mostowa. Znajdują się one na wylocie przy Bulwarze Filadelfijskim, więc zapewne kilka razy przejdziemy nimi podczas spacerów nad Wisłę. Z baszt warto zobaczyć z bliska Basztę Koci Łeb oraz Krzywą Wieżę.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!