Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy rynku w Limanowej

Rynek w Limanowej

Rynek znajduje się w centrum Limanowej i uważa się go za wizytówkę miasta. Przede wszystkim odbywa się tu wiele koncertów, spotkań i różnego rodzaju imprez. Płyta rynku wyłożona jest kamieniami, a zdobi go także urokliwa fontanna i buzodrom, w którym swoją siedzibę ma Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej. Wokoło powstało również wiele kawiarni, restauracji, utworzono klomby, zasadzono świerki. W pobliżu stoi słynna limanowska bazylika oraz wiele zabytkowych kamienic. Warto wiedzieć, że niegdyś było to główne centrum handlowe w mieście.

Historia i architektura

Rynek w Limanowej powstał w roku lokacji miasta na prawie magdeburskim, czyli w 1564 roku. Jest on w kształcie prostokąta, którego powierzchnia to ponad 1 ha. Z rynku odchodzi ul. Jana Pawła II, Józefa Marka, Kościuszki, Matki Boskiej Bolesnej. W 1764 roku w rynku miał miejsce pożar, ale zachowało się trochę budynków z czasów Galicji. Głównym zabytkiem jest tu Bazylika Mniejsza Matki Boskiej Bolesnej, która powstała na miejscu poprzednich kościołów. Wybudowano ją z cegły na początku XX wieku według projektu Zdzisława Mączyńskiego. Północno-zachodnia część rynku to budowle z czasów międzywojennych oraz powojennych. Warto zatrzymać się przed budynkiem obok kościoła. Mieści się tam sklep z pamiątkami sanktuarium. Stylizowany jest on na budynek miejskiej szkoły, która dawniej właśnie tu była zlokalizowana.

W północno-wschodniej części znajdują się przede wszystkim budynki handlowe, przypominające te z XVIII i XIX wieku. Można także zauważyć wpływy stylu podhalańskiego. W części południowej zachowały się budynki z przełomu XVIII i XIX wieku, m. in. kamienica, w której urzędowały powiatowe władze. Można tu także podziwiać dziewiętnastowieczną kamienicę, w której kiedyś mieszkał Bieda, ówczesny burmistrz Limanowej. Budynek rozpoczynający ul. Kościuszki to dawny XIX-wieczny zajazd i stacja dyliżansów. Obok wybudowano długi handlowy pasaż. Oprócz tego na rynku postawiono ławeczki, na których można spocząć i rozkoszować się pięknem miasta.

Polecane obiekty w okolicy rynku w Limanowej