Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej jest kościołem rzymskokatolickim. Warto wiedzieć, że na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Jan Paweł II podniósł świątynię do rangi mniejszej bazyliki. Poza tym funkcjonuje ona jako sanktuarium. Czci się tam figurę Matki Bożej Bolesnej, słynącą łaskami.

Historia

Świątynię zaczęto budować w 1910 roku na miejscu poprzednich kościołów. Pierwszy powstał tam już na początku XVI wieku z drewna. W 1909 roku rozebrano kościół pochodzący z XVIII wieku, również drewniany. Budowę obecnej świątyni ukończono w 1918 roku i miało być to wotum z okazji setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inicjatorem tego wydarzenia był ks. Kazimierz Łazarski, a projektantem Zdzisław Mączeński. Kościół konsekrowano jesienią 1921 roku.

Świątynia

Bazylika jest trójnawowa, murowana i reprezentuje secesję oraz styl narodowy. Wykorzystano także motywy budownictwa drewnianego. Wysoką wieżę wieńczy neobarokowy hełm, natomiast fasadę rzeźba przedstawiająca Ukrzyżowanie. Pod nią znajduje się orzeł i data 1791-1891. W środku kościoła mieści się wiele figur, polichromii, rzeźb, mozaik, witraży. Ciekawą kompozycją jest "Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie".

Walory

W bazylice szczególną uwagę należy zwrócić na majestatyczne ołtarze. Główny ołtarz wykonano w 1920 roku, a przebudowano w 1965 roku. Znajduje się tam cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej, która pochodzi z XIV wieku. Nazwano ją także Pietą Limanowską i składa się tu przy niej wiele darów wotywnych. Pieta zasłaniana jest obrazami: "Koronacja Najświętszej Maryi Panny" oraz "Ukrzyżowanie ze scenami z życia Jezusa". Ołtarze boczne wykonał Wojciech Durek w latach 20-tych ubiegłego wieku. Jest to między innymi ołtarz Relikwii Świętych i Błogosławionych, w których znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Jadwigi, a także relikwiarz św. Jana Bosko. Warto także zatrzymać się przed pięknym ołtarzem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ogromne wrażenie na turystach wywołują kolorowe witraże. Należy także zwrócić uwagę na drewnianą chrzcielnicę z XVI wieku i złoconą ambonę, którą wieńczy rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego.

Więcej szczegółów można poczytać na stronie http://www.bazylika-limanowa.pl/

 

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!