Limanowa
W południowej części Polski znajduje się jedno z najciekawszych polskich miast, a mianowicie Limanowa, która każdego roku jest bardzo chętnie odwiedzana przez wielu turystów. Przepiękne krajobrazy roztaczające się wokół, liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne to najlepszy powód do tego, aby na wakacyjny odpoczynek wybrać się właśnie do Limanowej. Oczywiście przed przyjazdem w te piękne strony warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej urokliwej miejscowości, aby czas spędzony tutaj był jak najbardziej udany.
Położenie
Limanowa to miasto położone w województwie małopolskim pomiędzy Krakowem oraz Nowym Sączem. Jeśli chodzi o dojazd do Limanowej, to przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 28, dzięki czemu można tutaj bez problemu dojechać autem, jednak z wielu polskich miast dojeżdżają tutaj również PKS-y, dzięki czemu turyści powinni tutaj dotrzeć bez żadnych problemów. Z uwagi na dosyć ciekawe usytuowanie w kotlinie górskiej u zbiegu takich potoków jak Jabłoniec oraz Mordarka miasto każdego roku przyciąga do siebie wielu turystów, którzy chcieliby w ciekawy sposób spędzić wakacyjny urlop. Wspomniane wcześniej potoki wraz z potokiem Starowiejskim tworzą rzekę Sowlinę, która swoje wody odprowadza do lewobrzeżnego dopływu Dunajca, czyli Łososiny. Miasto otoczone jest kilkoma wzniesieniami, wśród których można wymienić przede wszystkim Łysą Górę oraz Miejską Górę. Limanowa z uwagi na swoje położenie na wysokości około 400-700 m n. p.m stanowi idealne miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów, zarówno tych zimowych, jak i letnich.
Najważniejsze fakty historyczne
Limanowa najprawdopodobniej została założona w XV wieku, jednak zgodnie z licznymi hipotezami mogło to mieć nawet miejsce w XIV stuleciu. Limanowa prawa miejskie otrzymała od Zygmunta II Augusta w 1565 roku i od tego czasu miasto zaczęło prężnie się rozwijać zarówno pod kątem gospodarczym, jak i kulturalnym. W 1770 roku miasto znalazło się w bardzo bliskim sąsiedztwie austriackiej granicy, co w zasadzie okazało się bardzo korzystne dla Limanowej, ponieważ można było zaobserwować w tym czasie pewnego rodzaju ożywienie w gospodarce. Dzięki budowie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która miała miejsce na początku XIX wieku, miasto zaczęło rozwijać się nieco szybciej, a swoją popularność zawdzięczało przede wszystkim organizowanym na jej terenie targom koni.
Pod koniec 1914 roku ofensywa oddziałów rosyjskich została zatrzymana przez wojska austro-węgierskie oraz niemieckie, jednak w trakcie bitwy spora część miasta spłonęła, z czasem zaczęto je jednak odbudowywać. Najgorszym okresem dla Limanowej był wielki kryzys gospodarczy, ponieważ doprowadził on do zubożenia ludności oraz likwidacji wielu niezwykle ważnych zakładów przemysłowych. Podczas II wojny światowej do miasta wkroczyły wojska niemieckie, a wskutek przeprowadzonej wówczas reformy Limanowa przestała być miastem powiatowym. W tym czasie w Limanowej stworzono bazę przeładunkową paliw dla frontu wschodniego, natomiast na początku 1945 roku miasto zostało zajęte przez wojska sowieckie.
W latach 60-tych XX wieku został zapoczątkowany intensywny rozwój miasta, ponieważ przebudowano wówczas jego centrum, natomiast w południowej części Limanowej rozpoczęto budowę jednego z największych obecnie osiedli. Ważnym wydarzeniem były obchody millenium chrztu Polski, które miały miejsce w 1966 roku, ponieważ to właśnie wtedy do miasta przyjechał Karol Wojtyła, który poprowadził tak ważną uroczystość. W latach 70-tych rozpoczęto rozbudowę osiedli mieszkaniowych, a także powstało kilka zakładów przemysłowych zapewniających zatrudnienie wielu mieszkańcom. Na początku 1999 roku miasto stało się siedzibą powiatu.
Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca
Najciekawszym miejskim zabytkiem jest bazylika pw. Matki Boskiej Bolesnej, która została wzniesiona w I połowie XX wieku. Rzymskokatolicka świątynia w 1991 roku została podniesiona do rangi bazyliki mniejszej, czego dokonał papież Jan Paweł II. Obecnie budowla jest jednym z najpopularniejszych sanktuariów, w którym znajduje się słynna figura Matki Bożej Bolesnej. Kolejną bardzo ciekawą budowlą, którą również warto zobaczyć jest dawna siedziba rodu Marsów, w której obecnie mieści się Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Wybierając się w to miejsce, warto po drodze zwrócić uwagę na zespół zabudowań dawnego browaru. Budynki wchodzące w skład tego zespołu zostały wzniesione na początku XIX wieku, a swoim zewnętrznym wyglądem przypominają one zamek, jednak warto wiedzieć o tym, iż nie spełniają one już swojej pierwotnej funkcji, ponieważ obecnie znajduje się w nich centrum administracyjne całego powiatu. Jeśli chodzi natomiast o ciekawe miejsca oraz inne atrakcje turystyczne to dla każdego turysty największą atrakcją jest okolica Limanowej, ponieważ otaczająca miasto roślinność oraz liczne wzniesienia zachęcają do pieszych wędrówek kilkoma niezwykle ciekawymi szlakami turystycznymi.
Baza noclegowa i gastronomiczna
Bardzo szybki rozwój miasta doprowadził do tego, iż obecnie dociera do niego wielu turystów z całej Polski, dlatego też w Limanowej całe zaplecze turystyczne jest bardzo dobrze rozbudowane. Jeśli chodzi o noclegi, to turyści mogą zatrzymać się nie tylko w licznych hotelach, pensjonatach oraz apartamentach, ale również w gospodarstwach agroturystycznych. Ceny tutaj są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każda osoba z pewnością znajdzie coś właściwego dla siebie. Ważne jest również to, iż w mieście dosyć dobrze rozwinięte jest zaplecze gastronomiczne, ponieważ znajduje się tutaj wiele restauracji, kawiarni oraz barów szybkiej obsługi. Warto również wybrać się do karczmy, aby spróbować tradycyjnych okolicznych przysmaków.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Limanowej.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!