Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat przyrody Kępa Bazarowa w Toruniu

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Kępa Bazarowa w Toruniu

Rezerwat przyrody Kępa Bazarowa w Toruniu

Położona w lewobrzeżnej części Torunia w dzielnicy Piaski – Kępa Bazarowa to jedyna zachowana obecnie z licznie występujących zalesionych wysp znajdujących się na Wiśle jeszcze przed jej uregulowaniem w XIX wieku. Znajdująca się między Wisłą a jej odnogą – Małą Wisłą – Kępa Bazarowa widoczna jest dokładnie z historycznego centrum Torunia, gdzie mieści się średniowieczne Stare Miasto i lubiany przez turystów oraz mieszkańców Bulwar Filadelfijski.

Na szlaku handlowym

Nazwa Kępa Bazarowa wywodząca się prawdopodobnie od zatrzymujących się tutaj w okresie średniowiecza kupców, pojawiła się pierwszy raz w XIII wieku. Toruń ze swoją komorą celną i portem wiślanym stanowił w tym czasie istotny punkt handlowy. Kępa zlokalizowana była na starym szlaku wiodącym z Torunia na południe i rozwidlającym się na drodze lądowej w kierunku Westfalii, Śląska, Małopolski i Rusi. Kępa Bazarowa wspominana jest nawet w „Kronice” Jana Długosza nazywającego ją Wyspą Toruńską i sugerującego, że to właśnie tutaj w 1411 roku nastąpiło podpisanie pierwszego pokoju toruńskiego zawartego z Zakonem Krzyżackim po bitwie pod Grunwaldem.

W 1500 roku Kępę Bazarową połączono stałym mostem z Bramą Mostową i od tamtego czasu nazywana była ona również Ostrowem Mostowym. W jej pobliżu powstała osada Majdan, którą dziś upamiętnia ulica o tej samej nazwie, prowadząca od Kępy Bazarowej do ulicy Kujawskiej.

Rezerwat

Kępa Bazarowa zajmująca powierzchnię ponad 70 hektarów dzisiaj jest miejscem rezerwatu leśnego, utworzonego na jej części w 1987 roku. Rozciąga się na powierzchni ponad 32 hektarów. Rezerwat stanowi przede wszystkim bogaty, wielowarstwowy las z przewagą topoli oraz wierzb stanowiących wraz z runem las łęgowy – dość rzadko obecnie występujące na terenie Polski zjawisko przyrodnicze. Kępa Bazarowa jest więc popularnym miejscem spacerów, wycieczek rowerowych sprzyjających podziwianiu panoramy starówki.

Dla przyciągnięcia tutaj zwiedzających przygotowano dogodny dojazd i alejkę spacerową prowadzącą w stronę średniowiecznego Zamku Dybowskiego wybudowanego za czasów Władysława Jagiełły dla kontrolowania krzyżackiego wtedy Torunia. Na Kępie Bazarowej znajduje się także ścieżka dydaktyczna pozwalająca na dokładne poznanie tutejszej przyrody i specyfiki lasu łęgowego.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Kępa Bazarowa w Toruniu