Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Choczewskie Cisy

Rezerwat przyrody Choczewskie Cisy

Rezerwat przyrody Choczewski Cisy został założony w 1961 roku i obecnie ma powierzchnię ponad 9 ha. Położony jest on w okolicy przymorskich błot w zachodniej części Pobrzeża Kaszubskiego, dlatego też wybierając się w okolice Bałtyku, warto zwrócić uwagę na ten przepiękny rezerwat.

Walory turystyczne

Rezerwat przyrody powstał w celu ochrony stanowiska naturalnie odnawiającego się cisa, który występuje zarówno w północnej, zachodniej i południowej części Polski, jednak w pojedynczych sztukach. Niestety w wielu miejscach ciężko jest stwierdzić, czy dane drzewo występuje w konkretnym miejscu naturalnie, ponieważ w większości przypadków pochodzi on z zasadzenia. Cisy najlepiej rosną w morskim klimacie, który jest dosyć łagodny, a gleby odznaczają się bardzo dobrą żyznością. Drzewo to od 1423 roku polega ścisłej ochronie w całej Polsce, do czego doprowadził ówczesny król Władysław Jagiełło. Populacja cisa w rezerwacie "Choczewskie Cisy" jest mniej liczna niż np. w Wierzchlesie, jednak tutejsze drzewa rosną nieco lepiej i są bardziej żywotne, a najstarsze egzemplarze mają około 145 lat. W 1868 roku w Sasinie powstał park, co najprawdopodobniej dało początek populacji cisa. Wiele osób uważa, iż nasiona tego drzewa zostały przeniesione do rezerwatu z ówczesnego parku leśnego, jednak są to tylko przypuszczenia. Dzięki temu, iż w rezerwacie poziom wody gruntowej jest dosyć wysoki, a oprócz tego występuje w tym miejscu dosyć duża wilgotność powietrza, to populacja cisa ma w tym miejscu niezwykle korzystne warunki do wzrostu.

Chronione gatunki flory

W rezerwacie występują nie tylko cisy, ale również olsza czarna, a także czeremcha zwyczajna pospolita. W miejscu tym przeważają zbiorowiska lasu mieszanego, w którego składzie można wyróżnić przede wszystkim brzozy, dęby, a także buki. Pomimo tego, iż rezerwat ochrania przede wszystkim populację cisa, to jednak można w nim również spotkać rośliny znajdujące się pod ochroną: widłak wroniec, storczyk plamisty, manna gajowa czy tojeść gajowa. Niestety z uwagi na leśne runo na teren rezerwatu nie można wchodzić, jednak możliwe jest wyłącznie poruszanie się poboczem szosy.

 

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Choczewskie Cisy


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!