Choczewo

Położenie

Jedną z bardzo interesujących miejscowości leżących nad samym Morzem Bałtyckim jest Choczewo. To malutka wioska, która jest miejscem cenionym wśród turystów. Choczewo leży w województwie pomorskim, na obszarze Wysoczyzny Żarnowieckiej w północnych Kaszubach. Tuż obok znajduje się Jezioro Choczewskie i centrum gminy Choczewo.

Choczewo w województwie pomorskim to doskonała lokalizacja na urlop. To miejsce, gdzie można nacieszyć oczy piękną naturą, zachwycającym i potężnym morzem, gęstymi lasami znajdującymi się w całej okolicy czy niezwykłym jeziorem, przy którym można aktywnie wypocząć. W okolicy jest wiele ścieżek rowerowych i spacerowych, którymi można zwiedzić wszystko to, co w tym miejscu jest najciekawsze.

Historia

Dzieje miejscowości Choczewo są mocno związane z Pomorzem Gdańskim oraz Ziemią Lęborską i rozpoczynają się we wczesnym średniowieczu. Pierwszy dokument mówiący o istnieniu Choczewa pochodzi w 1384 roku i został wydany przez krzyżackiego mistrza. W tym czasie miejscowość przez krótki czas należała bowiem do zakonu. W XVIII wieku znaczącą rolę odrywały rodziny Wejherów, Krokowskich, Jackowskich i Przebendowskich. Trudne czasy nadeszły dla tych rodów oraz mieszkańców Choczewa podczas okresu zaborów oraz późniejszej germanizacji, która prowadzona była bardzo ostro i rygorystycznie. Wyzwolenie spod niemieckiego panowania przyszło w 1945 roku.

Atrakcje turystyczne

Choczewo jest miejscowością turystyczną, dlatego nie może w niej zabraknąć atrakcji dla turystów w każdym wieku. Jedną z najważniejszych atrakcji tego miejsca jest plaża i morze, w którym można się kąpać i uprawiać sporty wodne. Plaża jest idealnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Nad Bałtykiem wydziela się jod, który zbawiennie wpływa na górne drogi oddechowe i ogólnie korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Plaża sprzyja aktywności fizycznej, można na niej biegać czy grać w piłkę siatkową, ale także wspaniale wypocząć, poopalać się, poczytać książkę czy po prostu nacieszyć się piękną pogodą. Można się wybrać na morską wycieczkę statkiem wycieczkowym, a także uprawiać windsurfing, kitesurfing czy surfing. Każdy amator połowów ryb, będzie też zachwycony możliwością wybrania się kutrem rybackim na wielki połów w morze.

Atrakcją Choczewa jest również Jezioro Choczewskie, gdzie woda jest dużo cieplejsza niż w Morzu Bałtyckim. Nad jeziorem znajduje się czysta i zadbana plaża, a także wypożyczalnia sprzętów wodnych, bo na jeziorze można uprawiać sporty wodne, pływać na rowerkach i kajakach wodnych, a także pływać. Na plaży nad jeziorem często organizowane są różne imprezy na świeżym powietrzu, z dobrą muzyką i atrakcjami dla turystów.

Interesującą atrakcją, którą można znaleźć w okolicy jest latarnia morska Stilo okazała i trójkolorowa. Ma ona szesnastokątny fundament i pochodzi z 1904 roku. Jest to metalowa latarnia – jedna z dwóch istniejących na całym polskim wybrzeżu. Wizerunek tej właśnie latarni znajduje się na herbie gminy Choczewo oraz na znaczku polskim. Na terenie Choczewa znajduje się XIX wieczny dwór, który jest prawdziwym zabytkiem historycznym. Dwór obecnie jest siedzibą biblioteki gminnej, jednak zachował swoje stylowe wnętrza i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Noclegi

Choczewo jest miejscowością turystyczną odwiedzaną przez turystów przez cały rok. Jednak w pełnym sezonie letnim, można tu spotkać prawdziwe tłumy, dlatego o rezerwację noclegu powinno się zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Noclegi w Choczewie są bardzo zróżnicowane, dlatego każdy znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego. Dużą popularnością cieszą się tu gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można bardzo miło spędzić czas. To miłe miejsca, gdzie panuje swojska i sielska atmosfera. W taki gospodarstwie można za niską opłatą zamieszkać z całą rodziną. Przy okazji dzieci będą miały możliwość przyjrzeć się różnym zwierzętom hodowlanym. Inną propozycją są hotele, których w Choczewie można kilka znaleźć. Hotele proponują nie tylko noclegi w komfortowo urządzonych pokojach, ale także inne dodatkowe atrakcje, jak możliwość skorzystania ze strefy SPA, z basenu czy z kortów tenisowych. Nieco tańszą opcją są noclegi w pensjonatach i w domach wczasowych. W tych ostatnich często zakwaterowują się grupy zorganizowane, kolonie, wycieczki szkolne, pracownicy firm. Przy większych grupach można liczyć na zniżki za noclegi oraz na dodatkowe atrakcje. Jedną z najtańszych propozycji noclegów są pola namiotowe i pola kempingowe. Każdy kto posiada własną przyczepę kempingową albo namiot, może wynająć sobie miejsce na takim polu i spędzić w ten sposób miło czas nad morzem.

Smaczne specjały nadmorskie

W Choczewie można znaleźć kilka bardzo dobrych pod względem jakości serwowanych potraw lokali. Jest tu kilka restauracji, smażalni ryb, małych budek gastronomicznych. Wielu urlopowiczów często i chętnie odwiedza smażalnie ryb. Lokale serwują tu ryby przygotowywane na wiele różnych sposobów. Jedną z najciekawszych opcji jest ryba wędzona, która ma niezwykły smak i aromat. Wiele restauracji posiada własne ogródki na podwórku, dzięki temu przy ładnej pogodzie można zjeść posiłek na świeżym powietrzu. W miejscowości nadmorskiej jaką jest Choczewo, nie może też zabraknąć cukierni i budek gdzie serwuje się lody włoskie i gałkowe, watę cukrową czy popcorn. Takie smakołyki zachwycą nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Choczewie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
16 ℃
min. 11 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
17 ℃
min. 11 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.58 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
23 ℃
min. 14 ℃
maks. 24 ℃
opady 5.72 mm
umiarkowane opady deszczu
2023-10-04
14 ℃
min. 13 ℃
maks. 15 ℃
opady 10.03 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!