Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ratusza we Wrocławiu

Ratusz we Wrocławiu

Ratusz we Wrocławiu to wspaniały obiekt, który jest symbolem tego miasta. Ta imponująca późnogotycka budowla znajduje się w centrum wrocławskiego rynku. Należy do najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w kraju i jest jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia.

Historia

Początki ratusza we Wrocławiu sięgają XIII wieku. W tym czasie wzniesiono parterowy budynek z wieżą znajdującą się od strony zachodniej oraz piwnicami. Budynek był wykorzystywany do organizowania dorocznych zgromadzeń mieszczan, w czasie których wybierano radnych i ławników. Na co dzień spełniał funkcje handlowe. Ratusz kilkakrotnie rozbudowywano, w latach 1470-1510 przeprowadzono przebudowę, która nadała budynkowi jego ostateczny kształt. Ciekawym aspektem budynku jest fakt, że swoją architekturą przypomina zarówno książęcy zamek, jak i kościół. Wybór takiej formy miał świadczyć o przekonaniu użytkowników budynku o rozległości posiadanej przez nich władzy. Zainwestowano również w bogato zdobioną zewnętrzną elewację, pokrytą dekoracjami rzeźbiarskimi.

Unikatowy zabytek

Ratusz jest zabytkiem unikatowym w skali europejskiej. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta i ma dwie kondygnacje. Do ratusza przylega aneks budynku Rady i Ławy. Budynek pełnił rolę siedziby władz miejskich, obecnie jest jednym z obiektów należących do Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wewnątrz budynku można zobaczyć wiele pięknie zdobionych sal. W ratuszu znajduje się między innymi Sala Sądowa, Hala Mieszczańska, Izba Wójta, Kancelaria i Izba Rady. Do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń należy także trójnawowa Wielka Sala, która zajmuje dużą część piętra. Imponujące wrażenie robi sklepienie tej sali, które zostało ozdobione 161 zdobionymi zwornikami.

Muzeum Historyczne Miasta Wrocławia

Ratusz służy obecnie jako siedziba Muzeum Historycznego Miasta Wrocławia. W związku z tym wszystkie wspomniane pomieszczenia zostały udostępnione dla turystów i można je obejrzeć. Muzeum gromadzi zabytki związane ze sztuką i historią Wrocławia, a także rzemiosło artystyczne oraz ikonografię przestawiającą miasto, np. ryciny, grafiki i fotografie.

Godziny otwarcia: od środy do soboty 10.00-17.00, w niedziele 10.00-18.00. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, rodzinny 20 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza we Wrocławiu