Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ratusza miejskiego w Koninie

Ratusz miejski w Koninie

Ratusz w Koninie znajduje się na Starówce. Jest to budynek utrzymany w stylu klasycystycznym. Został zbudowany w latach 1796-1803. W latach 1916-1917 był restaurowany. W 1953 roku wpisano go do rejestru zabytków, dlatego naprawdę warto odwiedzić to miejsce podczas pobytu w Koninie.

Historia ratusza

Początkowo ratusz znajdował się na rynku, obecnie miejsce to nosi nazwę Plac Wolności. Budynki ratusza były wielokrotnie niszczone przez klęski żywiołowe, wojny i najazdy oraz wielokrotnie odbudowywane. Pierwotny budynek wzniesiono w stylu gotyckim. Uległ on zniszczeniu w 1707 roku z powodu pożaru. Przez jakiś czas Konin nękany najazdami i wojnami nie miał w ogóle ratusza. W latach 80-tych XVIII wieku zbudowano kolejny budynek, który miał spełniać rolę ratusza, ale on również spłonął w roku 1796. Wtedy zdecydowano się na zaniechanie odbudowy budynku i przeniesienie go do nowej lokalizacji, gdzie znajduje się do czasów dzisiejszych. Obecny ratusz został wzniesiony przed rokiem 1803 przez Prusaków.

Architektura

Ratusz znajduje się w starej części miasta u zbiegu ulic 3 Maja oraz Wiosny Ludów, na placu zwanym Małym Rynkiem. Budynek został wybudowany w stylu klasycystycznym i ma dwie kondygnacje. Zaplanowano go na planie trapezu z fasadą rozczłonkowaną przy pomocy czterech toskańskich kolumn. Na kolumnach wspiera się fronton w kształcie trójkąta, na którym umieszczono herb miasta. Nad dachem budowli wzniesiono niedużą wieżę zegarową. Została ona dobudowana przed 1829 rokiem. Na wieży umieszczono zegar pochodzących z klasztoru cystersów w Lądzie, który został zamknięty.

Na suficie sali, w której od 1996 roku mają miejsce zebrania rady miejskiej, można zobaczyć pochodzący z I połowy XIX wieku stiukowy plafon. We wnętrzach zachowały się również ciekawe witraże z I połowy XIX wieku. We wnętrzach konińskiego ratusza wyróżnia się także sala posiedzeń z plafonem wykonanym w 1840 roku. Klasycystyczny ratusz został odnowiony w latach 90-tych XX wieku i w obecnie mieści się tam siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

Ciekawostki

Na zapleczu ratusza w Koninie można zobaczyć budynki dawnych jatek miejskich, które zostały wzniesione w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek ten ma kształt podkowy.

Polecane obiekty w pobliżu ratusza miejskiego w Koninie