Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Bartłomieja w Koninie

Kościół Św. Bartłomieja w Koninie

Kościół św. Bartłomieja w Koninie, czyli konińska fara znajduje się przy ulicy Kościelnej 1. To nie tylko jedna z piękniejszych świątyń tego miasta, ale także przykład wspaniałej architektury oraz bogatego i pięknego wnętrza.

Historia kościoła

Kościół ma formę bazyliki, liczy trzy nawy i został zbudowany w stylu gotyckim. Do najstarszych części tego kościoła należy zakrystia, pochodząca z II połowy XIV wieku, która została zbudowana na miejscu dawnej kaplicy św. Trójcy. W kościele zachowały się również najstarsze partie murów wzniesionych z piaskowca. Kaplica oraz ceglane nawy wybudowano w XV wieku. Później dobudowano kolejne części kościoła: renesansową kaplice NMP z początku XVII wieku ufundowaną przez Jana Zemełkę, która jest przykryta ośmioboczną kopułą i latarnią. W XIX wieku powstała kruchta znajdująca się od strony północnej. W drugiej połowie XIX wieku przeprowadzono generalny remont. Od 1965 roku kościół św. Bartłomieja figuruje w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wnętrze i otoczenie świątyni

Prezbiterium kościoła św. Bartłomieja jest pokryte sklepieniem siatkowym, a nawy mają konstrukcję gwiaździstą. Witraże i polichromia autorstwa Eligiusza Niewiadomskiego zostały wykonane w latach 1904-1910. Wewnątrz kościoła znajdują się pomniki. Najstarsze jest epitafium M. Grochowskiego pochodzące z 1570 roku. Obok można zobaczyć wczesnobarokowy, bardzo okazały, marmurowy sarkofag Stanisława Przyjemskiego, który był starostą konińskim i marszałkiem wielkim koronnym. Na przeciw ustawiono pomnik K. Przyjemskiego – był on stryjem starosty. W nawach bocznych znajdują się ołtarze w stylu barokowym.

W renesansowej kaplicy, która została ufundowana przez Zemełkę można zobaczyć stalle z ornamentami roślinnymi, jednorożcami i ptakami oraz gotycką figurę Madonny z XVI wieku. W kaplicy umieszczono również nagrobek jej fundatora wykonany z marmuru. W skarbcu przechowywana jest cenna monstrancja z XVI lub XV wieku. Drzwi frontowe zostały ozdobione okuciami brązowymi z XV wieku, które mają kształt lwich głów. Kamienny krzyż z piaskowca wmurowano w zewnętrzną ścianę zakrystii. Na kościelnym cmentarzu umieszczono zabytkowy kamienny słup drogowy z XII wieku, stojący pierwotnie na drodze z Kalisza do Kruszwicy.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Bartłomieja w Koninie