Konin

Konin

Położenie

Konin to miejscowość usytuowana nad Wartą w Dolinie Konińskiej i we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Jest to średniej wielkości miasto, w którym mieszka około 75 tysięcy osób. To centrum Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Przez miasto przebiegają droga krajowa nr 92 i nr 25, można tu dojechać także drogą krajową nr 72.

Historia

Pierwsze wzmianki na temat Konina pojawiły się na końcu XIII wieku, dzięki tak długiej historii miasto posiada wiele ciekawych historycznych zabytków. W roku 1331 zostało ono zniszczone przez Krzyżaków, jednak już dwa lata później zaczęła się odbudowa na polecenie Kazimierza Wielkiego. Konin przez wszystkie lata był miejscem wielu klęsk, bitew, a nawet w czasie I wojny światowej został zajęty przez oddziały niemieckie, co miało miejsce pod koniec sierpnia 1914 roku. Oczywiście w czasie II wojny światowej Konin ponownie został zajęty przez obcych żołnierzy, a dodatkowo dołączony do ziem III Rzeczy. W okolicznych lasach dokonywano masowych egzekucji na ludności żydowskiej, po czym zaczęto wysiedlać również Polaków. Po zakończeniu wojny w Koninie rozpoczął się etap stabilizacji i obecnie miasto może pochwalić się bardzo dobrze prosperującą gospodarką i urokliwymi miejscami.

Atrakcje turystyczne

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji są dostępne w okolicy jeziora i różnego rodzaju kąpieliska. Jezioro Zatorze, które jest jednym z głównych miejsc podczas organizacji różnego rodzaju festiwali i imprez. Znajduje się w tym miejscu również kąpielisko, więc w czasie wakacji możemy spodziewać się tutaj ogromnej liczby imprez, podczas których również będziemy mieć możliwość schłodzenia się w wodzie. Miejscem, o którym nie możemy zapominać w przypadku Konina jest piękna i urocza Starówka, ponieważ znajdziemy tutaj ogromną ilość zabytkowych i historycznych kamienic, które skrywają w sobie równie ciekawe historie. Oczywiście znajdziemy dodatkowo także inne miejsca zapewniające rozrywkę np. park linowy, który doskonale sprawdzi się w przypadku osób uwielbiających spędzać czas w sposób aktywny na świeżym powietrzu. Nie można również przejść obojętnie obok wież widokowych oraz Muzeum Okręgowego.

Zabytki

Znajdziemy w Koninie wiele zabytkowych miejsc, dzięki którym możemy poznać lepiej historię tego dawnego miasta królewskiego. Najstarszym zabytkowym miejscem w Koninie jest Słup Koniński, ponieważ znajduje się na nim inskrypcja, która mówi, że został on ufundowany w roku 1151. Jest to najstarszy znak drogowy w części środkowo - wschodniej Europy, znajdował się w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest ratusz - budowla powstała pomiędzy XVIII i XIX wiekiem. Posiada on oryginalny kształt trapezu i wyposażony jest w wieżę zegarową, która z pewnością dodaje temu miejscu uroku. Oczywiście nie można zapominać również o takich miejscach jak Zamek, który znajduje się przy ulicy Muzealnej 6.

W Koninie warto się udać do kościoła Św. Bartłomieja, który został wybudowany w stylu gotyckim prawdopodobnie w XIV wieku. Świątynia ma układ bazylikowy i trójnawowy. Warto zwrócić uwagę na renesansową kaplicę Jana Zemełki, w której znajdują się bogato inkrustowane stalle z ornamentami roślin, ptaków i jednorożców. Jest tam również rzeźba Matki Boskiej w stylu gotyckim w XVI wieku. Zabytkowy jest także zespół Klasztoru Reformatów, na który składają się barokowy kościół św. Marii Magdaleny z 1727 roku oraz klasztor ojców Reformatów wybudowany na planie podkowy, na środku którego znajduje się wirydarz.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Konin dysponuje szeroką ofertą noclegową. Turyści mogą tu znaleźć zakwaterowanie głównie w gościnnych agroturystykach, hotelach i kwaterach prywatnych. Można zatrzymać się także w domkach letniskowych i zajazdach, ale takich obiektów jest stosunkowo niewiele. Konin posiada także ciekawą ofertę gastronomiczną. Najwięcej pubów, barów i lokali serwujących fast foody znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych, natomiast w okolicy Starówki spodziewać się możemy restauracji oraz kawiarni.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Koninie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
-2 ℃
min. -3 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
0 ℃
min. -2 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
opady śniegu
pojutrze
-1 ℃
min. -2 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
opady śniegu
2023-12-04
-2 ℃
min. -4 ℃
maks. -2 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!