Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Krzywej wiezy w Toruniu

Krzywa Wieża w Toruniu

Toruń to jedno z ulubionych polskich miast wśród turystów z kraju, ale także wśród gości z innych państw. To miejsce o niesamowitej atmosferze, z wieloma atrakcjami dla turystów. Latem trudno znaleźć tutaj miejsce w kawiarniach i restauracjach, o hotelach nie wspominając. Odbywają się w Toruniu także liczne wydarzenia kulturalne, jak pokazy lotnicze czy koncerty. Wiele osób przyjeżdża jednak tutaj głównie po to, by zapoznać się z przepięknymi zabytkami. Jednym z ciekawszych obiektów w mieście jest Krzywa Wieża.

Położenie

Krzywa Wieża znajduje się w zachodnio-południowej części toruńskiego zespołu staromiejskiego, przy ulicy o nazwie Pod Krzywą Wieżą. Dostać się do niej można zarówno strony Placu Rapackiego, jak i od Bulwaru Filadelfijskiego. Położona jest kilka minut spacerem od rynku staromiejskiego.

Historia

Dzisiaj możemy oglądać ją jako element dawnych miejskich murów, które zachowały się w znacznej części na terenie Torunia. Wieża została wybudowana jako baszta obronna, która oczywiście miała być prostym budynkiem, nie wyróżniającym się niczym od innych baszt w systemie obronnym miasta. Wybudowano ją w II połowie XIII stulecia. Już krótko po budowie baszta zaczęła osiadać. Było to spowodowane tym, że pod częścią budowli znajdowały się w podłożu luźne osady. Doszłoby pewnie do całkowitej katastrofy i zniszczenia budynku, ale oparł się on ostatecznie o trwalszy grunt. Postanowiono więc nie rozbierać całej konstrukcji. Pięć wieków później baszta przestała pełnić funkcje obronne. Mieściły się tutaj później m.in. areszt, a także zakłady rzemieślników i ich mieszkania. Po II wojnie światowej do Krzywej Wieży wprowadzały się różne organizacje kulturalne, a także kawiarnia. Obecnie mieści się tu m. in. galeria sztuki.

Wygląd

Jest to czterokondygnacyjny obiekt zbudowany z czerwonej cegły. Jego wysokość to 15 metrów. Na początku XXI wieku dokładnie zmierzono odchylenie baszty od pionu. Wynosi ono 5°13'15", co przekłada się na różnicę wynoszącą ponad 146 centymetrów mierzoną przy szczycie. Z obydwu stron Krzywa Wieża wtopiona jest w mury miejskie, co ułatwiało dawniej obronę w czasie zbrojnego ataku. Dziś mało kto pamięta, ale niedaleko znajdowała się inna baszta, która również odchylała się od pionu. Dotrwała jednak tylko do połowy XIX stulecia.

Polecane obiekty w pobliżu Krzywej wiezy w Toruniu