Noclegi w pobliżu Krzywej wiezy w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu
Toruń to jedno z ulubionych polskich miast wśród turystów z kraju, ale także wśród gości z innych państw. To miejsce o niesamowitej atmosferze, z wieloma atrakcjami dla turystów. Latem trudno znaleźć tutaj miejsce w kawiarniach i restauracjach, o hotelach nie wspominając. Odbywają się w Toruniu także liczne wydarzenia kulturalne, jak pokazy lotnicze czy koncerty. Wiele osób przyjeżdża jednak tutaj głównie po to, by zapoznać się z przepięknymi zabytkami. Jednym z ciekawszych obiektów w mieście jest Krzywa Wieża.
Położenie
Krzywa Wieża znajduje się w zachodnio-południowej części toruńskiego zespołu staromiejskiego, przy ulicy o nazwie Pod Krzywą Wieżą. Dostać się do niej można zarówno strony Placu Rapackiego, jak i od Bulwaru Filadelfijskiego. Położona jest kilka minut spacerem od rynku staromiejskiego.
Historia
Dzisiaj możemy oglądać ją jako element dawnych miejskich murów, które zachowały się w znacznej części na terenie Torunia. Wieża została wybudowana jako baszta obronna, która oczywiście miała być prostym budynkiem, nie wyróżniającym się niczym od innych baszt w systemie obronnym miasta. Wybudowano ją w II połowie XIII stulecia. Już krótko po budowie baszta zaczęła osiadać. Było to spowodowane tym, że pod częścią budowli znajdowały się w podłożu luźne osady. Doszłoby pewnie do całkowitej katastrofy i zniszczenia budynku, ale oparł się on ostatecznie o trwalszy grunt. Postanowiono więc nie rozbierać całej konstrukcji. Pięć wieków później baszta przestała pełnić funkcje obronne. Mieściły się tutaj później m.in. areszt, a także zakłady rzemieślników i ich mieszkania. Po II wojnie światowej do Krzywej Wieży wprowadzały się różne organizacje kulturalne, a także kawiarnia. Obecnie mieści się tu m. in. galeria sztuki.
Wygląd
Jest to czterokondygnacyjny obiekt zbudowany z czerwonej cegły. Jego wysokość to 15 metrów. Na początku XXI wieku dokładnie zmierzono odchylenie baszty od pionu. Wynosi ono 5°13'15", co przekłada się na różnicę wynoszącą ponad 146 centymetrów mierzoną przy szczycie. Z obydwu stron Krzywa Wieża wtopiona jest w mury miejskie, co ułatwiało dawniej obronę w czasie zbrojnego ataku. Dziś mało kto pamięta, ale niedaleko znajdowała się inna baszta, która również odchylała się od pionu. Dotrwała jednak tylko do połowy XIX stulecia.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!