Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Parku Krajobrazowego Beskidu Małego

Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Umiejscowiony na terenie województwa śląskiego i małopolskiego Park Krajobrazowy Beskidu Małego to teren szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów odwiedzających Wadowice. Położony na ponad 25 hektarach Park Krajobrazowy powstał w 1998 roku, dla zachowania i upowszechniania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tego terenu.

Charakterystyka parku

Najbardziej znaczącymi elementami krajobrazu górskiego parku Beskidu Małego są dwa masywy – znajdująca się na wschodzie grupa Łamanej Skały o wysokości 929 m n.p.m i Pasma Magury Wilkowickiej na zachodzie z jej najwyższym szczytem Czuplem o wysokości 933 m n.p.m. Wyjątkowo malowniczo prezentują się ostańce skalne w południowej części parku stworzone z piaskowców warstw istebniańskich. Wśród nich znajduje się pomnik przyrody nieożywionej – ostaniec piaskowcowo-zlepieńcowy Baszta Skalna nazywana także Skałką Na Zakocierzy oraz liczne jaskinie, które powstały jako efekt procesów osuwiskowych i tektonicznych jak np. Jaskinia Komonieckiego czy Czarne Działy.

Roślinność na terenie Beskidu Małego to w większości przekształcone przez lata lasy świerkowe. Naturalne dla tego terenu lasy grądowe, lasy dolnoreglowe występują obecnie stosunkowo rzadko, jako nieliczne płaty, głównie na terenie chronionych rezerwatów. Do szczególnie cennych okazów roślin należą zbiorowiska naskalne rosnące na skałach piaskowcowych. Gęsto występuje tutaj także roślinność wodna i szuwarowa ze względu na rozbudowaną sieć rzeczną z systemem zbiorników zaporowych. Można natknąć się tutaj na rzadkie gatunki nietoperzy, sporadycznie występujące wilki i rysie oraz niedźwiedzie, gronostaje i wydry.

Zabytki

Beskid Mały jest wyjątkowo atrakcyjnym terenem zwiedzania ze względu na zachowane tutaj licznie zabytki architektury drewnianej, sakralnej lub zagrodowej, z elementami charakterystycznymi dla Małopolski i województwa śląskiego. Drewniane kościoły znajdziemy m. in. w Gilowicach i Łodygowicach, a obiekty zabytkowe zagrodowego budownictwa wiejskiego – w Łysinie. Atrakcją turystyczną są także zachowane dwory w Rychwałdzie, Łodygowicach i Czańcu oraz liczne drewniane i kamienne kapliczki przydrożne.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Krajobrazowego Beskidu Małego


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!