Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Parafia ewangelicko-augsburska Trójcy Świętej w Świdnicy

Noclegi w pobliżu Parafii ewangelicko-augsburskiej Trójcy Świętej w Świdnicy

Parafia ewangelicko-augsburska Trójcy Świętej w Świdnicy

Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy to zabytkowa świątynia, która została wybudowana na mocy traktatu westfalskiego z 1648 roku. Kończył on wojnę trzydziestoletnią. Obecnie kościół należy do ewangelicko-augsburskiej parafii w Świdnicy. Od 2001 roku obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z trzech tego typu świątyń. Jego budowa została zatwierdzona przez cesarza Ferdynanda III, który był katolikiem, ale w geście tolerancji wyraził zgodę na trzy kościoły protestanckie. Świątynia została wybudowana przez ewangelików ze Śląska. Jego budowa musiała jednak odbyć się według ścisłych reguł. Przede wszystkim należało go zbudować poza miastem, bez dzwonnicy oraz szkoły. Budowa nie mogła trwać dłużej niż rok i trzeba było korzystać tylko z nietrwałych materiałów typu drewno, piasek itp. Kamień węgielny położono pod koniec sierpnia 1656 roku. Projekt wykonał Albrecht von Saebisch, a budowy dokonał cieśla Kaemper. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w czerwcu 1657 r. Na początku XVIII wieku postawiono dzwonnicę i szkołę, ponieważ sytuacja ewangelików uległa poprawie. Warto wiedzieć, że w 1989 roku odbyło się tu spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego z Helmutem Kohlem, kanclerzem Niemiec. W miejscu tym modlili się oni o pokój i pojednanie, stąd kościół jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego.

Architektura

Kościół wybudowano w szachulcowym systemie, na planie greckiego krzyża, jako budowlę centralną. Świątynia jest w stanie pomieścić bardzo dużo osób. Na szczególną uwagę zasługuje ambona z 1729 roku, która reprezentuje styl barokowy. Znajduje się na niej wiele unikalnych rzeźb. Oprócz tego zachwyt wzbudza ołtarz główny, który ukończono w 1753 roku. Przedstawia on liczne sceny biblijne, np. Ostatnią Wieczerzę czy chrzest Jezusa. Na szczycie ołtarza znajduje się baranek z chorągwią, który stoi na księdze z siedmioma pieczęciami.

Najważniejsze informacje

Kościół jest udostępniony dla zwiedzających w okresie od kwietnia do października:

  • poniedziałek - sobota 9.00-18.00
  • niedziela i święta 12.00-18.00

Więcej informacji można poczytać pod adresem: http://kosciolpokoju.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Parafii ewangelicko-augsburskiej Trójcy Świętej w Świdnicy